סדין אדום |

המטדור הספרדי זוכה לעדנה בצרפת

בריז'יט ברדו ואלן דלון ניסו להילחם במלחמות השוורים בצרפת, אך בית המשפט הגן על המסורת. גם קרבות התרנגולים הוכשרו

ג'יימס טרמלט, גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ג'יימס טרמלט, גרדיאן

כאשר הרג חוסה טומס, המטדור הכוכב של ספרד, שישה פרים שמשקלו של כל אחד מהם כחצי טונה, המעריצים בכו והפרשנים היללו וקילסו אותו כאילו היה אל.

בניצחונו העקוב מדם באמפיתיאטרון בנים שבדרום צרפת, חתך טומס 11 אוזניים וזנב אחד. החנינה המפתיעה שנתן לאחד הפרים, פר שהוכיח אצילות ואומץ לב גדולים מכדי שיהרגו אותו בתום הקרב, הוסיפה לטיבה האגדי של הקורידה (מלחמת שוורים) והציבה את פניו של טומס בעמוד הראשון של אל פאיס, אל מונדו ושאר העיתונים החשובים בספרד שהתפרסמו למחרת הקרב.

"האחד והיחיד", כתב מריו ורגס יוסה, זוכה פרס נובל לספרות, שנכח באירוע. "מעולם לא ראיתי זירה עמוסה כל כך וקהל נפעם כל כך". "היו בקהל שפרצו בבכי מרוב התרגשות נוכח מפגן של הצטיינות וביצועים מושלמים", כתב ויסנטה סבאלה דה לה סרנה, מבקר נחשב של תחום הקורידות של העיתון אל מונדו. "אני כותב את זה בדמעות בעיניים, הראייה שלי מעורפלת מרוב התרגשות".

המטדור הספרדי הפופלרי חוסה טומס בנים שבצרפת, בשבוע שעבר צילום: אי-אף-פי

תיאורים מפורטים של הקורידה ההיסטורית, בדומה לכל הכתבות הסוקרות את התחום הזה, הופיעו במדורי התרבות של העיתונים, שעדיין רואים במלחמות הפרים עניין תרבותי ולאו דווקא ספורט.

האוהדים הנאמנים ראו באירוע מיוחד זה הזדמנות להדוף את המגמה לאסור את הקורידות. מלחמות הפרים נתונות כיום במגננה; רבים תוקפים את התופעה הזאת בשל האכזריות המופעלת כלפי הפרים.

המתנגדים למלחמות הפרים בצרפת, בהם השחקנים הצרפתים בריז'יט ברדו ואלן דלון, פנו לוועדת החוקה הצרפתית כדי שתקבע את החלת החוקים האוסרים התעללות בבעלי חיים ברחבי מדינה ותביא לקץ החריגות שאושרו לאזורים בדרום צרפת, שם מלחמת פרים נחשבת למסורת עתיקת יומין.

אולם בית המשפט העליון בצרפת קבע ביום שישי כי "מסורות מקומיות" מסוג זה אינן מנוגדות לחוקה. החלטה זו כוללת גם קרבות תרנגולים הנהוגים באיי הודו המערבית הצרפתיים (האיים האנטיליים).

על אף החלטת בית המשפט, שדולת מגני זכויות בעלי החיים משוכנעת שמלחמת הפרים לא תחזיק מעמד. דעת הציבור הצרפתי בנושא חלוקה. על פי סקר שנערך לפני קבלת ההחלטה בבית המשפט, 57 אחוז מהצרפתים תומכים באיסור. סקר אחר קבע ששיעור התומכים באיסור עומד על 48 אחוז בלבד.

אולם נתונים אלו נעדרו מהקרב המדמם בנים. "קטלוניה נוכחת כאן!" היתה אחת הקריאות שנשמעו מהאוהדים מהמחוז הצפון מזרחי של ספרד, שחצו את הגבול כדי לצפות במופע שיש לו שורשים גם בדרום צרפת. בתחילת השנה אסר הפרלמנט בקטלוניה את הקורידות בתגובה לעצומה שהגישו האזרחים. מתנגדי העצומה העלו את הסברה שהאיסור אינו בא באמת להגן על בעלי החיים אלא מדובר במדיניות של זהות לאומית - הלאומנים והבדלנים מבקשים לבדל את קטלוניה משאר ספרד.

טומס בן ה-37, לוחם השוורים הפופולרי ביותר בספרד, נלחם בפרים בזירת לה מונומנטל לפני שנה, בקורידה האחרונה שנערכה בקטלוניה, שבה באו אל סופן 600 שנים של מלחמות פרים במחוז. בשנים האחרונות קטן בשליש מספר הקורידות בספרד, שכן עיריות שהיו מממנות רבות מהן פשטו את הרגל. ב-2010 נערכו 1,700 קורידות ובהן נהרגו 7,000 פרים.

לאחרונה זכו הקורידות בתמיכת ממשלתו השמרנית החדשה של מריאנו רחוי, שעומד בראש המפלגה העממית, שחידשה את הרשות לשדר אותן בשידור חי בטלוויזיה הממלכתית. בשש השנים האחרונות לא שודרו קורידות בטלוויזיה הממלכתית אך לאחרונה שונה קוד ההתנהגות שלה. כעת מותר לשדר קורידות בשעת הצפייה לילדים.

טומס הופיע בזירה פעמים ספורות ומעריציו משתוקקים לעוד הזדמנויות לראות את אלילם בפעולה. "המטרה היא לקיים קורידות אחדות בלבד והדגש מושם על איכותן כדי לעורר ציפיות והתרגשות", הסביר לאחרונה מנהלו, סלבדור בויץ'.

אולם מי שמקווה שטומס יציל את הקורידות משקיעתן דואג שמא יקרה ההפך הגמור. במקום שיספק עוד קורידות אגדתיות, השמועות אומרות שהמטדור שכבר פרש פעם אחת בעבר יפרוש עכשיו לצמיתות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ