בזימבבואה מנסים להתמודד עם הבצורת |

התושבים יורידו את המים סימולטנית

התייבשות קווי הביוב בעיר בולאוויו גורמת להצטברות פסולת וזוהמה. הורדת מים סימולטנית אחת לשלושה ימים אמורה למנוע פיצוצים בצנרת

לוגו אי-פי
אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו אי-פי
אי-פי

משבר מים חריף ביותר הפוקד את זימבבוואה מחייב את הרשויות במדינה האפריקאית לנקוט צעדים יוצאי דופן בניסיון למנוע את קריסת מערכות הביוב. בבולאוויו סיטי, העיר השנייה בגודלה במדינה, פנתה העירייה לתושבים בדרישה יוצאת דופן: עליכם להוריד את המים בשירותים ביחד אחת לשלושה ימים. הורדת המים הראשונה צפויה להתבצע הערב (שבת) בשעה 19:30 (שעון מקומי).

מטרתה של הורדת המים המתוזמנת היא לנקות את הזוהמה שמצטברת במערכת הביוב העירונית כתוצאה מירידת מפלס המים בצינורות. לדברי המהנדס העירוני הראשי, סימלה דובה, הפסולת שמצטברת בקווי המים אינה נעה במשך ימים וגורמת לסתימות ופיצוצים הולכים וגוברים במערכת הביוב. "הורדת המים המתוזמנת נעשית כדי לדחוף את הפסולת", הוא מסביר.

הבצורת שפוקדת את דרום-מערב זימבבוואה היא הקשה ביותר שידעה המדינה בארבע השנים האחרונות. תושבי בולאוויו סיטי ופרבריה נמצאים בהפסקת מים מזה שבועיים ומקבלים מים על פי מכסות מדודות. ממשלת זימבבוואה מקדמת תוכנית במימון סיני לבניית צינור שיעביר מים לאזור מוכה הבצורת מנהר הזמבזי, אך הפרויקט שעלותו 2.2 מיליארד דולר אמריקאי לא יושלם לפני 2014.  

הבצורת הקשה ביותר זה ארבע שנים. זימבבוואהצילום: אי–פי

"בניגוד לחשמל, למים לוקח זמן לעבור ממקום למקום והם מושפעים גם מהטופוגרפיה", מסביר דובר העירייה, נסיסה מפופו. "ניתן לספק מים בקלות גדולה יותר לאזורים נמוכים, אך האזורים העירוניים, הנמצאים ברובם באזורים הרריים, מתקשים לקבל אספקה בצינורות.

עונת הגשמים בדרום זימבבוואה צפויה להתחיל רק בנובמבר, ואז עד צופים במדינה כי משבר המים יימשך. שניים מתוך חמשת אגמי הסכירה שבסביבת בולאוויו סיטי יבשו לחלוטין ובשלושת האגמים האחרים ירד המפלס לגובה קריטי. פיתרון ממשי אינו נראה באופק לפי שעה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ