נשיא סין המיועד: רכישת האיים בידי יפאן היא בדיחה

שי ג'ינפינג נפגש עם ליאון פאנטה התייחסלגל המחאה האנטי יפאני ששוטף את המדינה והודיע גם על כוונתו לחזק את הקשרים בין סין לארה"ב

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס

לראשונה מאז היעלמותו המסתורית לפני כמעט שבועיים, נפגש הנשיא המיועד של סין, שי ג'ינפינג, עם גורם רשמי מחוץ למדינה, ואף התייחס לגל המחאה האנטי-יפאני ששוטף את סין. אתמול נועד שי בבייג'ין עם שר ההגנה האמריקאי, ליאון פאנטה. בפגישה הודיע על כוונתו לחזק את קשריה של סין עם ארצות הברית.

שי צפוי להתמנות לראשות המפלגה הקומוניסטית בוועידת המפלגה הקומוניסטית בסתיו. בתקופת היעדרותו נפוצו שמועות כי הוא סובל ממחלה, ואף גרוע מזה. "אני מאמין שביקורך בסין יתרום רבות לקידום היחסים המדיניים והצבאיים בין מדינותינו", אמר שי לפאנטה בטקס קבלת פנים לכבוד השר האמריקאי שנערך בהיכל העם הגדול בבייג'ין.

פגישתם של פאנטה ושי התקיימה על רקע הסכסוך המחריף בין סין לבין יפאן, בעלת בריתה של ארצות הברית, בנוגע לריבונות על קבוצת איים בים סין המזרחי. ממשלת יפאן טוענת כי רכשה שלושה מתוך חמישה איים קטנים שעד כה חכרה ממשפחה יפאנית. אלא שסין מעולם לא ויתרה על הריבונות על קבוצת האיים הלא מיושבת, הנקראת סנקאקו ביפאן ודיאויו בסין. כלי התקשורת הסיניים צוטטו אתמול את שי כאומר כי רכישת קבוצת האיים על ידי יפאן היא "בדיחה".

צילום: רויטרס

לדעת מומחים בסין, החשיבות האסטרטגית הגוברת שמייחסת ארצות הברית לאזור עודדה מדינות דוגמת יפאן לנקוט נימה תקיפה בהתנהלותן מול בייג'ין. הסינים מודאגים מתגבור פריסת טילי ההגנה של ארצות הברית ביפן, חיזוק הקשרים הצבאיים של וושינגטון עם הפיליפינים והחשד שארצות הברית מעוניינת בגישה צבאית למפרץ קאם ראן בווייטנאם. בדברים שנשא בפני צוערים באקדמיה הצבאית של סין, ניסה פאנטה להרגיע את הרוחות. "מטרת המדיניות החדשה באזור האוקיינוס השקט אינה להגביל את צעדיה של סין", אמר, "זהו ניסיון לשתף אותה ולחזק את מעמדה באזור".

פאנטה אמר כי צפון קוריאה, ולא סין, היא הגורם שהביא להרחבת מערך טילי ההגנה וכי העמקת הקשרים הצבאיים של ארצות הברית עם בעלות בריתה באזור עתידה לסייע לשגשוגה של סין. זה גם המסר שהעביר פאנטה במהלך שלושת ימי ביקורו בסין, בפגישותיו עם ראשי המערכת הביטחונית והפוליטית בבייג'ין.

ואולם, הסינים מתייחסים בספקנות להצהרת הכוונות הזו. "הם לא קונים את זה", אמרה בוני גלייזר, פרשנית לענייני סין במרכז למחקר אסטרטגי ובינלאומי בוושינגטון. "זאת ועוד, בעיניהם, ארצות הברית מעודדת מדינות דוגמת יפן, וייטנאם והפיליפינים, המצויות בסכסוכים טריטוריאליים עם סין, להתעמת איתה ישירות".

קרדיט: צילום CCTV רויטרס

פאנטה אמר כי ארצות הברית אינה מתערבת בסכסוך הטריטוריאלי בין יפאן לסין, ואולם הזכיר את התחייבויותיה הצבאיות כלפי יפאן, אם תותקף. הוא הוסיף כי אף שבין וושינגטון לבייג'ין לא שוררת תמימות דעים בכל עניין, חשוב לראות מעבר לחילוקי הדעות ולקדם את הנושאים שבהם ניתן לפעול בשיתוף פעולה. "אסור להחמיץ הזדמנויות פז בגלל מחלוקות וקשיים", אמר, "אם נפעל בשיתוף פעולה, נצליח לפתור את הבעיות".

לשם כך, הוסיף פאנטה, על סין וארצות הברית להתמקד בצעדים בוני אמון בין צבאותיהן, ולהשקיע באיכות המפגשים ובתכיפותם. הוא ציין תחומים שבהם יפיקו המעצמות תועלת רבה משיתוף פעולה - המאבק בטרור ובסחר בסמים, התמודדות עם אסונות טבע, פעולות ביטחון ימי ופיקוח על ההתחמשות בנשק להשמדה המונית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ