ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

יו"ר הוועידה הלאומית הכללית בלוב, המשמש נשיא המדינה, מוחמד אל-מקריף, הצהיר אתמול כי כל המליציות חייבות להתפרק מנשקן בתוך 48 שעות וכי כל המחסומים שהמליציות הציבו ברחבי המדינה יוסרו. אתמול הודיע צבא לוב כי יחידה מובחרת הצליחה לכבוש מחדש בסיס צבאי, הממוקם בכביש הראשי בין עיר הבירה טריפולי לבין שדה התעופה, שעליו השתלטה אחת המליציות החמושות.

על פי דיווח בכלי תקשורת לוביים, מאותו בסיס נורו צרורות לעבר כוחות הצבא, אולם רמטכ"ל צבא לוב, הגנרל יוסף אל מגוש, הודיע כי הצבא הצליח להשתלט על הבסיס ואף לעצור כמה חמושים, בלי לדווח על נפגעים משני הצדדים. בלוב ציינו כי מדובר בפעולה צבאית יזומה לאחר האולטימטום שנתן הצבא לכל המליציות במדינה שלפיו הם חייבים לפנות את העמדות עליהן השתלטו. ההתראה של הצבא פורסמה זמן קצר לאחר ששלטונות לוב הודיעו על ההחלטה לפרק כל המליציות החמושות שאינן כפופות לממשלה .

אל-מקריף הכריז בשבת מעיר החוף בנגאזי כי הוקם חדר מבצעים משותף, שכולל את הצבא הלובי והביטחון הכללי וגדודים שנמנו עם המורדים בלוב בעת המהפכה שהכריזו על הצטרפותם לצבא. לדבריו, המטה הכללי של הצבא יפעל מול כל המליציות החמושות כדי לשלבן במנגנוני הביטחון השונים במדינה וכי כל ניסיון של מרד או קריאת תיגר על המדינה ומוסדותיה יטופל ביד קשה, כולל שימוש בכוח צבאי. זאת, מאחר שחלק מהגדודים מזוהים עם שרידי המשטר הישן שמחפשים לזרוע כאוס במדינה.

חיילי צבא לוב בדרכם לשחרור מחנה בטריפולי שהשתלטו עליו לוחמי מליציה, אתמול צילום: רויטרס

ממשלת לוב גם הודיעה על מינוי ועדת חקירה, בראשות שופט לבדיקת האלימות שפרצה בבנגאזי ותקיפת הקונסוליה האמריקאית שבה נהרג השגריר ועוד שלושה מעובדי השגרירות. בעקבות האירוע, יצאו מאות, חלקם חמושים, ותקפו בסיסים של הצבא ובנייני ממשל, תוך חילופי ירי עם החיילים ואנשי הביטחון. באותם אירועים נהרגו 11 איש ועוד עשרות נפצעו . בלוב גינו את הפעולות, אולם הביקורת כרגע מתמקדת בממשל ובמידת הצלחתו להשליט סדר במדינה השסועה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ