15 שנות מאסר לקצין המשטרה הבכיר שחשף את פרשת הרצח שטלטלה את סין

ואנג ליג'ון, שחשף את הרעלתו של איש עסקים בריטי ניל הייווד בידי רעייתו של פוליטיקאי בכיר, הורשע בעריקה, לקיחת שוחד ובעבירות נוספות

לוגו אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו אי-פי

ואנג ליג'ון, מפקד משטרת העיר הסינית צ'ונגצ'ינג שנמלט בתחילת השנה לקונסוליה האמריקאית וחשף את פרשת רצח איש העסקים הבריטי ניל הייווד, הורשע הלילה (שני) בעריקה ובעבירות נוספות ונשלח ל-15 שנות מאסר. מדובר בהרשעה שנייה בפרשה שמטלטלת את המערכת הפוליטית בסין בשנה שבה אמורה המפלגה הקומוניסטית לבחור את הנהגתה הבאה.

בחודש שעבר נכלאה גו קאילאי, רעייתו של הפוליטיקאי הבכיר בו שילאי, אחר שהודתה והורשעה במעורבות ברצח הייוד. שילאי עצמו הודח מהנהגת המפלגה ועתידו לוט בערפל. המפלגה הקומוניסטית אמורה לדון בשבועות הקרובים אם לפתוח בהליכים משפטיים נגדו ולהדיחו סופית משורותיה, דבר שיאפשר להנהגה החדשה לפתוח את כהונתה כשהפרשה מאחוריה.

בנוסף לעריקה, הרשיע בית המשפט בצ'נגדו את ואנג בחריגה מסמכות, לקיחת שוחד ופשעים נוספים עליהם התוודה במשפט שהתקיים לאורך השבוע שעבר. פרקליטו של קצין המשטרה הבכיר אמר כי מרשו לא צפוי לערער. זאת ככל הנראה מכיוון שמדובר ב"עונש קל" ביחס לזה שביקשה התביעה.

"נראה שהחלטתו של ואנג לפנות נגד בו ואשתו סייעה לו", הסביר דאלי יאנג, מנהל מרכז אוניברסיטת שיקאגו בבייג'ין. "החשיפה העניקה לשלטון המרכזי בסיס ראייתי כדי להדיח את בו שילאי ולפתוח נגדו בהליכים משפטיים, אם ברצונם לעשות זאת".

ואנג בבית המשפט. תגובתו הנזעמת של בו שילאי הובילה לבריחתוצילום: אי–פי

ואנג היה יד ימינו של בו והיה מקורב מאוד גם לרעייתו. מפסק דין עולה כי אחרי שגו התוודתה באוזניו על מעורבותה ברצח הייווד, בחר ואנג לטייח את הפרשה אך כעבור זמן קצר שינה דעתו ובחר לפנות נגדה. הוא פנה לבו, אך תגובתו הנזעמת של האחרון גמלה בלבו לפנות לקונסוליה האמריקאית מחשש לחייו.

חרף ההצלחות הרבות שנקשרו אליו כמפקד משטרת צ'ונגצ'ינג, מתואר ואנג בפסק הדין כמי שהחוק אינו חל עליו. בין היתר הוא הורה על האזנות סתר ללא אישור ולקח שוחד מאנשי עסקים הקשורים לבו בתמורה לשחרור גורמים הקשורים אל הפוליטיקאי. עוד נאמר כי ואנג הקליט את השיחה שבה התוודתה גו על רצח הייווד, שהורעל למוות בנובמבר אשתקד. אחרי שהחליט לפנות נגד בו וגו, הורה ואנג לאנשיו לאסוף ראיות נגד השניים בטרם פנה לקונסוליה האמריקאית בבקשה למקלט מדיני.

גו קאילאיצילום: רויטרס

סוכנות הידיעות הסינית שינחואה ציטטה מדבריו של ואנג בבית המשפט, ומהם עולה כי הוא מביע חרטה על מעשיו. "אני מודה באשמה ומלא חרטה כלפי מוסדות המפלגה וכלפי אנשים שאני יקר להם. אני רוצה לנצל את ההזדמנות הזו כדי לומר בכנות: אני מאוד מאוד מצטער. אכזבתי אתכם", אמר.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ