אבי יששכרוף וסוכנויות הידיעות

גורמים לא ידועים ניסו לפוצץ את קווי החשמל המובילים למתקן הגרעיני בפורדו ליד קום - כך טוענת איראן. ראש סוכנות הגרעין האיראנית, פריידון עבאסי, אמר שלשום בפגישה של הסוכנות לאנרגיה אטומית (סבא"א) בווינה, כי אספקת החשמל מהעיר קום למתקן בפורדו נפסקה, לאחר שהקווים נפגעו מפיצוץ מכוון ב-17 באוגוסט. לדבריו, דבר דומה קרה במתקן בנתנז.

עבאסי לא ציין מתי היה האירוע בנתנז. לדבריו, ייתכן ש"חבלנים וטרוריסטים" חדרו לשורות סבא"א, שכן פקחים מטעם הסוכנות ביקשו לבקר בפורדו יום לאחר הפיצוץ. אחת מסוכנויות הידיעות באיראן ציטטה את עבאסי האומר: "האם אין לבדיקה הזאת קשר למטען החבלה?". עבאסי, שכתבים ביקשו ממנו להרחיב בנושא, הסביר כי ניסיון החבלה נכשל לאחר שגנרטורים למקרה חירום החלו לפעול, והפעילו את הצנטריפוגות במתקן ההעשרה בפורדו.

השגריר לשעבר של ארה"ב בישראל, מרטין אינדיק, העריך כי ב-2013 יהיה עימות צבאי בין ארה"ב לאיראן, בשל תוכנית הגרעין של טהראן. לדבריו, על ארה"ב לנקוט צעדים צבאיים נגד איראן, אך טרם הגיע הזמן לכך. "לאיראן אין עדיין נשק גרעיני ולכן יש זמן לפעול, אך לא הרבה זמן", הסביר.

מתקן העשרת האורניום התת-קרקעי סמוך לעיר קום, ב-2009צילום: אי–פי

בראיון שהעניק בערב ראש השנה לרשת סי-בי-אס, מתח אינדיק ביקורת על דרישת ראש הממשלה, בנימין נתניהו, מהממשל האמריקאי, להציב קו אדום לאיראן בעניין הגרעין. "זו דרישה בלתי סבירה להצבת אולטימטום, שאף מנהיג לא היה מעז להביע", הסביר. "גם המושל מיט רומני וגם הסנאטור ג'ון מקיין לא היו נוהגים כך, וגם נתניהו עצמו לא הציב קווים אדומים", אמר.

למרות הביקורת העריך אינדיק כי אין פער גדול בין עמדות נשיא ארה"ב אובמה לנתניהו בעניין איראן. "גם הנשיא מחויב למנוע מאיראן נשק גרעיני", הדגיש. נתניהו הזהיר ביום ראשון שאיראן תגיע לסף היכולת לפתח נשק גרעיני בתוך שישה עד שבעה חודשים. בראיונות שנתן לתקשורת בארה"ב אמר נתניהו כי עד אמצע שנת 2013 תחזיק איראן 90% מכמות האורניום המועשר הדרושה לייצור פצצה גרעינית.

"חייבים למתוח להם קו אדום כבר עתה, לפני שיהיה מאוחר מדי", אמר נתניהו בתוכנית "פגוש את העיתונות" ברשת אן-בי-סי. לדבריו, מהלך כזה של וושינגטון עשוי להפחית את הסיכוי למתקפה על אתרי הגרעין של איראן.

מרטין אינדיקצילום: תומר אפלבאום

הראיונות של נתניהו היו חלק מקמפיין שלו לגיוס דעת הקהל בארה"ב למען הצבת קו אדום לאיראן. נשיא ארה"ב ברק אובמה, ושר ההגנה האמריקאי לאון פאנטה, הביעו בסוף השבוע שעבר התנגדות להצבת קווים אדומים לאיראן. לדברי אובמה, גם נתניהו עצמו אינו מוכן להציב תנאים מוגדרים לאיראן, משום ש"אף מנהיג אינו רוצה לכבול את ידיו".

ארבעה חודשים לאחר שאיראן הודתה כי וירוס המחשבים "פליים" (להבה) חדר לארגונים במדינה וגרם נזקים, מומחים משתי חברות האנטי-וירוס הגדולות בעולם הודיעו באחרונה על עקבות שלושה וירוסים חדשים לפחות, שפועלים נגד רשתות המחשבים של איראן.

מומחים מחברות אבטחת המידע סינמטק וקספרסקי הודיעו שלשום, כי טעות שנעשתה באחת התקיפות של וירוס פליים במאי, סייעה להם בהשגת מידע על וירוסים נוספים. "היוצרים של וירוס פליים עושים עבודה טובה בכיסוי ההתקפות שלהם", אמר אלכסנדר גוסטב, בכיר בקספרסקי, בהודעה משותפת לשתי החברות. "אבל טעות אחת של האקר עזרה לנו למצוא מידע חדש".

עקבות הווירוסים החדשים נמצאו בשני שרתים באירופה, וטעות בתוכנות הותירה קובץ נתונים של פרוטוקולים השייכים לארבע תוכנות שונות. הווירוס פליים היה רק אחד מהן. לדברי קספרסקי, שלושת הקבצים האחרים "מספקים הוכחה שיש לפחות עוד שלושה וירוסים שנוצרו" כדי לפגוע ברשתות המחשבים באיראן.

וירוס פליים עלה לכותרות בסוף חודש מאי השנה, לאחר שאיראן הודתה שהצליח לחדור לארגונים במדינה ולגרום נזקים. לפי הדיווח במרכז אבטחת המידע במדינה, מאהר, התוכנה גנבה כמויות גדולות של מידע מגופים במדינה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ