ארדואן תחת ביקורת |

זעם בטורקיה על תמיכת הממשלה במורדים בסוריה

השלכות המלחמה המשתוללת בסוריה משפיעות על שכנתה וגורמות לאי יציבות פנימית הפוגעת בכלכלה ובביטחון

ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניו יורק טיימס

על רקע המלחמה המשתוללת בסוריה, הולך ומידרדר המצב בתוך טורקיה שכנתה. דיווחים על מתחים ובעיות פנימיות הפכו לעניין שבשגרה: מרגלים איראנים משתפים פעולה עם מורדים כורדים, חיילים נהרגים במארבים, שטף הפליטים הבלתי פוסק מסוריה השכנה מכביד על קופת המדינה ובכפרים שעל הגבול הסורי שוררת מהומה.

הציבור הטורקי מוחה נגד תמיכת ממשלת טורקיה במורדים בסוריה: נגד פתיחת השערים בפני המורדים בדרום, מנהיגי האופוזיציה באיסטנבול והפליטים בגבול; ונגד הסיוע בהובלת נשק ותחמושת לכוחות הלוחמים. אף שטורקים רבים תמכו בעבר במדיניות הממשלה וראו בה נקיטת עמדה למען דמוקרטיה ושינוי, כיום סבורים רבים שהדבר הוביל לאי יציבות פנימית הפוגעת בכלכלה ובביטחון.

קריאתה של טורקיה להתערבות צבאית בינלאומית בסוריה, בניגוד לעמדת מדינות רבות, רק החריפה את התסכול הפנימי. כיום, על רקע גל המחאה המוסלמי הבינלאומי נגד ארה"ב, שהתעורר בעקבות הסרט המזלזל באיסלאם, נראה שטורקיה תתקשה למצוא שותפים במערב לפעולה צבאית נגד סוריה.

זה המכשול המשמעותי הראשון שבו נתקל ראש הממשלה רג'פ טייפ ארדואן בבואו ליישם את מדיניות החוץ שלו. ארדואן קיווה לנצל את מהומות האביב הערבי כדי לחזק את מעמדה של טורקיה בעולם ואת מעמדו שלו בתוך המדינה. נדמה כעת שטורקיה מבודדת בכמה חזיתות. "טורקים רבים רואים בעמדתה התקיפה של טורקיה נגד אסד את הסיבה לכך", אומר סונר קגאפטאי, מנהל התוכנית לחקר טורקיה במכון למדיניות המזרח הקרוב בוושינגטון.

נוכח הביקורת בתקשורת ובאופוזיציה והסימנים להתנגדות עממית למדיניות התמיכה במורדים בסוריה, נאלצת טורקיה להעריך מחדש את האסטרטגיה הכוללת לחיזוק מעמדה והאינטרסים שלה במזרח התיכון. בעקבות התסכול מהניסיון הכושל להצטרף לאיחוד האירופי, החליטה טורקיה להפנות את מאמציה לצבירת כוח בעולם הערבי, וזאת על רקע התוהו ובוהו והתמורות ביחסים בין המדינות המוסלמיות כתוצאה מאירועי האביב הערבי. "המדיניות שנקטה טורקיה כלפי סוריה נכשלה", כתב דואן האפר מעיתון מילייט, "היא הפכה את שכנינו לאויבים. נשארנו מבודדים בעולם".

דובר משרד החוץ הטורקי, סלצ'וק אונאל, מכיר בכך שמדיניותה של טורקיה כלפי סוריה גורמת למחלוקות פנימיות. ואולם הוא טוען שהעובדה שעמדת הממשלה אינה פופולרית אינה מעידה על כך שהיא אינה צודקת. "עד כה לא טעינו", אמר, "טורקיה תומכת בצד הנכון".

לפני פרוץ גל ההתקוממויות בארצות ערב, עמדו הקשרים הכלכליים הפוליטיים עם סוריה במרכז האסטרטגיה האזורית של טורקיה, שחתרה לדעת רבים ליצירת איחוד של מדינות המזרח התיכון בדומה לאיחד האירופי. המגבלות על קבלת אשרות כניסה הוסרו והסחר בין המדינות שגשג. ארדואן ואסד אף בילו חופשות יחד. בתחילה עודדה טורקיה דיאלוג והנהגת רפורמות בסוריה ואולם עם הסלמת העימותים הפנימיים במדינה, הפנתה טורקיה גב לשליט הסורי.

שינוי המדיניות היה חלק מאסטרטגיה אזורית רחבה יותר. בשנה שעברה סייר ארדואן בתוניסיה, במצרים ובלוב והביע תמיכה טורקית ביוזמות הדמוקרטיות של מנהיגי המהפכות. הוא ציין את טורקיה כדוגמה מוצלחת לשילוב בין איסלאם, דמוקרטיה ושגשוג כלכלי.

למראית עין, מעמדה של טורקיה הלך והתחזק. מרבית הציבור הביע תמיכה. "זה מצא חן בעינינו", אמר בעל הטור סולי אוזל, "הרגשנו כאילו חזרנו לעניינים. האימפריה חזרה". לדברי קגאפטאי, טורקיה היא עדיין "המדינה היציבה היחידה באזור, הן כלכלית והן פוליטית". חזונו של שר החוץ הטורקי, אהמט דבוטולו, הדוגל ב"יחסי שכנות בלי בעיות", נתקל במציאות הקשה אחרי ש‑23 אלף סורים שילמו בחייהם על התעקשותו של אסד להישאר בשלטון. עכשיו, אומרים בטורקיה, "אין שכנים ללא בעיות".

בשנה שעברה דיבר דבוטולו על ברית פוליטית, כלכלית וצבאית עם מצרים, שסביבה יכונן סדר אזורי חדש. ואולם בימים אלה מסתמנת יריבות בין שתי המדינות על תפקיד המעצמה האזורית. "מצרים תנסה לשקם את מעמדה בעולם הערבי ויהיה מעניין לראות את מורסי וארדואן מתחרים על השפעה באזור", אמר קגאפטאי. הפובליציסט אוזל מתבטא בצורה נחרצת יותר: "בסופו של דבר טורקים הם טורקים וערבים הם ערבים. מצרים מחשיבה את עצמה ליהלום שבכתר העולם הערבי ולא תתחלק בבכורה עם אף אחד, כולל טורקיה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ