נמלטים - ובקלות |

הבריחה "הנועזת" התבררה כמחדל

בתחילה פרסמו הרשויות במקסיקו כי 131 אסירים ברחו דרך מנהרה. אולם לאחר חקירה התברר: הם פשוט ברחו מהשער הראשי - בידיעת מנהלי הכלא

אליזבת מלקין, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אליזבת מלקין, ניו יורק טיימס

הרשויות במקסיקו פרסמו בתחילה את הסיפור הבא: האסירים הצטופפו בבית המלאכה לנגרות של הכלא כשמישהו נתן את האות. ואז הם נכנסו, 131 במספר, אחד אחרי השני, לתוך מנהרה בעומק של כשלושה מטרים מתחת לאדמה וזחלו לאורך שבעה מטרים עד שהגיעו אל מתחת למגדל השמירה הצפוני. לדברי הנהלת הכלא, הם יצאו שם מהמנהרה, כבלו את השומרים וחסמו את פיהם, חתכו את גדר התיל ונמלטו אל החופש. אולם לאחר חקירה, התגלה כי הם פשוט ברחו דרך השער הראשי של בית הסוהר, בידיעתם של מנהלי הכלא.

הבריחה מהכלא של פיידראס נגראס, עיר הגבול היוקדת מחום ששוכנת במרחק של כ‑240 ק"מ מדרום-מערב לסן אנטוניו, אירעה ביום שני והיתה השנייה בגודלה בתקופה האחרונה. ואולם, היא לא הפתיעה. דיווחים על מהומות, בריחות ושחיתות בבתי הכלא של מקסיקו כמעט שאינם מגיעים לכותרות במדינה זו, הנלחמת שש שנים נגד הפשע המאורגן. הבכירים במדינת המחוז קואהילה אמרו ביום שלישי, כי יותר מ‑50 סוהרים ומנהלנים נחקרים בקשר לבריחה, וכי דיווחיהם על הבריחה מעוררים חשדות כבדים. התביעה הכללית מתכננת להוציא צווי מעצר נגד מנהל הכלא, מפקד המשמרת והסוהר הראשי. "אנחנו לא שוללים שום אפשרות", אמר חורחה לואיס מוראן דלגאדו, הממונה על ביטחון הציבור בקואהילה. "ל‑131 אסירים נדרש זמן רב כדי לצאת דרך מנהרה. וכל אותו הזמן אף אחד לא ראה אותם? זה לא נשמע לי משכנע במיוחד".

נשיא מקסיקו פליפה קלדרון אמר כי הבריחה "ראויה לגינוי" וציין במסר בטוויטר כי "חייבים לתקן את מצבם הפגיע של מוסדות המדינה". ואולם, אין הוא מתייחס לכך שבשל מלחמתו בארגוני הסמים, הוזנחו בתי הכלא הממשלתיים.

הצפיפות בבתי הכלא נוראה מאחר שעצירים הממתינים למשפט באשמת סחר בנשק ובסמים מוחזקים בבתי כלא פדרליים שאינם מתאימים למשימה זו ואין ברשותם ציוד שעונה על הדרישות. 86 מהאסירים שנמלטו ביום שני היו אסירים של הממשלה הפדרלית, אמרו בכירים בקואהילה.

פיידראס נגראס נשלט בידי הרשת שהקים קרטל הפשע זטאס ואין כמעט כל ספק שהבריחה אורגנה על ידיו, אמר אלחאנדרו הופ, מומחה לאבטחה ב"מוסד המקסיקני לתחרותיות", שהיה בעבר בכיר בשירותי הביטחון הפדרליים.

"בתי הסוהר הפדרליים הם הילד הנשכח של הרפורמות במערכת המשפט שעורך הממשל הנוכחי", אמר הופ. "איש אינו לוחץ לבצע בהם רפורמות. המימון מועט ביותר ורק מעט מאוד רשויות, אם בכלל, מטפלות בנושא הזה. זהו בולען ענק".

הכלא הממשלתי בפיידראס נגראס אינו מצויד במצלמות אבטחה והוא גם סובל ממחסור בכוח אדם, אמר מוראן, כיוון שממשלת קואהילה "מנקה" את שירותי הביטחון, כולל שירות בתי הסוהר, היא מפטרת כל מי שאינו עובר את בדיקות הפוליגרף ושאר הבדיקות שנועדו לבער את השחיתות מבין שורותיהם. עם זאת, היא מתקשה לגייס שוטרים וסוהרים חדשים משום שמעטים מתעניינים בעבודות האלה.

נציב תלונות הציבור וזכויות האדם של מקסיקו, ראול פלאסנסיה, האשים את הממשל הפדרלי ואת הממשלים המחוזיים בהתעלמות מהמצב השורר ב‑431 בתי הסוהר במקסיקו. "זאת באמת בעיה כשפושע מסוכן מאוד נשלח לכלא שקל מאוד להימלט ממנו", הוסיף.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ