רויטרס

התיירות בברלין משגשגת כפי שלא היתה עד כה, וממלאת את קופותיה הריקות של העיר במזומנים שלהם היא זקוקה עד מאוד. אך לא כל הברלינאים ששים נוכח זרם האורחים הגודשים את עירם.

יש המאשימים את התיירים בשלל מרעין בישין, החל מהאמרה של שכר הדירה ועד מפגעי רעש. החשודים המרכזיים הם הצעירים בני העשרים - "חוג האיזיג'ט", כפי שהם מכונים - המגיעים בטיסות מוזלות לחגוג במשך כל הלילה בבירת גרמניה ההדוניסטית והסופר-קולית.

"תיירים מרעישים, לכו הביתה!" קורא שלט עוין ברובע המזרחי פרידריכסהיין. "ברלין לא אוהבת אתכם", היתה הכתובת על מדבקות שהוצמדו לרמזורים ברובע קרויצברג. גלריה באזור הידוע בזכות הברים האופנתיים הציגה כתובת על חלונה: "מצטערים, אין כניסה להיפסטרים מארה"ב".

תיירים מצטלמים בצ'ק פוינט צ'ארלי. המקומיים כועסים על צעירים בני עשרים שבאים לחגוג כל הלילהצילום: רויטרס

"ראינו איך מגדפים אנשים משום שהם נראים כתיירים, או איך מפנים לעברם מבטים מזלזלים", אומר דוויד שוסטר, פעיל בקבוצה שמאלנית מקומית שפועלת למען יחס ידידותי לתיירים. לדבריו, "יש מורת רוח כלפי התיירים. מאשימים אותם שהם רועשים ומקיאים ברחובות. לדעתי, גם הרבה ברלינאים מתנהגים ככה, אבל הם מרגישים שזו זכותם".

ברלין היא כיום העיר השלישית באירופה מבחינת מספר המבקרים בה אחרי פאריס ולונדון, המושכות תיירים באופן מסורתי. בעקבות נפילת החומה ב-1989 אוחדה העיר מחדש, שבה למעמדה כבירה של כל גרמניה ועברה שיפוץ ושיקום נרחב, שהפכו אותה ליעד מושך לתיירים.

ברלין אינה יכולה להרשות לעצמה להרחיק את התיירים. העיר מפיקה רווח גולמי של 10.3 מיליארד יורו בשנה מהתיירות - כמעט 10% מתקציבה - על פי מחקר של הרשויות בברלין. סכום זה גבוה מהרווח מעסקות הנדל"ן ומייצור מוצרי צריכה, שני הענפים הנוספים הצומחים בכלכלת ברלין, המקרטעת בכל התחומים האחרים. ב-2013 עתידים להיפתח בעיר תשעה בתי מלון חדשים.

באחרונה תקפו כמה מאות מפגינים משקיעים שהתארחו בוועידת עסקים, ופעילים נגד ג'נטריפיקציה (מעבר של בעלי יכולת לאזורים עניים יותר והעלאת מחיר הנדל"ן באזור מעבר ליכולתם של התושבים המקוריים) תקפו ובזזו בית מלון "אורגני" חדש.

מפגינים אלה מייצגים מיעוט קטן, אומר ברקהרדט קיקר, מנהל VisitBerlin, סוכנות התיירות הגדולה בעיר. "ברלין שוב זוכה למעמד של עיר בעלת חשיבות מרכזית בעולם. אנחנו הולכים ונעשים יעד לתיירות המונית. הברלינאי הממוצע דווקא מרגיש שהתיירים עושים לו כבוד".

לדברי קיקר, "ברשותן של פאריס וללונדון עמדו מאות שנים להתרגל למבקרים הרבים הממלאים אותן. לנו היו בסך הכול 20 שנה עד כה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ