ניו יורק טיימס

ממשלת סין פרסמה אתמול (ד') דיווח רשמי ממשפטו של מפקד משטרה לשעבר, שהאשים את בו שילאי, פוליטיקאי בכיר שמעד, בניסיון לטייח רצח של איש עסקים בריטי בידי אישתו. בפרסום שנעשה באמצעות סוכנות הידיעות הרשמית של סין, שינחואה, נאמר עוד שהאיש, ואנג ליג'ון, סיפר ב 28 בינואר לשילאי שאישתו גו קאילאי, היא החשודה המרכזית ברצח איש העסקים, ניל הייווד.

על פי הדיווח, שילאי השתלח למחרת בבוקר בוואנג וסטר לו בפנים. ואנג בן ה 52, חולל את השערורייה הפוליטית הגדולה ביותר זה שנות דור, לאחר שנמלט בחודש פברואר לקונסוליה של ארה"ב בעיר צ'נגדו וסיפר לדיפלומטים על רצח הייווד.

העובדה שממשלת סין מתייחסת לתקרית בדו"ח רשמי על משפטו של ואנג, שהתקיים השבוע, עשויה להעיד על כוונתה להעמיד את שילאי לדין בגין ניסיון טיוח של רצח.
שילאי הודח במארס מתפקידו כיו"ר סניף המפלגה הקומוניסטית צ'ונגצ'ינג והושעה באפריל מחברותו בפוליטבורו. עם זאת, עד כה לא היה ברור כיצד מתכוונת המפלגה להתמודד עם הפרשה; כמה פרשנים סברו שהוא עשוי לחמוק מהעמדה לדין פלילי ולספוג רק עונש משמעתי של המפלגה.

בו שילאי. האם סייע לטייח את הרצחצילום: אי–פי

אף ששמו לא הוזכר מפורשות בידיעה, הדיווח ממשפטו של ואנג מלמד שהשלטונות עלולים להחמיר עם שילאי יותר מהצפוי. על מהלך המשפט עצמו נאמר בידיעה שוואנג הגיש בקשת מקלט ב 33 שעות שהייתו בקונסוליה של ארה"ב; גורמים אמריקאים הכחישו בשעתו את הטענה. ואנג הועמד השבוע לדין בגין עריקה, שימוש לרעה בשררה, קבלת שוחד והגמשת החוק למטרות רווח אישי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ