הצוללות של ברוני הסמים

ארגוני הסמים באמריקה הלטינית משתמשים בצוללות מתקדמות. משמר החופים של ארה"ב משתף פעולה עם מדינות האזור כדי לזהות אותן לפני יציאתן

מייקל שמיט ותום שאנקר, ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מייקל שמיט ותום שאנקר, ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

יותר מ‑24 שעות רדפו מסוק וספינה מהירה של משמר החופים האמריקאי אחרי מבריחי סמים בים הקריבי בספטמבר אשתקד. בסוף, כשהשיגו אותם, קיבלו אישור להנחתם הראשונית, שנראתה בתחילה כתוצר של דמיון פרוע: כלי השיט של המבריחים היה צוללת.

השלל שתפסו אנשי משמר החופים לא היה גדול. הם היו בטוחים שבספינה יש כמה טונות קוקאין, אך כשעלו עליה לאחר שאנשי הצוות שלה חוררו בה חור ונמלטו, הם מצאו רק שני שקים במשקל 30 ק"ג כל אחד.

הברחה בצוללת היא כנראה החידוש האחרון של מבריחי הסמים במאבקם בשלטונות החוק. הצוללת מונעת במנוע דיזל, צלליתה ארוכה ונמוכה והיא צבועה בצבע כהה כדי שתוכל להתמזג עם המים.

תפיסת צוללת סמים בחופה של קולומביה:

זהו אתגר חדש שאתו צריכות להתמודד ארה"ב ומדינות אמריקה הלטינית, שעה שארגוני סמים מממנים בתי מלאכה הפועלים בחסות הג'ונגלים העבותים ומייצרים צוללות מונעות בדיזל שעשויות לעורר קנאה אצל לא מעט מדינות.

אחרי שנים שבהן נראו כלי שיט כאלה באוקיינוס השקט, שבו פעילות המבריחים מעטה יחסית, הבחינו בכירים ברשויות לאכיפת החוק שבשנה האחרונה חלה עלייה חדה בסחר בסמים באזור הים הקריבי. השלטונות האמריקאיים גילו שלמבריחי הסמים יש לפחות שלושה דגמים של צוללות חדישות ומתוחכמות, המסוגלות לעבור את כל המרחק בין דרום אמריקה לחופי ארה"ב מתחת למים, בלי לעלות אל פני המים אפילו פעם אחת.

הספינה שאחריה רדף משמר החופים בספטמבר היתה רק דגם ישן של צוללת למחצה. צלליתה של ספינה כזו מעל למים היא בגודל של שולחן מטבח לא גדול, ונחוץ לה שנורקל כדי להכניס אוויר למנוע הדיזל שהטווח שלו כ‑5,000 ק"מ. שלוש הצוללות החדשות יותר הן צוללות במלוא מובן המלה והן יכולות להכיל 10 טון קוקאין. מאחר שהן עולות אל פני המים רק בלילה כדי למלא את הסוללות של מנוע הדיזל, הן יכולות לשוט ללא כל קושי מתחת לפני המים מאקואדור ועד לוס אנג'לס.

מאחר שהשימוש בכלי השיט הזה גובר, בכירים אמריקאים אומרים שהם חוששים שרשתות הברחת הסמים עוברות משימוש בספינות מהירות, ספינות דיג ויאכטות שיכולות לשאת טון קוקאין וקל לגלות אותן, לצוללות למחצה וצוללות מלאות שיכולות להכיל כמויות הרבה יותר גדולות. את הסמים שהן מביאות אפשר לפרוק במים רדודים או להוביל לחוף בסירות קטנות.

חייל אמריקאי על ספינה שמפטרלת באזור קוסטה ריקה וסורקת אחר צוללות של ארגוני הסמיםצילום: רויטרס

מטריד עוד יותר החשש שספינות כאלה יכולות לשמש ארגוני טרור להברחת טרוריסטים או נשק, אף על פי שהבכירים טוענים כי עד כה לא התגלה שימוש בכלי השיט האלה על ידי ארגונים עוינים.

"הספינות האלה יכולות לשוט באוקיינוס ואין לי כל ספק שאילו היה להן מספיק דלק הן היו מגיעות בקלות לנמל בארה"ב", אמר קומודור מארק פדור ממשמר החופים, המפקד על מוהוק, הספינה המהירה והמסוק שלה שעצרו בספטמבר אשתקד את הצוללת בים הקריבי.

בנוסף לספינות ולמטוסים של משמר החופים, המאמצים האמריקאיים כוללים מרכז פיקוד משוכלל המשלב קבלת מידע מודיעיני עדכני מהממשל האמריקאי וממדינות האזור, המשתפות יותר ויותר פעולה עם ארה"ב במלחמה בסחר בקוקאין.

הפעילות האמריקאית נגד הסחר בסמים היא רק חלק מאסטרטגיה רחבה יותר, שלפיה יופעלו באזור סוכנויות לאכיפת החוק ולריגול, לאחר יותר מעשר שנים שבהן עיקר תשומת הלב היתה מופנית לעיראק ולאפגניסטאן.

משימת היירוט והניתוח של המידע המודיעיני על הסחר בסמים והתגובה לאחר מכן מתוכננות על ידי כוח משימה בין-משרדי משותף, שהמפקדה שלו ממוקמת בקי ווסט. מהמפקדה הזו נשלח הדו"ח המודיעיני לספינתו של קומודור פדור והיא תיאמה את הפעילות שהביאה לתפיסת הצוללת.

צוללות וצוללות-למחצה מלאות קוקאין הן "הסופרבול של המלחמה בסמים", אמר פדור. "כשאתה שומע שאחת כזו בתנועה, אתה אומר: וואו, המשחק מתחיל".

פדור סיפר כי כשספינתו התקרבה לצוללת, הוא היה בקשר רדיו עם כוח המשימה המודיעיני וקיבל מידע עדכני עד לטווח של שנייה על מצבה של הצוללת ומעשיה. שבועיים לאחר מכן ניהל שיחות דומות כשספינתו רדפה אחרי צוללת חדישה אחרת ונאלץ לירות עליה כדי שתעצור. גם משימה זו הופעלה על ידי המרכז המשותף בקי ווסט.

במרכז הפיקוד, ששמו הרשמי "כוח המשימה 4 דרום הבין-משרדי המשותף למשרד ביטחון הפנים, המשפטים, החוץ וההגנה", מצויים נציגים של שירותי המודיעין וקציני קישור מיותר מתריסר מדינות, שמנתחים רסיסי מידע על סחר בסמים.

הכוח, המונה 600 חיילים, ממונה על הפעלת ספינות, מטוסים ויחידות למלחמה בסמים על הקרקע לפעולות נגד מבריחים בחצי הכדור המערבי, מצפון עד לדרום.

מפקד כוח המשימה, תת-אדמירל צ'רלס מישל ממשמר החופים, אמר כי עצירת מבריחי סמים עלתה מתחילת 2012 ב‑50 אחוז מהשנה שעברה. הוא ייחס את העלייה הזו לשיתוף הפעולה בין הגופים השונים במרכז הפיקוד בקי ווסט, שלדבריו, מנסה צעדים חדשניים ותוקפניים כדי למנוע ממבריחי הסמים לצאת מתחום אמריקה הלטינית.

המבצע הנוכחי, המכונה מבצע מרטיו, מתרכז בהקמת "תיבות הרחקה" בשני אזורים ליד חופי היבשת הדרומית, ששם מתחיל מסעם של הסמים, ובשני אזורים נוספים ליד חופי הונדורס וגואטמלה הידועים כמקומות מועדפים להעברת המטענים מכלי שיט אחד לשני. במקומות אלה הסמים מחולקים למטענים קטנים יותר שקשה לעקוב אחריהם.

תת-אדמירל מישל אומר שכוח המשימה מורכב אמנם ברובו מאמריקאים, אך מטרת הפעילות היא "להביא למשפט", ולשם כך נדרש שיתוף פעולה עם שותפים מקומיים במרכז אמריקה ובדרומה.

ב‑2011 לכד כוח המשימה המשותף 129 טון קוקאין שהיו בדרכם לארה"ב, לעומת כמות של 24 טון ­קוקאין.

ואף על פי כן, שלושה רבעים ממשלוחי הסמים הפוטנציאליים, המזוהים על ידי כוח המשימה, אינם נעצרים. הסיבה לכך היא שלכוח אין מספיק ספינות ומטוסים. "הצוות שלי רואה כיצד מטענים השוקלים טונות רבות מגיעים הנה", אמר תת-אדמירל מישל.

כוח המשימה 4 הבין-משרדי המשותף נחשב לאחד הסודות השמורים ביותר של הממשל האמריקאי. בכל פעם שהמפקדה מסייעת במידע מודיעיני לתפיסת מטען קוקאין גדול, מונף בחצר דגל שעליו תמונה גדולה של גביש קוקאין שבמרכזו X גדול בצבע אדום.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ