נוי טרופקאו

מכים אותן. צורבים מספר על גופן או מקעקעים את שמו של הסרסור על ירכן. משליכים אותן כעונש לתא מטען של מכונית ומכריחים אותן לספק שירותי מין לאינספור גברים אכזריים ואלימים - כך מצטיירים חייהן של צעירות (וצעירים) בתעשיית המין. ואולם, תדמית זו משרתת יוזמות מוטעות נגד הזנות.

הזעם הציבורי וארגונים שונים דוחקים בקובעי המדיניות לנסות ולעקור מהשורש לא רק את הסחר בבני אדם למטרות זנות, אלא את הזנות בכללותה. הם משתמשים בסיסמה "אם אין ביקוש, אז אין היצע" ותומכים בהחמרת הענישה נגד גברים הקונים שירותי מין, שתשים לדעתם קץ לסביבה שמאפשרת זנות ולסחר בבני אדם למטרות זנות.

פעילות זו צברה תאוצה משמעותית והביאה לקידום יוזמות שונות של התביעה הכללית בכמה מדינות בארה"ב, לפשיטות משטרתיות רבות ואפילו לניסיונות להעמיד לקוחות לדין באשמת סחר בבני אדם. הבעיה היא שהניסיונות לשים קץ לביקוש עלולים להזיק לקורבנות הסחר ולעובדים ולעובדות בזנות במקום לעזור להם.

בחדר הנשפים של מלון מפואר בבוסטון נפגשו באביב האחרון יותר מ‑250 נציגים מהרשויות לאכיפת החוק, עורכי דין וניצולים מתעשיית המין. הם ישבו מרותקים לכיסאותיהם וחלקם אף בכו בשעה שצפו בסרט וידיאו שבו נראתה צעירה בחדר מלון עלוב כשהיא מתפשטת ומספרת את סיפור חייה הקשה לגבר אחר גבר, שלא הקשיבו לה. המסר של הסרט היה: אילו גברים לא קנו אותה, הסרסור לא יכול היה למכור אותה.

פעילים למען ביטול הזנות אומרים כי היצאנית הטיפוסית היא נערה בת עשרה שגדלה בשכונת עוני, סבלה מהתעללות ואולצה לעבוד בזנות על ידי גבר מבוגר ממנה. יש כמובן מספר לא מבוטל של נערות כאלה. ואולם, הם מתעלמים מהעובדה שרבים, בהם נערים, גברים וטרנסג'נדרים ­נכנסים לעולם הזנות מסיבות שונות. נערה שסבלה מהתעללות ואולצה לעבוד בזנות זקוקה להגנה ושירותים ממשלתיים. היא לא צריכה להפוך לדמות סמלית בקרב אידיאולוגי לחיסול תעשיית המין כולה, שבדומה למגזרים אחרים יש בה מבוגרים שעובדים בתנאים שונים, ברחוב ובדירות פאר, מתוך בחירה חופשית ומתוך ניצול בכפייה.

הפעילים לעתים קרובות מתייחסים בביטול לעמדותיהם של האנשים שעובדים בתעשיית המין ואפילו טוענים בביקורתיות שיש להם תודעה של עבדים, ללא יכולת להכיר בהיותם מדוכאים. הפעילים האלה מתבססים על ההנחה שכל זנות, מכל סוג שהוא, היא נצלנית. כמה מהם הגיעו למסקנה הזאת בעבודתם נגד הפורנוגרפיה בשנות ה‑80, אחרים פעלו בקואליציה של שמרנים וקבוצות דתיות נגד הזנות עוד בתקופת הנשיא ג'ורג' בוש הבן. ואולם, הם מתעלמים מההבחנה בין זנות לסחר בבני אדם לזנות, שלפי החוק בארה"ב מתאפיין בכפייה והפעלת אלימות. לא כל זנות היא סחר בבני אדם, כמו שלא כל סחר בבני אדם נועד להורידם לזנות.

מטרתם האמיתית של הארגונים האלה היא לשנות את החוק הקיים כיום בארה"ב ולהתאימו למודל השוודי, שלפיו מכירה של שירותי מין אינה נחשבת לבלתי חוקית, אולם קניית שירותי מין היא עבירה פלילית. עם זאת, בשוודיה זכה החוק להצלחה חלקית בלבד. אחרי שנכנס לתוקפו בשנת 1999, חדלה אמנם הזנות ברחוב להתקיים זמנית, אולם חזרה ביתר שאת לאחר מכן. עובדות בתעשיית המין בשוודיה אומרות שהן נאלצות להיחפז במשא ומתן שהן מנהלות עם לקוחות ולהסתמך על מתווכים, זאת מאחר שהלקוחות מפחדים להיתפס. הזנות לא נעלמה אלא פשוט ירדה למחתרת.

כדי למנוע סחר בבני אדם לזנות אין צורך לנסות לבטל באופן גורף את הזנות ולפגוע כך בעובדים בתעשיית המין. במקום זאת, יש צורך במחויבות לחקירה משטרתית מעמיקה, תביעה של הסוחרים בבני אדם והטלת עונשים כבדים על המתעללים בעובדים בתעשייה הזאת. יתרה מזאת, רבים מהצעירים והצעירות שמידרדרים לזנות עושים זאת בגלל מחסור במזון וקורת גג. בשביל רבים מהם, המלחמה בביקוש לזנות היא לא התשובה, אלא השיפור בשירותים החברתיים כמו מתן מחסה ומקומות עבודה חדשים. רק השילוב בין שיפור איכות חייהם למערכת אכיפת חוק יעילה ורגישה יאפשר להם לצאת לדרך חדשה.

נוי טרופקאו הוא עורך בירחון הפוליטי "The American Prospect"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ