שווייץ דחתה במשאל עם הצעה לאסור לחלוטין עישון במקומות ציבוריים

ההצעה קראה לאסור קיומם של חדרים ואזורי עישון במקומות העבודה, מלונות, מסעדות ובפאבים. 25 מתוך 26 קנטונים הצביעו נגד

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

אזרחי שוויץ דחו במשאל עם הצעה לאסור לחלוטין עישון סיגריות וטבק בחללים סגורים. העיתון "לה טריביון דה ז'נב" דיווח הבוקר (שני) כי 66% הצביעו נגד ההצעה, אשר נדחתה ב-25 מתוך 26 הקנטונים. ז'נבה היא הקנטון היחיד במדינה הפדרלית שתמך בהצעת החוק - 52% הצביעו בעדה לעומת 48% שהתנגדו.

בשווייץ קיים בלבול רב ביחס לתקנות העישון. ז'נבה ושבעה קנטונים נוספים הטילו בעבר מגבלות חמורות על עישון במקומות סגורים ובמקומות עבודה, בעוד שקנטונים אחרים העדיפו להמשיך ולנקוט ביד רכה יותר. בניסיון להבהיר את המצב יזמה המפלגה הסוציאליסטית משאל שבו הועלתה האפשרות לאסור בכל רחבי שווייץ את העישון במקומות ציבוריים, לרבות בתי מלון, מסעדות ופאבים שלא נכללו עד כה בתקנות.

בראש המתנגדים להצעה היו פדרציית העסקים ולובי חברות הטבק, ולעומתם ניצבו ארגוני בריאות. המפלגה הסוציאליסטית הביעה צער על תוצאות ההצבעה ומסרה כי הידוק המגבלות תצמצם את העישון הפאסיבי, "דבר שיהווה ללא ספק צעד משמעותי לשיפור תנאי העבודה".

לדברי יוזם המשאל, חבר הפרלמנט ז'אן שארל ריילי, בקנטונים שאסרו לחלוטין את העישון במקומות ציבוריים דווח כעבור פרק זמן לא רב על ירידה של 20 אחוזים במספר האשפוזים על רקע בעיות לב. על פי הערכות ארגון הבריאות העולמי (WHO) יותר מ-600 אלף בני אדם מתים ברחבי העולם מדי שנה כתוצאה מעישון פאסיבי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ