בלארוס האדישה בוחרת פרלמנט על רקע חרם של רוב מפלגות האופוזיציה

אזרחי הדיקטטורה היחידה באירופה יצאו היום להצביע לבית הנבחרים. לפי ההערכות, צפויה מפלגתו של המנהיג אלכסנדר לוקאשנקו לרוב מוחץ

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס

רק למדינות בודדות יש יחסים עכורים יותר עם האיחוד האירופי מאשר לבלארוס, שסופגת ביקורת קשה בגין עונש המוות שעדיין תקף בה, ושרבים מבכיריה הם מסורבי כניסה למדינות אירופיות. מדינות המערב מצפות לבחירות הכלליות שיתקיימו ביום ראשון ב"דיקטטורה האחרונה באירופה", ארצו של אלכסנדר לוקאשנקו, בלי תקווה לשינוי.

עוד לפני פתיחת הקלפיות התלוננו מתנגדי המשטר על אי סדרים. אלכסנדר מילינקביץ' מבכירי האופוזיציה הבלארוסית, אינו מתמודד בשל "טעות מנהלתית" בטופס הבקשה שלו להתמודד כמועמד לפרלמנט.

שתי מפלגות אופוזיציה אחרות הוציאו את מועמדיהן מהמירוץ במחאה על אי שיוויון בתנאי ההכנה למערכת הבחירות. "מסע הבחירות וההצבעה מוטים לטובת הנשיא לוקאשנקו", אמר מנהיג החזית העממית אלכסיי ואנוקביץ'. "110 חברי הפרלמנט אינם נבחרים אלא ממונים". המפלגה האזרחית המאוחדת הצדיקה את פרישתה בטענה שאסירים פוליטיים מוחזקים בכלא בהוראת המשטרה החשאית הידועה לשמצה של בלארוס, הק-ג-ב. ואולם, קבוצות אחרות באופוזיציה המפולגת של בלארוס דווקא מתנגדות להחרמת הבחירות.

רבים מ-9.5 מיליון תושבי בלארוס, המדינה האירופית האחרונה שבה מוחל עונש מוות, חוששים מהצנזורה וממערכת המשפט המושחתת של ארצם. כשנה וחצי לאחר ש-15 בני אדם נהרגו במתקפת טרור ברכבת התחתית של מינסק, עדיין רוחשות שמועות והשערות בדבר מעורבותו האפשרית של הק-ג-ב. במארס 2012 הוצאו להורג בירייה שני צעירים שהיו לכאורה מארגני המתקפה, זאת על אף מחאות בינלאומיות.

שר החוץ הגרמני גידו וסטרוולה דרש ממינסק לפעול באורח דמוקרטי יותר, והעלה תוכנית שנויה במחלוקת שאמורה לללמד את משטרת בלארוס שיטות פעולה נטולות אלימות. אולם לוקאשנקו, השולט בבלארוס מאז 1994, ממשיך בקידום הקו הנוקשה.

הנשיא בן ה-57 הבהיר כי הסנקציות שהטיל המערב על ארצו, וכך גם איסורי הנסיעה עליו ועל יותר מ 200 מבכירי השלטון בארצו הם חסרי משמעות. מאז הדיכוי העקוב מדם של ההפגנות נגד בחירתו של לוקאשנקו לתקופת כהונה נוספת בדצמבר 2010, נמצאים יחסי בלארוס עם האיחוד האירופי וארה"ב במסלול התרסקות.

"פרשת הדובונים" היתה הסיבה למריבה האחרונה. ביולי נזרקו ממטוס קטן שחג בשמי בלארוס דובוני צעצוע שעליהם הודבקו ססמאות בעד הדמוקרטיה. לוקאשנקו האשים את שוודיה בהפרת המרחב האווירי של בלארוס וסגר את שגרירותה במינסק.

על אף חילוקי הדעות עדיין נותר "מרווח מעבר" בדלת שבין מינסק לבריסל, אמר המומחה למדעי המדינה אלכסנדר קלאס פרנקובסקי. "בשל מיקומה בין האיחוד האירופי לרוסיה, בלארוס היא בעלת חשיבות אסטרטגית למערב", אמר פרנקובסקי. לעומת זאת, לוקאשנקו, העומד בראש מדינה פושטת רגל, אינו מעוניין להיות תלוי בשכנתו רבת העוצמה, רוסיה.

הפרשן הפוליטי ואלרי קרבלביץ' אמר כי "על אף הלחצים ממוסקווה, לוקאשנקו אינו מתכוון ללכת בעקבותיה ולהכיר בעצמאות החבלים הבדלניים בגיאורגיה, דרום אוסטיה ואבחזיה. יתרה מזאת, לוקאשנקו אמר לא פעם שארצו מעוניינת בדו שיח עם המערב, למשל על תוכנית השותפות המזרחית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ