מבוכה בגרמניה: מודיע משטרתי סיפק חומרי נפץ למחתרת הניאו-נאצית

ועדת חקירה גילתה כי האיש, בכיר בתנועה הניאו-נאצית שעבד בשירות המשטרה של ברלין, סיפק סיוע לוגיסטי למחתרת שרצחה תשעה מהגרים

עופר אדרת
עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עופר אדרת
עופר אדרת

ניאו-נאצי שעבד בשירות המשטרה הגרמנית סיפק חומרי נפץ ל"מחתרת הנציונל-סוציאליסטית", אשר רצחה בעשור האחרון בגרמניה תשעה בני אדם, רובם מהגרים. הפרטים המביכים נחשפו במהלך פעילותה של ועדת החקירה של הבונדסטאג, אשר בודקת בימים אלה את אחד ממחדלי המודיעין החמורים ביותר בתולדות גרמניה.

מאז התפוצצה הפרשה לפני כשנה, נחשפו שורת מחדלים של מנגנוני השיטור והמודיעין בגרמניה, אשר לא הצליחו לסכל את פעילות הטרור של התא הניאו-נאצי, שמנה שלושה בני אדם. הפרשה כבר הובילה לפיטוריהם של מספר בכירים בגרמניה, בראשם ראש המשרד להגנת החוקה - סוכנות מודיעין-הפנים הגרמנית - אשר השמיד מידע חשוב הקשור לפרשה, ופגע בחקירתה.

כעת מתברר, כי אחד הסייענים של שלושת הטרוריסטים היה בעצמו מודיע של "המשרד לחקירת פשיעה" של ברלין - גוף גרמני האמון על חקירת פשיעה חמורה ומופקד על מבצעים מיוחדים. ועדת החקירה שהוקמה בבונדסטאג לבדיקת הפרשה חשפה כי האיש, תומאס ס', בן 44, לשעבר בכיר בתנועה הניאו-נאצית בגרמניה, העניק סיוע לוגיסטי לתא הטרור. בין היתר, הוא אף צייד אותם בחומרי נפץ.

לפי עדותו, הוא ניהל רומן עם אחת החברות בתנועה - ביאטה צ'אפה - היחידה מתא הטרור אשר עודה בחיים. כעת בודקים בגרמניה איזה מידע העביר האיש למפעיליו במשטרה הגרמנית, והאם ניתן היה להציל בעקבותיו חיי אדם ולמנוע חלק ממעשי הרצח של הטרוריסטים הניאו-נאצים.

הבית ההרוס ששימש את ארגון הטרורצילום: אי-אף-פי

המחתרת הנאציונל-סוציאליסטית פעלה בגרמניה במשך עשור ורצחה שמונה מהגרים תורכים, מהגר יווני ושוטרת גרמניה ממוצא יווני. מעשיה התגלו רק בשנה שעברה, לאחר ששניים מחבריה כותרו בעקבות שוד בנק, והתאבדו. חברתם, צ'אפה, ניסתה לפוצץ את דירתם המשותפת בעיר צוויקאו, ונתפסה בידי המשטרה. בדירה התגלו ההוכחות למעשיהם.

המחתרת פעלה בגרמניה באין מפריע, וביצעה את שורת מעשי הרצח על רקע לאומני וגזעני. הפרשה כבר הוגדרה בתקשורת הגרמנית כ"כישלון המודיעיני הגדול ביותר מאז איחוד גרמניה", שכן חברי המחתרת נעלמו מהרדאר של הרשויות בגרמניה, ונחשפו לגמרי במקרה רק בחודש נובמבר שעבר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ