מפגן הפטריוטיות בסין עלול לסכן את הממשלה

בהפגנות שפרצו בעקבות הסכסוך הטריטוריאלי עם יפאן נמתחה לא מעט ביקורת על השלטון הנוקט לטענתו בקו רך מדי כלפי טוקיו

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס

החלטת הממשל הסיני שלא לעמוד בדרכה של המחאה העממית נגד יפאן, השוטפת בימים אלה את ערי הרפובליקה, עשויה להסב לו יותר נזק מתועלת. גל הלאומנות עשוי לשחוק את סמכותה של הממשלה, ולצמצם את האפשרויות העומדות לרשותה בבואה לשאת ולתת עם יפאן.

בהפגנות, אשר פרצו בעקבות התחדשות הסכסוך הטריטוריאלי עם יפאן, נמתחה לא מעט ביקורת על השלטון, הנוקט, לדברי המפגינים, יד רכה מדי כלפי יריבתה של סין. הלחץ הציבורי על הממשלה עלול לדחוק אותה לפינה, ולהגביל את יכולתה לפתור את הסכסוך בדרכים דיפלומטיות.

נשיאה המיועד של סין, סגן הנשיא הנוכחי שי ג'ינפינג, הופיע שוב בציבור אחר היעדרות מסתורית של שבועיים, כפי הנראה בגלל מחלה. שי וצמרת השלטון הנוכחית עלולים להיתפש כנרתעים מלהתמודד עם הדרישה הציבורית לתגובה תקיפה נגד טוקיו ויריבות אחרות של סין באזור.

אלפי סינים מפגינים בבייג'ין השבוע נגד יפאן, שרכשה באחרונה קבוצת איים שנויים במחלוקת צילום: אי-פיצילום: ניו יורק טיימס

"אנו טוענים שהממשלה רכה מדי ורוצים שדעתנו תישמע", אמר ז'אנג שין, אחד מבין האלפים הרבים שהפגינו בימים האחרונים מול שגרירות יפאן בבייג'ין. ז'אנג ועוד עשרות אלפי מפגינים מוחים נגד יפאן, אשר רכשה את קבוצת האיים השנויים במחלוקת בים סין המזרחי. מפגן הפטריוטיות העממי עשוי להתפרש בעיני ההנהגה כסימן מרגיע. מאידך, הוא עלול לעורר בה דאגה.

ההמונים אמנם אימצו בהתלהבות את המסר ששידרה המפלגה, ולפיו יש לסין זכות ריבונית לשלטון באיים, הנקראים בפי היפאנים איי סנקאקו ובסין איי דיאויו. מנגד, העובדה שציבור כה גדול לא חשש לטעון בקול שלהנהגה אין את הכוח הדרוש לתבוע את הזכות הריבונית הזו, מעוררת חשש לכשעצמה. "סין חייבת לתבוע את המגיע לה מתוקף היותה מעצמה", אמר ז'אנג בן ה‑25, סיטונאי בתחום המזון. "אני מאוכזב מהממשלה. היא לא די דמוקרטית, והיא לא קשובה לעם. אני מקווה שהמנהיגים שלנו יבינו שאין סתירה בין דמוקרטיה לבין פטריוטיות".

מפגינים רבים הניפו שלטים ועליהם דיוקנו של מאו טסה-טונג, המנהיג הקומוניסטי המנוח, שמשמש עד היום סמל לאחדות ולנחישות בתקופות של מתיחות בינלאומית. ביניהם היו כאלה שהשתמשו בדמותו של המנהיג המנוח כתוכחה מרומזת כלפי ההנהגה הנוכחית ובראשה הו ג'ינטאו, על כך שלא התייחסה בפומבי למהלך האחרון של יפאן, אשר רכשה שלושה מבין חמשת האיים.

"מאו היה המנהיג הראשון של סין החדשה והוא ידע לנהוג בתקיפות כלפי זרים", אמר שי לאי, בן 25, איש מכירות מצפון-מזרח המדינה. "לו היה עדיין בחיים, היינו במלחמה עכשיו. הו ג'ינטאו והכל השאר חסרי אונים לחלוטין מול ההתגרויות של יפאן".

"מאו הוא הגיבור שלנו משום שהוא נלחם ביפאנים וניצח", אמר צ'י לישין, איש עסקים בן 29 מבייג'ין, "ההנהגה של ימינו מדברת על פתרונות דיפלומטיים, ותראו לאן זה הוביל. הם מוותרים על האדמה שלנו".

לדברי לי ויידונג, עורך שבועון ופרשן פוליטי, הממשלה מנצלת את הזעם הגואה נגד יפאן, ומתעלת את התסכול הציבורי מבעיות פנים שונות למחאה הנוכחית. עם זאת, הוא מוסיף, היא מקפידה לווסת את פריקת הכעסים, כדי שלא תצא מכלל שליטה.

על חילופי השלטון הצפויים בוועידת המפלגה הקומוניסטית, המתוכננת לחודש הבא, מאיימת עננה של אי ודאות, שכן בנוסף למתיחות בין סין ליפאן צמרת הממשל הסיני סבלה באחרונה כמה טלטלות פנימיות.

משבר יחסים עם יפאן רק יוסיף לאי הוודאות, אך הציבור תובע תגובה חריפה למהלכי יפאן, והממשלה חוששת שניסיון לסיים את הסכסוך בפשרה יצטייר בעיניו כהפגנת חולשה. "המצב השתנה. ממשלת סין העדיפה בעבר שלא להתייחס לסוגיית האיים ולהשקיע בקידום היחסים עם יפאן", אמר ליו ג'יאנגיונג, מרצה ליחסים בינלאומיים באוניברסיטת טסינגהואה בבייג'ין, "המצב השתנה אחרי שיפאן רכשה את האיים".

שינוי זה עשוי להקשות על שי ג'יפינג כשיבקש לבסס את שלטונו אחרי שימונה לראש המפלגה הקומוניסטית, ולאחר מכן לנשיא. רבים מצפים שינקוט קו נוקשה ואסרטיבי בהרבה מקודמו בתפקיד, הן בענייני חוץ והן בענייני פנים. פרשנים רבים סבורים כי שי אינו דמות לאומנית מיליטריסטית, כמצטייר בפרסומים שונים, ואולם המצדדים במדיניות תקיפה טוענים כי יהיה עליו להתעמת עם יפאן, ולא, תיפגע אמינותו.

טונג ז'נג, נשיא הפדרציה הסינית להגנה על איי דיאויו, מצטט נאום ששי נשא ביולי באוניברסיטת טסינגהואה, ובו אמר כי על סין "לשמור על יחסיה עם המדינות השכנות וגם על היציבות האזורית, תוך הגנה קפדנית של ריבונותה ובטחונה הלאומיים ושלמותה הטריטוריאלית". בעיניו של טונג, שי אותת בכך שינקוט קו תקיף יותר בכל הנוגע לאיי ים סין המזרחי וסכסוכים טריטוריאליים אחרים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ