הסדר נשמר |

הפרלמנט החדש בבלארוס: נאמן לנשיא לוקאשנקו

בבחירות לפרלמנט בדיקטטורה היחידה באירופה, שהוחרמו על ידי מפלגות האופוזיציה הגדולות, נבחרו חמש מפלגות שנאמנות לנשיא

אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אי-פי

אף אחד ממועמדי האופוזיציה הבלארוסית לא נבחר לפרלמנט בהצבעה שהתקיימה בסוף השבוע, ושלדעת מבקרי המשטר שיעור המשתתפים בה היה גבוה במידה בלתי סבירה. יו"ר ועדת הבחירות המרכזית לידיה ירמושינה אמרה היום (שני) כי לפי הספירה המוקדמת, שיעור ההשתתפות היה 74.3% וכי חמש מפלגות הבטיחו לעצמן מקומות בפרלמנט. כל החמש נחשבות לתומכות של הנשיא אלכסנדר לוקאשנקו.

מבקרי המשטר הנחרצים החרימו את הבחירות, והותירו את הסיכוי לזכות במושב בפרלמנט רק למועמדי מפלגות התומכות בממשלה או מפלגות אופוזיציה שוליות. המפלגות האופוזיציוניות החשובות החרימו את הבחירות במחאה על מאסרם של פעילים פוליטיים ועל האפשרויות להונאת בחירות. ירמונישה שללה את הטענות ואמרה כי על כוחות האופוזיציה להתמקד בשיפור עצמי. "עליהם לחשוב על הדרך בה יפעלו בעתיד", אמרה.

הפרלמנט הבלארוסי נחשב זה שנים לחותמת הגומי של מדיניות לוקאשנקו, ששולט ברפובליקה הסובייטית לשעבר מאז 1994. משקיפים מערביים קבעו כי כל מערכות הבחירות במדינה היו בלתי דמוקרטיות.

אנטולי לבדקו, מנהיג המפלגה האזרחית המאוחדת (אופוזיציה) שחבריה החרימו את הבחירות, אמר כי מערכת הבחירות הבלארוסית היא מבוי סתום. לדבריו, "הכאילו-פרלמנט הפך למחלקה במינהל הנשיאותי, שממנה אחת לארבע שנים צירים שהם למעשה פקידים עובדי מדינה".

לדברי לבדקו, מידע שהתקבל ממשקיפים בלתי תלוים ברחבי המדינה הצביע על שיעור השתתפות נמוך מזה שפרסמה ועדת הבחירות. הייצוג בפרלמנט תלוי בשיעור הצבעה של 50% לפחות. הוא ציין כי במחוזות בחירה רבים היה שיעור ההצבעה נמוך מ 50%, הוכחה ל"חוסר האמון בממשלה".

ובינתיים, הזהיר הנשיא לוקאשנקו את אוהדי האופוזיציה מפני הפגנות מחאה, ופוליטיקאים המזוהים עם האופוזיציה רמזו לאוהדיהם שעדיף יהיה להימנע מכינוסים כאלה. לוקאשנקו הגביר את דיכוי האופוזיציה מאז הבחירות לנשיאות ב 2010, שעוררו הפגנת מחאה המונית וטענות על הונאת בחירות. כ 700 איש שנעצרו בידי המשטרה באותה הפגנה עדיין נמצאים בכלא, בהם גם מי שהיה מועמד לנשיאות ניקולאי סטנקביץ'.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ