רומן פריסטר
ורשה

על מצבות של אחד מבתי העלמין היהודיים העזובים והעתיקים במחוז ביאליסטוק כתבו בריונים אלמוניים: "כאן פולין, לא ישראל". כמו ביקשו לשלול את הזכות להיקבר מיהודים שהלכו לעולמם על האדמה הזאת לפני דורות או נרצחו בתקופת השואה. עיתון מחוזי דיווח בהרחבה שהעבריינים נתפסו והועמדו לדין, אך השופטים פטרו אותם מעונש לאחר שמומחים לגיאוגרפיה קבעו שכתבו אמת, שהרי המחוז בו נעשה הדבר אכן נמצא בגבולותיה של פולין. הידיעה נקראה כמו בדיחה – ואכן הייתה בדיחה. העיתון ביקש ללעוג בדרך זו לתביעה הכללית ולמערכת השיפוטית על שאינן מתמודדות כראוי עם תופעות האנטישמיות במדינה.

עשרות תלונות המוגשות למשטרה לא נחקרות ואינן מגיעות לכלל דיון משפטי בטענה שהעבריינים לא זוהו או שהנזק הציבורי שגרמו היה מזערי. כך יצאו פטורים מעונש אוהדי כדורגל שבעת משחק שהתקיים לאחרונה בעיירה אושביינצים (אושוויץ) קראו לקבוצה היריבה "נעשה לכם מה שהיטלר עשה ליהודים". החוקרים סגרו את התיק בטענה שבקבוצה אליה כוונו העלבונות לא היו שחקנים יהודים שעשויים היו להיפגע. כמו כן התחמקו מישיבה על ספסל הנאשמים בריונים שהשחיתו בימים אלה מספר מצבות עתיקות בבית העלמין הישן של ורשה בציורים של צלבי קרס וציורי מגן דוד תלוי על גרדום.

מתחילת השנה נרשמו שבעה מקרים של חילול בתי קברות, כשאלמונים מרחו על המצבות בצבע שמן כיתובים כגון "יהודים לגז", "פלשתין החופשית", "ג'יהאד", "לדפוק את העם הנבחר" או פשוט "לא רוצים אתכם כאן". ואילו על חומות בית הכנסת הישן בעיירה אוֹרלי נמצאו החודש כתובות "הכוח הלבן", "פולין לפולנים" ו"יהודים החוצה!". המבצעים לא אותרו. בסוף אוגוסט אלמונים "קישטו" בסיסמאות ובציורים דומים את הכביש המוביל לנמל תעופה אזרחי חדש שנפתח לאחרונה במרחק של כ-30 ק"מ מעיר הבירה. כיוון שבכביש הזה עוברים אזרחים זרים רבים ארגן משרד החוץ הפולני, בשותפות עם עיריית היישוב הסמוך, מבצע ניקיון יסוד: כתובות הנאצה כוסו בצבע לבן – רק כדי להופיע מחדש כעבור יומיים. המשטרה המקומית הודיעה כי אין לה די כוח אדם כדי לשמור 24 שעות ביממה על כל מקום שבסביבה.

צלבי קרס על מצבה בבית קברות יהודי בפוליןצילום: אי-אף-פי

הפעילות האנטישמית הארסית ביותר מתקיימת בפורטלים רבים של האינטרנט. מחברים אלמוניים מפרסמים בהם מאמרים - לרוב בדויים – על פעילות חתרנית של יהודי פולין. האיש היחיד המנסה להלחם בתופעה הוא שר החוץ ראדוסלב שיקורסקי, אדם שנשוי לאנה אפלבאום, יהודיה אמריקנית ועיתונאית בעלת פרס פוּליצֶר. שיקורסקי פועל במקרים אלה כאדם פרטי שנפגע מתוכן הדברים, אך גם הוא לא יכול להתגאות בהצלחה. רק רופאה אחת מהעיר זֶ'שוּב שהודיע כי לא תקבל חולים יהודיים במרפאה ציבורית בה עבדה פוטרה מהמשרה שלה.

פרשה המסעירה בימים אלה את דעת הקהל היא התקפה שלוחת רסן של מפלגת האופוזיציה "חוק וצדק" נגד פרסום ספר בשפה האנגלית בשם "שאלות של גיהנום". מדובר באוסף עבודות היסטוריות פרי עטם של אנשי מדע פולנים בעלי שם על התנהגות הציבור שבתקופת השואה בחלקו עזר ליהודים ובחלקו שדד אותם או הסגיר לידי הגסטאפו. הספר אמור היה להציג את שני צדי המטבע ולהוכיח כי פולין מצליחה לעשות חשבון נוקב עם עברה. הוא פורסם באתרי האינטרנט של השגרירויות ברחבי העולם וזכה לתגובות חיוביות של החוקרים הבינלאומיים – אך הוגדר על ידי הלאומנים מ"חוק וצדק" כפשקוויל המשחיר את פני המולדת. אחרי הפגנה סוערת מול בניין משרד החוץ הותקפה היוזמה בעיתונות הימנית ואף הועלתה לדיון בבית הנבחרים.תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ