עשרות אלפים הפגינו במוסקווה נגד פוטין

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס

לראשונה זה שלושה חודשים, גדשו אתמול עשרות אלפי מפגינים את רחובות מוסקבה בקריאה לסיום שלטונו של נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין. המפגינים נשאו בידיהם דגלים, כרזות ובלונים וקראו סיסמאות בגנות פוטין, ששב לקרמלין בחודש מאי לקדנציה שלישית אחרי הפסקה של ארבע שנים.

ההפגנה מעידה על הזעם שחשים ליברלים ברוסיה נוכח הצעדים הקיצוניים שנוקט הממשל לדיכוי האופוזיציה לנוכח המחאה שליוותה את הבחירות לנשיאות. ואולם, המחאה ברוסיה מתקשה לפרוץ אל מחוץ לערים הגדולות וסובלת מפילוג פנימי רב. לטענת המפגינים, חזרתו של פוטין לקרמלין אחרי תקופה שבה כיהן כראש ממשלה פוגעת בדמוקרטיה ועלולה להוביל לקיפאון מדיני וכלכלי. לדבריהם, אם יזכה פוטין גם בבחירות ב-2018, כפי שמאפשר לו החוק, עלול שלטונו להתפרש על פני 24 שנה - ארוך מזה של ליאוניד ברז'נייב, מנהיג בריה"מ לשעבר.

"מטרתנו העיקרית היא לאלץ את הרשויות לפתוח בדיאלוג. הקיץ חלף ועברו שלושה חדשים מאז הצעדה האחרונה שלנו, אך הממשל לא נעתר ולו לאחת מהדרישות שלנו, להיפך, פעולות הדיכוי רק צברו תאוצה ובוצעו עוד ועוד מעצרים", אמר סרגיי אודלצוב, מנהיג השמאל הקיצוני. אלכסנדר קוכמנסקי, מפגין בן 79, הוסיף: "לאלה מאיתנו שחיו בברית המועצות נמאס משליטים אבסולוטיים. נמאס לנו ממדינת המשטרה".

ביום חמישי הודה פוטין בראיון לעיתונאית מאשה גסן כי חלק מהצילומים שבהם תועד בשנים האחרונות לוקח חלק בפעלולים מאצ'ואיסטיים - מבוימים לחלוטין. בין היתר, מנה פוטין את הצילומים שבהם הוא נראה רוכב חשוף חזה על סוס, מאכיל דב קוטב ומניח מכשיר עיקוב על גבו של טיגריס סיבירי. עוד התברר כי נמר שלג שעמו צולם פוטין ב-2008 נלקח מגן החיות של העיר חברובסק ואילו הטיגריס נתפס וסומם במשך כמה ימים לקראת הגעתו של הנשיא.

הראיון שהעניק פוטין לגסן התקיים בנסיבות יוצאות דופן. בשבוע שעברה פוטרה העיתונאית ממגזין תיירות רוסי אחרי שסירבה לסקר סדרת צילומי ראווה נוספת של הנשיא, טס בדאון לצד עגורים סיביריים. בעקבות כך, זימן פוטין את גסן לקרמלין והביעה בפניה את צערו על פיטוריה. יצוין כי גסן עצמה נחשבת למבקרת של הנשיא.

תגובות