העבר האצטקי רודף את מקסיקו

מקסיקו סיטי היא פלא ארכיאולוגי. שרידי מקדש אצטקי במרכז הבירה ממשיכים לספק תגליות מפתיעות החושפות עוד פרטים על התרבות שנחרבה

אליזבת מלכין וסופיה קסטיו טיקל, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אליזבת מלכין וסופיה קסטיו טיקל, ניו יורק טיימס

שלד של אשה צעירה, שאולי היתה בת אצולה, נמצא בשלמותו קבור בנקודה הקדושה ביותר באימפריה ששלטה כאן לפני יותר מ‑500 שנה. קרוב ל‑2,000 עצמות אדם נערמו סביב השלד וזהות האשה היא תעלומה. יש עוד תגליות שטרם פוענחו מהחפירות האחרונות בלב המטרופולין העצומה של מקסיקו סיטי, היכן שהאצטקים בנו את המקדש הגדול שלהם ומאוחר יותר הניחו הכובשים הספרדים את היסודות לאימפריה החדשה שלהם.

לפני שפורסם בחודש שעבר גילוי אתר קבורה יוצא דופן זה והשרידים של מה שאולי היה עץ קדוש, חשפו ארכיאולוגים בימה ענקית עגולה מעוטרת בראשי נחשים ורצפה הבנויה מתבליט שככל הנראה מתאר מלחמת קודש.

מקסיקו סיטי היא אחת הערים הגדולות בעולם - ערבוביה הולכת וגדלה של תנועה, מסחר, חללים ציבוריים ענקיים, פרברים מוריקים ושכונות עוני עלובות. אבל היא גם פלא ארכיאולוגי; יותר משלושה עשורים אחרי שגילוי מקרי הביא לראשיתו של מחקר שיטתי של החללים שבהם התנהלו פולחני התרבות האצטקית, עדיין נחשפות עוד ועוד הפתעות בין שכבות הקרקע של העיר.

"זאת עיר חיה שמאז התקופה הפרה-היספנית נמצאת בשינוי מתמיד", אומר ראול באררה, מנהל החפירות במרכז העיר מטעם המכון הלאומי לאנתרופולוגיה והיסטוריה.

המקסיקאים (כך כינו את עצמם האצטקים) פירקו בעצמם את המקדשים שלהם כדי לבנות מעליהם, הוא מסביר. "הספרדים בנו את הקתדרלה ואת בתיהם באותן אבנים שמהן נבנו המקדשים הפרה-היספניים. מה שמצאנו כאן הם שרידים של כל התהליך הזה".

אתר החפירות של טמפלו מיור האצטקי שבלב מקסיקו סיטי. בראשית החפירות נחשפו חלקים של המקדש שהרסו הספרדים ב‑ 1521צילום: ניו יורק טיימס

אפשר שאין עוד מקום בעולם המספק עדות כה דרמטית לשבר שבין שתי ציוויליזציות כמו הכיכר המרכזית הענקית במקסיקו סיטי, המכונה סוקאלו, שבה ניצבים שרידי טמפלו מיור האצטקי ליד הקתדרלה הגדולה שבנו הספרדים כדי להצהיר על עליונותם הרוחנית על פני העם שכבשו.

"אני חושב שהמלחמה האידיאולוגית היתה קשה לספרדים יותר מהמלחמה בנשק", אומר אדוארדו מאטוס מוקטסומה, הארכיאולוג שניהל את החפירות בטמפלו מיור בראשיתן. יש מקומות אחרים בעולם, קדומים יותר, שבהם שרידים עתיקים ניצבים ברחובות עמוסי תנועה, היכן שפולשים זרים הביאו לקץ אימפריות. אבל כאן זה שונה, אומרים חוקרים.

"הם הרסו את החלק העליון של זה; לא עשו את זה לקולוסיאום", אומר דויד קרסקו, היסטוריון של הדתות מאוניברסיטת הרווארד, שכתב על האצטקים ועל החפירות הארכיאולוגיות בטמפלו מיור. "ברומא, העיר הרומית העתיקה עמדה לצד העיר מתקופת ימי הביניים והעיר המודרנית". אחד ממתעדי תולדות כיבושי הספרדים, ברנל דיאס דל קסטיו, כתב כי "כל הדברים המופלאים האלה" שבבירת האצטקים, טנוצ'טיטלאן, "הכל הוחרב ואבד".

אך מאז 1790, אז חשפו עבודות בנייה לריצוף הסוקאלו את התבליטים האצטקיים הגדולים הראשונים, טנוצ'טיטלאן חושפת עוד ועוד מסודותיה. ארכיאולוגים החלו לחקור את טמפלו מיור לפני כמאה שנה, אבל גילוי המונולית הענק המתאר את אלת הירח ערופת הראש והמבותרת קויולקסאוקי ב‑1978 הוביל לתחילת החפירות הנמשכות עד היום.

בחמש השנים הראשונות חשפו הארכיאולוגים חלקים של המקדש שהיו קבורים מתחת למבנה, שהרסו הספרדים אחרי ניצחונם ב‑1521. הפרויקט הארכיאולוגי "נועד לא רק כדי למצוא מקדש ענק", אמר מאטוס. "הוא נועד לגלות מה היתה משמעותו לחברה האצטקית. בניין זה היה חשוב להם מאוד כי הם ראו בו את מרכז היקום".

אתר קבורה במקסיקו סיטי שבו נמצא באחרונה שלד של בת אצולה אצטקיתצילום: רויטרס

עדיין יש הרבה מה לגלות מסביב לטמפלו מיור. ברנרדינו דה סהגון, הנזיר הפרנציסקני מהמאה ה‑16, השאיר תיעוד של מה שמאטוס מכנה "המתחם הקדוש של המקדשים והארמונות" של האצטקים, שהוא כיום כיכר סואנת שמכל אחד מצדדיה כשבעה רחובות. סיפורו של סהגון, שבו תיעד זיכרונות של אצטקים על עירם האבודה, התברר כמדויק להפליא כי הארכיאולוגים חשפו שרידים ביותר מ‑78 המבנים שתיאר.

חלקים גדולים ממה שתיאר הנזיר קבורים כעת בעומק של יותר משבעה מטרים. כדי להגיע אליהם צריכים חברי הצוות של באררה לנווט בין כבלי חשמל וצינורות מים וביוב, ולאחר מכן לרדת דרך השכבה הקולוניאלית, שגם היא מספקת שפע פריטים. "זה דומה לקריאה בספר שבו אנחנו מנסים לקרוא מהכריכה החיצונית אל הנקודה העמוקה ביותר", אמר באררה. ואולם, למרות ההנחיות שהם מקבלים מהתיעוד ההיסטורי, הארכיאולוגים אינם יכולים לחפור בכל מקום שבו הם רוצים לעבוד.

חלק מהמתחם הקדוש הוא כעת תערובת רעשנית של חיי היומיום. רוכלים המנסים למכור צעצועים מתוצרת סין ותקליטורים ללימוד אנגלית. חפירה מתחת לבתי המלון ולדוכנים שבהם מוכרים בגדים או ספרים משומשים תהיה כרוכה במשא ומתן ארוך ומייגע.

ברחובות השקטים יותר של המתחם ניצבים מבנים קולוניאליים יפהפיים שהפכו למוזיאונים או בנייני ממשלה ונחשבים לאתרים היסטוריים. ארכיאולוגים סבורים שקלמקאק, בית הספר לאצילים אצטקים, משתרע מתחת לחצר של בניין משרד החינוך של מקסיקו. קירות וכמה פסלים מהקלמקאק, המוצגים מתחת לבניין שבו שוכן המרכז לתרבות ספרד, חשפו כשבבניין נעשו שיפוצים. עם זאת, החורבות מאפשרות לפעמים לארכיאולוגים להיכנס למקומות פרטיים ולהתחיל לחפור בהם, כאילו מתוך נקמה מוזרה בתושבי המקום.

מאז המאה ה‑16 העיר שואבת מים מבארות עמוקות כדי להרוות את צימאון התושבים, ובכך גורמת לחומר שמתחת לפני השטח לשקוע כשהמים נשאבים מתוכו. כתוצאה מכך, הבניינים הבנויים ממעל נוטים לצדדים ועם הזמן, מתמוטטים על הריסות האבן האצטקיות.

כשנפערים סדקים והבניינים מתחילים לנטות, רבים מהם זקוקים לשיפוצים ובהתאם לחוק, רשאים ארכיאולוגים מהמכון לאנתרופולוגיה ולהיסטוריה להשגיח על התהליך. אם במקום מתגלים שרידים היסטוריים, הבעלים חייבים לשלם את עלויות השימור.

כשהקתדרלה נזקקה להצלה בשנות ה‑90 של המאה הקודמת, מהנדסים חפרו 30 פירים כדי לייצב את המבנה ומאטוס וחברי הצוות שלו ירדו לעומק של עד 20 מטר כדי לראות מה מצוי במעמקים. "זוהי נקמת האלים", אמר מאטוס. "הקתדרלה מתמוטטת והאנדרטאות לאלים העתיקים הן שגורמות לה ליפול".

בין השאר מצאו הארכיאולוגים את שרידי מגרש המשחקים של טנוצ'טיטלאן, שבו נהגו האצטקים לשחק משחק טקסי בכדורים. שרידיו קבורים עמוק מתחת לאכסדרת הכנסייה והרחוב המרוצף באבנים הנמשך ממנה מזרחה.

"כל החלק הזה של העיר דומה לבית קברות של אנשים ושל אובייקטים תרבותיים חשובים", אמר קרסקו, "והם מתעוררים בכל פעם שמקסיקו פונה לעבר העתיד".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ