מתיחות בין לטוויה לרוסיה בגלל אנדרטה לנאצים

רוסיה רואה בהקמת האנדרטה מפגן התגרות ניאו פשיסטי, בעוד שהלטווים טוענים כי היא מכבדת את אלה שלחמו בסובייטים

ד-פ-א
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ד-פ-א

כ‑70 שנה אחרי מלחמת העולם השנייה, מעוררת חנוכת אנדרטה שנויה במחלוקת מתיחות בין רוסיה ללטוויה. רוסיה רואה בהצבת האנדרטה, שנחנכה באחרונה בבאוסקה לכבודם של חיילי ואפן אס-אס הלטווים, מעשה שנועד להאדיר את שמם של הנאצים; ריגה לעומת זאת טוענת שהיא מוקדשת ללוחמי הלגיון הלטווי, שנאבקו למען עצמאות לטוויה.

זו אינה הפעם ראשונה שהמדינה מואשמת בעידוד פעילות ניאו-פשיסטית, ומשרד החוץ הרוסי אינו הגורם היחיד המפגין מורת רוח. "בעבר נעשו שוב ושוב ניסיונות לחלוק כבוד לחיילי אס-אס", אומר אפרים זורוף, ראש מרכז שמעון ויזנטל בירושלים, הסבור שלטוויה מנסה להסוות את חלקם של אזרחיה בשואה. "שום משתף פעולה לא הועמד מעולם לדין או נענש שם", הוסיף.

לטוויה מואשמת דרך שגרה בדו"ח השנתי של המרכז בשל כישלונה להביא לדין פושעים מתקופת שואה, בעיקר בגלל מה, שלטענתו ,הוא היעדר של רצון של השלטונות. הוויכוח על חלקה של לטוויה במלחמת העולם השנייה הוביל לעימות גם עם רוסיה. מוסקווה רואה בלטווים משתפי פעולה שקיבלו בשמחה את חיילי הוורמאכט למדינה אחרי שהיטלר תקף את ברית המועצות, ונטלו חלק במעשי רצח המוניים של יהודים.

אלפי לטווים צועדים בריגה הבירה במארס האחרון בטקס לזכר חיילי הלגיון הלטווי שלחמו במסגרת הואפן אס.אס בסובייטים צילום: אי-פי

ההיסטוריון קרליס קנגריס אינו חולק על כך שרבים בלטוויה שמחו מכך שהוורמאכט הכניע את הצבא האדום ב‑1941 ושהיו מוכנים להתגייס לשורותיו. "לטווים רבים ראו בבריה"מ של סטלין איום גדול יותר מאשר גרמניה הנאצית", הוא אומר. עמדה זו מקובלת גם על אסטוניה השכנה, שבה עורר סילוק אנדרטה לכבוד הצבא האדום ב‑2007 בטאלין, הפגנות של המיעוט הרוסי הגדול במדינה.

בעבור המדיניות הבלטיות, כניעתה של גרמניה ב‑1945 לא נתפשה כשחרור, אלא כראשיתו של מה שנראה בעיני רבים ככיבוש סובייטי, שבמסגרתו יושבו מחדש בכפיה מאות אלפי אסטונים, לטווים וליטאים. שלטונות ריגה טוענים שיותר ממאה אלף מגויסים בלגיון לטוויה, כוח שהקים הוואפן אס-אס, נלחמו רק נגד ברית המועצות שכבשה וסיפחה קודם לכן את לטוויה, ולא היה להם, לטענתם, חלק בשואה. משטרת הסיוע של לטוויה הייתה מעורבת ברצח המוני של יהודים. עם חבריה נמנו רבים שהפכו את היהודים לשעירים לעזאזל של הפשעים הסובייטיים והם הצטרפו מאוחר יותר ללגיון. על האירועים הטראומטיים של מלחמת העולם השנייה במדינות הבלטיות אפשר ללמוד במוזיאון הכיבוש בריגה, שבה מוצג ההסכם בין היטלר לסטלין מ‑1939.

ההסכם חילק את מזרח אירופה בין המעצמה הסובייטית לגרמנית. כתוצאה מההסכם נחרץ גורלן של שלוש המדינות הבלטיות ל‑50 השנים הבאות. ההשלכות מורגשות גם כיום. באסטוניה, לטוויה וליטא, החברות באיחוד האירופי ובברית נאט"ו, מוסיף המיעוט הרוסי הגדול להיות סוגיה בלתי פתורה.

מומחים אינם צופים שבעתיד הקרוב יחול שיפור ביחסי המדינות הבלטיות לרוסיה; אחת הסיבות לכך, לדבריהם, היא שההיסטוריה נצרבה באופן שונה בזיכרונו של כל אחד מהצדדים בריגה. בעוד שחיילים לשעבר בצבא האדום מקיימים מצעד לציון "יום הניצחון" ב‑9 במאי, ותיקי האס-אס הלטווים צועדים ב"יום הלגיון הלטווי" ב‑16 במארס, שני אירועים שלא מפסיקים לעורר פולמוס.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ