היהודים והמוסלמים נגד לה פן: מנסה לעורר עימותים

קריאתה של מנהיגת הימין הקיצוני בצרפת לאסור על חבישת כיסויי ראש יהודיים ומוסלמיים גררה ביקורת רבה: "היא חילונית פנאטית בדיוק כמו דתיים פנאטים"

שירלי סיטבון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שירלי סיטבון

ראשי הארגונים היהודיים והמוסלמים בצרפת הגיבו היום (שבת) בשאט נפש לקריאה שהעלתה אתמול מנהיגת מפלגת הימין הקיצונית במדינה, מרין לה פן, לאסור על חבישת כיפה, בורקה וחיג'אב. בראיון שהעניקה היום לטלוויזיה הצרפתית פירטה לה פן את עמדתה לגבי כיסויי הראש: "מה יאמרו אנשים אם אבקש רק לאסור בגדים מוסלמיים? הם ישרפו אותי בתור שונאת האיסלאם".

"זו הודעה שנועדה לעורר עימותים במדינה", אמר ראש ארגון הגג של הקהילות היהודיות בצרפת (קרי"ף), רישאר פראסקייה, "לה פן היא חילונית פנאטית בדיוק כמו שהאחרים הם דתיים פנאטיים, וברור שאני מתנגד גם לאלה וגם לאלה".

בזמן שדברי לה פן פורסמו בתקשורת, עמדו מנהיגי יהדות צרפת לצדו של הנשיא פרנסואה הולנד בטקס חנוכת מרכז הנצחה חדש במחנה הריכוז לשעבר דראנסי. "כל מה שמפריד בינינו, כל מה שגורם למחלוקות ולפילוגים הוא מביש. אנחנו חייבים ליישם את הכללים שכבר קיימים, את הכללים היחידים שאנחנו מכירים, כללי הרפובליקה וחופש הדת", אמר הולנד.

הרב הראשי בצרפת, ז'יל ברנהיים, מתח ביקורת על לה פן, בשל החיבור שעשתה בין הכיפה לבין הרעלה המוסלמית. "יהודים מעולם לא כפו על אדם כלשהו לחבוש כיפה. אני לא מבין מדוע היא מדברת על קשר כזה, ומטעה עוד יותר אנשים. צר לי מאוד על דבריה", אמר.

מרין לה פןצילום: רויטרס

גם בכירים מוסלמים הביעו זעם על דברי לה פן. "אלה שרוצים לאסור את הרעלה והכיפה רוצים שצרפת תהפוך לדיקטטורה", אמר ראש ארגון הגג של המוסלמים בצרפת (CFCM), מוחמד מוסאווי.

בראיון לטלוויזיה הצרפתית, שבה וחזרה לה פן על עמדתה ואף הרחיבה: "נקודת ההשקפה שלי על החילוניות רחבה יותר מזו ששוררת בחוק הנוכחי שלנו", אמרה, "ברור שהכיפות של היהודים אינן מהוות בעיה בארצנו אך עלינו לאסור אותן בשם השוויון".

"המצב בצרפת השתנה. בעבר, שרר אצלנו איזון שברירי בין הדתות, אך ההגירה המאסיבית שינתה את המצב", אמרה לה פן. "הרעלות והלבוש המסורתי המוסלמי מלחיצים אותנו. צרפת הפכה לקורבן של קבוצות פוליטיות קיצוניות, בגלל שמפלגות השלטון אינן מסוגלות להתמודד עם הבעיה", הוסיפה.

ראש המפלגה הקיצונית אף הגנה על קריאתה לאסור חבישת כיפה: "מה יאמרו אנשים אם אבקש רק לאסור בגדים מוסלמיים? הם ישרפו אותי בתור שונאת האיסלאם. אני מבקשת מבני ארצנו היהודים לעשות את המאמץ הקטן הזה, להקריב את הקורבן הקטן הזה למען השוויון. אני בטוחה שרבים מהם מוכנים לכך", אמרה.

לה פן השמיעה את דבריה הפרובוקטיביים בתקופה שבה המוסלמים בצרפת סוערים בעקבות הסרט "תמימות המוסלמים", והקריקטורות על הנביא המוסלמי מוחמד שפרסם השבועון הסאטירי "שארלי הבדו". רבים מהם כועסים על הממשלה, משום שאסרה עליהם להפגין ופרשנים צרפתים טוענים כי לה פן מצאה לנכון לדבר כעת בדיוק בשל המתיחות.

הפרלמנט הצרפתי כבר העביר חוק האוסר "סימנים דתיים בולטים" כגון כיפות ורעלות בבתי ספר ציבוריים, בעיריות ובמוסדות ממשלתיים, וחוק נוסף האוסר לבישת בורקה בכל המקומות הציבוריים. ואולם, פוליטיקאים צרפתים טוענים שלה פן אינה מגינה על החילוניות בצרפת אלא תוקפת דתות.

"הגנה על החילוניות איננה מחיקת הדת מהחברה", אמר חבר הפרלמנט ז'אן-מרי קופה, שמפלגתו UMP נאבקה נגד קיצונים דתיים כשהיתה בשלטון. "הוכחנו את זה כשאסרנו ללבוש בורקה בכל המקומות הציבוריים".

ואולם, באופן לא מפתיע, במפלגתה של לה פן לא מתחו ביקורת על דבריה. "אין לי שום דבר נגד כיפות. הן לא בולטות כמו הרעלות, אבל אני יכול להבין את העמדה שהיא נוקטת למען השוויון", אמר ז'ילבר קולאר, אחד משני חברי הפרלמנט של "החזית הלאומית", מפלגתה של לה פן. מייסד המפלגה, ז'אן-מארי לה פן, אמר כי הצעתה של בתו "היתה חכמה אם כי לא חיונית".

מרין לה פן עושה זה שנים מאמצים להציג תדמית פחות קיצונית ופחות אנטישמית של מפלגתה, ומרכזת את מאמציה נגד מוסלמים קיצונים. ואולם, ארגונים הפועלים נגד הגזענות טוענים שלא חדלה לרגע להטיף לשנאה ולעליונות נוצרית. "היא לא מאמינה בשוויון. היא מאמינה שקתולים קיצונים צריכים לשלוט באחרים. זאת  איננה חילוניות", אמר בנז'מן אבטאן העומד בראש תנועה צרפתית המתנגדת לגזענות. "הודעתה האחרונה לא מראה תפנית במדיניותה, אבל הקיצוניות שלה בולטת יותר כעת. יהודים סובלים יותר ויותר מאנטישמיות. ראינו את זה בהפגנות נגד הסרט, אפילו כאן, בפאריס. אבל במקום לגנות את האנטישמיות, היא אמרה את הדברים המקוממים האלה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ