דייוויד הרזנהורן, ניו יורק טיימס

שר הפנים, והשר הממונה על בתי הכלא בגיאורגיה התפטרו מתפקידם, לאחר שרשת טלוויזיה פרסמה צילומים קשים של סוהרים המכים אסירים ומבצעים בהם מעשי סדום.הנשיא מיכאיל סאאקאשווילי מיהר לגנות את מעשי ההתעללות והבטיח שמבצעיהם יועמדו לדין; הוא גם התחייב לערוך רפורמה מקיפה במערכת בתי הכלא.

במקביל הודיעה הפרקליטות על מעצרם של עשרה סוהרים ובעלי תפקידים אחרים בבית הכלא, במסגרת חקירת פרשת "העינויים והיחס המשפיל והבלתי אנושי" לאסירים, והודיעה על מעצרו של מפקח כלא שהיה מבוקש בידי המשטרה. בעקבות החשיפה התפטרו כמה פקידים בכירים, ובראשם חאתונה קלמחליזדה, השר הממונה על שירות בתי הסוהר.

"מה שקרה במתקן כליאה מספר 8 בגלדאני הוא עלבון מחריד לזכויות אדם ולכבוד האדם", אמר סאאקאשווילי בהודעה לטלוויזיה שעות ספורות אחרי שידור מעשי ההתעללות ברשת הטלוויזיה TV9 המזוהה עם האופוזיציה. "אלה שארגנו, ביצעו ואיפשרו שפשעים כאלה יתרחשו, ייענשו בחומרה", אמר הנשיא.

בקטע מסרטוני הווידיאו שהוקרנו בטלוויזיה, נראה גבר עירום שמבצעים בו מעשה סדום עם מה שנראה כאלת משטרה; בקטע אחר רואים קבוצה של סוהרים מכים ובועטים באסיר השוכב על הארץ. לא ברור מתי בדיוק צולמו הסרטונים, אבל השלטונות לא מפקפקים באמיתותם.

למרות התחייבותו של סאאקאשווילי למצות את הדין עם האשמים, יצאו מאות אזרחים לרחובות הבירה טביליסי וכמה ערים אחרות, להפגין את זעמם. על רקע הבחירות שיתקיימו בגיאורגיה ב 1 באוקטובר, מנסים יריביו הפוליטיים של הנשיא לעשות שימוש בגילוים על מעשי ההתעללות כדי לנגח את הממשלה.

סאאקאשווילי, שעמד בראש "מהפכת הוורדים", שנועדה להבטיח את חזרת הדמוקרטיה לטביליסי ב 2003, משמש כנשיא המדינה שהשתייכה בעבר לברית המועצות מ 2004; ואולם מפלגת התנועה הלאומית המאוחדת השלטת מתמודדת עתה עם תנועה המאגדת זרמי אופוזיציה, ומכונה "החלום הגיאורגי", שנתמכת בידי המיליארדר בידזינה איוואנשווילי. האופוזיציה טוענת כי סאאקאשווילי פוגע בזכויות אדם.

"זה נורא, מחריד, והבעיה היא שידענו על כך", אמרה מיה פנג'יקידזה, דוברת התנועה. "אבל אף אחד לא נתן את הדעת למה שמתרחש בבתי בכלא". ואמנם, יש עדויות לכך שחשיפת הפרשה אינה נקייה משיקולים פוליטיים; בהודעה שפרסמה על חקירת הפרשה, מסרה הפרקליטות שבעל ברית פוליטי של איוואנשווילי המרצה עונש מאסר בכלא זה, טמאז טמזאשווילי, הוא שארגן את הברחת הסרטון "לאדם שלישי בתמורה לסכום כסף נכבד". איוואנשווילי הוא גם בעליה של רשת הטלוויזיה TV9 שבה שודר הסרטון.

תומכיו של הנשיא אומרים שהמצב הקשה בבתי הכלא הוא תולדה של מדיניות "אפס סובלנות" שהנהיגה הממשלה גם כלפי עבירות קטנות, שבעטיה גדלה אוכלוסיית האסירים מששת אלפים ל 24 אלף בפחות מעשר שנים.בראשית כהונתו נהנה סאאקאשווילי מתמיכה נרחבת במאבקו בשחיתות, שבמסגרתו פיזר את משטרת התנועה ועקר למעשה משורש מעשי השוחד הקטנים.

פעילי זכויות אדם הביעו בשנים האחרונות דאגה מהמצב במערכת המשפט של גיאורגיה ומהשימוש המופרז שעושה לדבריהם המשטרה בכוחה, וטענו שמדיניות אפס סובלנות והענישה הקשה בגין עבירות קלות יחסית, יוצרת תנאי צפיפות קשים בבתי הסוהר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ