הדרדרות ביחסים |

ארה"ב שוקלת להקפיא הסיוע למצרים

גורמים בממשל האמריקאי העריכו שלא יאושרו בקרוב חבילות סיוע למצרים בשל תגובת המשטר הרפה להתקוממות נגד ארה"ב

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

גורמים רשמיים בארה"ב אמרו לעיתון הוושינגטון פוסט כי הממשל בוחן מחדש העברה של חבילת סיוע כלכלי, בעקבות המחאות האלימות נגד ארה"ב, שהחלו בקהיר בעקבות הסרטון שלועג לנביא מוחמד.

התגובה המתונה מדי של השלטונות להתפרעויות הזעם בקהיר, והניסיון לחדור למתחם השגרירות העלו בוושינגטון את הדרישה לשקול מחדש את הסיוע הכלכלי למדינה, שנאמד בכ-1.5 מיליארד דולרים מדי שנה.

על פי הוושינגטון פוסט בעקבות האירועים, השהה הממשל העברה של חבילת סיוע של מיליוני דולרים בנוסף לשיחות שתכליתם מחיקה של חוב מצרי בסך מיליארד דולר.
לטענת הגורמים הרשמיים, שביקשו להישאר אנונימיים, הם צופים כי בזמן הקרוב לא יאושרו חבילות סיוע חדשות למצרים, בשל הרעה ביחסים בין המדינות. כזכור, בשבוע שעבר נשיא ארה"ב ברק אובמה אמר בהתבטאות חריגה כי "מצרים אינה אויבת, אך גם לא בעלת ברית".

בעקבות תרגום הסרט הפוגעני המציג את הנביא מוחמד בצורה משפילה בשבוע שעבר, החלה מחאה בעולם המוסלמי כולו שהופנתה בעיקר נגד ארה"ב ושגריריות של מדינות מערביות. ההודעה החריגה של הנשיא אובמה באה לאחר שהמשטר במצרים לא פעל נחרצות נגד מאות המפגינים שניסו לפרוץ לשגרירות ושרפו את דגל ארה"ב. עם זאת, חלק מהגורמים אמרו לוושינגטון פוסט כי הקפאת הסיוע צפויה להיות זמנית ולא מדובר בהערכה מחדש של היחסים.

לאחר הדחתו של נשיא מצרים חוסני מובארק שהיה מקורב למערב, ארה"ב הוסיפה תנאים לקבלתה סיוע הכלכלי, לרבות הדרישה כי הנהגתה החדשה של מצרים בראשות האחים המוסלמים תמשיך ליישם את הסכם השלום עם ישראל. כעת כמה מחוקקים העלו את ההצעה להוסיף להסכמי הסיוע תנאים נוספים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ