הדאגה מהרעת היחסים בין ישראל לארה"ב הגיעה לקונגרס

דיון שהתקיים בקונגרס השבוע עסק "בדרכים לשמור את ישראל בטוחה במזרח התיכון"; מרטין אינדיק: לישראל יש סיבות טובות מאוד להיות מודאגת

כתבת "הארץ" בארה"ב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
כתבת "הארץ" בארה"ב

למרות סירובו של נשיא ארצות הברית ברק אובמה להציג "קו אדום" ברור לאיראן, בסנאט האמריקאי דווקא מאותתים על תמיכה בתקיפה צבאית במקרה שהדיפלומטיה תיכשל. שלושה סנטורים שוב הציגו השבוע הצעת החלטה הדוחה "כל מדיניות אמריקאית הנשענת על ניסיון להכיל את איראן בעלת יכולת גרעינית". הצעת ההחלטה מצטרפת לדיון "בדרכים לשמור את ישראל בטוחה במזרח התיכון" שהתקיים השבוע בתת הוועדה של בית הנבחרים לענייני המזרח התיכון ודרום אסיה.

יו"ר הוועדה, חבר הקונגרס סטיב צ'בוט, רפובליקאי מאוהיו, סיפר שדאגתו ממצב היחסים בין ארצות הברית לישראל גוברת מחודש לחודש. "החל מהטיפול הבעייתי של הממשל בניסיון הפלסטיני לזכות בהכרה במדינתם בספטמבר האחרון באו"ם, דרך סילוקה של ירושלים ממצע המפלגה של הנשיא, וכלה באי רצונו של אובמה להיפגש עם נתניהו בשולי העצרת הכללית של האו"ם בשבוע הבא", אמר צ'בוט. "אני חושש שאנו שולחים מסרים סותרים, הן לידידתנו והן לאויבי ישראל שמפקפקים בנחישותנו. אני חושב שזה מצער ויכול להיות גם מסוכן", הוא הוסיף.

גארי אקרמן, חבר הקונגרס הדמוקרטי מניו יורק, הביע צער על כך שישראל הפכה לנושא פוליטי בארה"ב. "אני חושש שהקמפיינים המשמיצים האלה ירעילו את התמיכה חוצת המפלגות שישראל נשענת עליהם", אמר. לטענתו, "המאמצים החתרניים כוללים ניסיון להציג דעות השונות מאלה של ממשלת ישראל הנוכחית בתור 'אנטי-ישראליות', למרות שהן זהות לאלה שמביעות מפלגות ציוניות בישראל". אקרמן גם הזהיר מפני הלשכות הקיפאון המדיני: "אולי הזמן הוא לא היום, אך אני יודע שאם מחכים יותר מדי זמן שמשהו יבשיל, סופו להירקב".

מרטין אינדיק. מזהיר מהשלכות היעדר המשא ומתןצילום: ניר כפרי

אקרמן גם קרא לאובמה להשתמש במלים מפורשות יותר בכל הקשור לגרעין האיראני. "כשהנשיא אומר שזה 'לא מקובל' שלאיראן יהיה נשק גרעיני, אם הוא לא מבלף והאיראנים לא משנים את הכיוון, הכוונה היא לשלוח כוחות חמושים שלנו לאיראן ולהרוס את מתקני המפתח והיכולת. יש לזה שם, זה נקרא מלחמה. עלינו להתמודד בצורה ישירה עם המחיר של זה במונחי חיי אדם, כאוס וכסף - כי זה מה שיידרש כדי למנוע את 'הלא מקובל'. כל מי שחושב שתקיפה נגד איראן יכולה להיות נקודתית או אפיזודה חולפת ללא השלכות חמורות, חי באשליות".

אליוט אברמס, בכיר לשעבר בממשל בוש הבן וכיום חוקר בכיר במועצה ליחסי חוץ, אמר בעדותו בפני הוועדה שבעוד שיתוף הפעולה הביטחוני והמודיעיני בין שתי המדינות "במצב טוב", "היחסים הפוליטיים שלנו במצב הכי גרוע אולי מזה שני עשורים". אברמס הוסיף שהוא מאמין ש"ההתרחקות הפוליטית מישראל זו מדיניות מכוונת של הממשל, אשר סבר כי ממשל בוש התקרב לישראל יותר מדי. אך במזרח התיכון, המרחק הזה מתפרש בתור חולשתה של ישראל".

אברמס גם מתח ביקורת קשה על בכירי מערכת הביטחון של ארה"ב ועל תרומתם לניסיון "לפגוע באיום הצבאי של ישראל נגד איראן" באמצעות הערכות פומביות המטילות ספק בהצלחת המבצע הצבאי. "אני לא מבין למה זה עוזר להגיד את הדברים האלה באופן פומבי, כי נדמה שהם אומרים לאיראן שהם יכולים להתקדם עם תוכנית הגרעין בלי שום סיכון".

מרטין אינדיק, השגריר לשעבר לישראל, המכהן כיום כסגן הנשיא של מכון ברוקינגס, אמר שלישראל "יש סיבות טובות מאוד להיות מודאגת" לגבי ההתפתחויות באזור, וכי בהעדר תהליך השלום הסוגיה הפלסטינית עשויה לחזור לראש סדר היום של הערבים. "וזה יכול לגרום להרעה דרמטית במצבה האסטרטגי של ישראל", אמר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ