חוקרים: שימוש מוגזם במשככי כאבים גורם לכאבי ראש

לדברי מומחים בבריטניה, אנשים הופכים תלויים יותר ויותר בתרופות נגד כאבי ראש ומיגרנות, ובגלל נטילה מוגזמת שלהן, מצבם רק הולך ומחמיר

גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גרדיאן

מומחים בבריטניה קבעו לאחרונה כי יותר ממיליון בני אדם במדינה סובלים מכאבי ראש עזים מפני שהם בולעים יותר מדי משככי כאבים. לפי החוקרים ב"מוסד הלאומי לבריאות", הכדורים שבני אדם לוקחים כדי להקל על כאבי הראש והמיגרנות לעתים רק מחמירים ככל כנראה את המצב.

לדבריהם, אחד מתוך 50 בני אדם בוגרים סובל מכאבי ראש מתמשכים בגלל "שימוש יתר בתרופות". הבעיה מתחילה כשלוקחים לפעמים משכך כאבים נגד מיגרנות או כאבי ראש שנגרמים כתוצאה ממתחים. בדרך כלל, הוא מועיל, אולם אנשים רבים לוקחים משככי כאבים בתכיפות הולכת וגדלה עד שהם הופכים לתלויים בהם. וכך, בסופו של דבר, התרופה גורמת להיווצרות הבעיה שהיא אמורה לרפא.

"מטופלים שסובלים לעתים קרובות ממיגרנות או מכאבי ראש שנגרמים כתוצאה ממתח, נקלעים למעגל קסמים שבו כאבי הראש שלהם מחמירים, ולכן הם לוקחים עוד ועוד תרופות שגורמות להחמרת הכאבים", אמר ראש צוות המחקר, מרטין אנדרווד, רופא משפחה המלמד בבית הספר לרפואה בוורוויק.

תרופות בבית מרקחת

הפיתרון אינו פשוט ודומה לתהליך גמילה. לדברי מנג'יט מאתארו, נוירולוג בכיר בבית החולים הלאומי לנוירולוגיה ולנוירו-כירורגיה, הוא ממליץ לאנשים להפסיק מיד לקחת משככי כאבים.
"בשבועיים-שלושה הראשונים, סביר להניח שהם ירגישו תגובת-נגד חריפה. אלה יהיו שבועות קשים מאוד, וברור שמטופלים חוששים כיצד הם ירגישו באמצע הגמילה", הוא אומר. "לכן, כשמצפה להם תקופה כזו, ואני יודע שהם יסבלו כאבים נוראים, אני מוודא שהם יהיו פטורים מהמטלות הרגילות שלהם". הוא כותב מכתבים למקומות עבודה ומתקשר לקרובי משפחה כדי שהם יתחשבו במצבם והסובלים לא יהיו לבדם באותה תקופה. לדבריו, הוא גילה כי אם המטופלים מקבלים תמיכה מהמשפחה, 80% מהם נגמלים בהצלחה.


תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ