אובמה באו"ם: "איראן גרעינית לא ניתנת להכלה"

בנאומו בפני העצרת הכללית לא הציב הנשיא האמריקאי קווים אדומים לטהראן, אך הבהיר כי ארה"ב "תעשה מה שצריך" כדי למנוע גרעין איראני

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

נשיא ארה"ב ברק אובמה נאם אחר הצהריים (שלישי) במליאת העצרת הכללית של האו"ם. אובמה הקדיש את עיקר דבריו למתרחש בעולם הערבי, אך התייחס, כמובן, גם לתוכנית הגרעין האיראנית. בשל הבחירות הקרבות, הנשיא האמריקאי ישהה רק זמן קצר בניו יורק, ויוותר על הפגישות המסורתיות עם נציגי בעלות בריתה של וושינגטון.

במהלך נאומו אובמה לא הכריז על "קו אדום" לאיראן, אך אמר ש"איראן עם נשק גרעיני זה לא אתגר שניתן להכלה". הנשיא האמריקאי האשים את המשטר באיראן בתמיכה ב"דיקטטור בדמשק וארגוני טרור מחוץ למדינה", כמו גם בכשלון להוכיח שתוכנית הגרעין שלה באמת נועדה למטרות שלום. "אמריקה רוצה לפתור את הסוגיה הזאת באמצעות דיפלומטיה, ואנו מאמינים שיש עדיין זמן ומקום לעשות זאת, אך הזמן הזה אינו בלתי מוגבל... איראן הגרעינית תאיים בהשמדת ישראל ועל ביטחון מדינות המפרץ ויציבות הכלכלה הגלובאלית. היא מאיימת לשמש זרז למרוץ החימוש הגרעיני באזור והתפוררות האמנה למניעת הפצת נשק גרעיני. בגלל זה קואליציה של מדינות (רוצה) שאיראן תישא באחריות, וארה"ב תעשה מה שאנו צריכים לעשות כדי למנוע מאיראן להגיע לנשק גרעיני".

אובמה גם הזכיר בנאומו את תהליך השלום הישראלי-פלסטיני. "אסור שהעתיד יהיה שייך לאלה המפנים את גבם לסיכוי לשלום. הבה נשאיר מאחור את אלה המשגשגים מהסכסוך, אלה שדוחים את זכות הקיום של ישראל. הדרך קשה, אך היעד ברור: מדינת ישראל בטוחה ומדינה פלסטינית עצמאית ומשגשגת. מתוך הבנה שהשלום צריך להגיע מהסכם צודק בין הצדדים, אמריקה תלך לצד אלה שמוכנים לעשות את המסע הזה".

עיקר נאומו של הנשיא האמריקאי עסק במתרחש בעולם הערבי. אובמה ניסה לשלוח מסר מפייס לקהילות המוסלמיות, אך גם קרא שלא לנקוט מוסר כפול. "אלה שמגנים (את השמצת הנביא מוחמד. נ"מ), צריכים לגנות גם שנאה שאנו רואים בחילול דמותו של ישו, הריסת כנסיות או הכחשת השואה", אמר הנשיא וזכה במחיאות כפיים מהמליאה.

אובמה התייחס בהרחבה למהומות האחרונות שפרצו בעקבות פרסום הסרטון האנטי-אסלאמי השנוי במחלוקת. הוא פתח בסיפורו של השגריר האמריקאי ללוב כריס סטיבנס, שנהרג החודש בהתקפה נגד הקונסוליה האמריקאית בבנגאזי. "יחד עם שלושת עמיתיו, כריס נהרג בעיר שהוא עזר להציל", אמר אובמה. "הוא היה התגלמות הטוב שבאמריקה...המתקפות נגד האזרחים שלנו בבנגאזי היו מתקפות נגד אמריקה, ושלא יהיה ספק לגבי נחישותנו להביא את הרוצחים לדין".

המתקפות של השבועות האחרונים, אמר אובמה, היו לא רק נגד אמריקה, אלא נגד הרעיונות שנמצאים בבסיס ייסודו של האו"ם. "אם אנו רציניים לגבי הרעיונות הללו, עלינו לדבר ברצינות על הסיבות העמוקות יותר של המשבר הזה. כי אנו עומדים בפני בחירה בין הכוחות המפלגים בינינו והתקוות המשותפות שלנו. עלינו להחליט היום שעתידנו יוגדר על-ידי אנשים כמו כריס סטיבנס, ולא הרוצחים שלו, ושלאלימות וחוסר סובלנות אין מקום בין האומות המאוחדות שלנו".

אובמה נואם בעצרת הכללית של האו"ם, היוםצילום: אי-אף-פי

הדרך לדמוקרטיה, אמר אובמה, לא מסתיימת בהצבעה בקלפי. "אלה שבשלטון צריכים להתנגד לפיתוי לדיכוי המתנגדים, ובתקופה כלכלית קשה, למדינות גם יש פיתוי ללכד את העם אל מול אויבים חיצוניים או פנימיים, במקום להתרכז בעבודה על הרפורמות".

אובמה הדגיש שארה"ב איננה מבקשת "להכתיב את תוצאת הליכי המעבר לדמוקרטיה" בעולם, וגם אינה מניחה שהאלימות של השבועות האחרונים מייצגת את כל המוסלמים, "כפי שלאנשים אסור גם להניח שהוידאו האנטי-אסלאמי מייצג את דעות רוב הציבור האמריקאי". על המנהיגים, אמר אובמה, לדבר נגד התופעות האלה, ויש גם לדחוק לשוליים את אלה שהפכו את שנאת אמריקה, המערב או ישראל לעקרון מרכזי בפוליטיקה שלהם. המוסלמים, הזכיר אובמה, "סבלו יותר מכל אחד אחר מידי הקיצונים".

לקראת סיום דבריו, אובמה אמר שהוא עדיין מלא תקווה לגבי עתיד העולם, וכי בארבע שנותיו בתפקיד הוא ראה התקדמות. "המלחמה בעיראק נגמרה והחיילים שלנו חזרו הביתה. התחלנו במעבר שלטוני באפגניסטאן ואמריקה ובעלות בריתנו יסיימו את המלחמה לפני המתוכנן, ב-2014. אל-קאעדה נחלשה ואוסמה בין לאדן איננו ואמריקה ורוסיה מצמצמות את מאגרי הנשק הגרעיני. מה שנותן לי הכי הרבה תקווה, אלה האנשים שראיתי, מכל גזע ואמונה דתית שמזכירים לי שעל כל המון זועם שרואים בטלוויזיה יש מיליארדים מסביב לעולם החולקים את אותן התקוות והחלומות".

מסוקו של הנשיא אובמה נוחת בניו יורק, אתמולצילום: אי–פי

בצל הבחירות הקרבות, הנשיא אובמה נמצא השנה בניו-יורק רק זמן קצר. הערב כבר צפוי הנשיא לחזור לוושינגטון, וביום רביעי, כשינאמו באו"ם נשיא איראן מחמוד אחמדינג'אד ונשיא מצרים מוחמד מורסי, אובמה כבר ינסה לגייס קולות בארוע בחירות באוהיו.

ברק אובמה אינו המועמד היחידי לנשיאות ארה"ב שנמצא כעת בניו יורק. הבוקר נשא המועמד הרפובליקאי מיט רומני את נאום מדיניות החוץ שלו בכנס היוזמה הגלובאלית של הנשיא לשעבר ביל קלינטון. יוזמת קלינטון מתכנסת מדי שנה בשולי עצרת האו"ם, ונחשבת לאלטרנטיבה יותר נעימה ממסדרונות בניין האו"ם.

ביל קלינטון הציג את אורחו בעצמו, ולחיצת היד שלהם היתה מעט מתוחה נוכח העובדה שהנשיא לשעבר משקיע לא מעט מזמנו בארועי הבחירות של ברק אובמה וביקורת כלפי המדיניות של מיט רומני. השניים לחצו ידיים על הבמה, ורומני התלוצץ שהוא למד בעונת הבחירות הזאת ש"כמה מילים מביל קלינטון יכולות לעשות הרבה טוב לאדם - אז אני צריך רק לחכות כמה ימים עד לזינוק בסקרים".

עיקר נאומו של רומני הוקדש לארועים במזרח התיכון והחזון הכלכלי שלו לשינוי המציאות החברתית והפוליטית שם. רומני התייחס להזדהות של אמריקה עם צרות של עמים אחרים ואיך היא נחלצת לעזרתם. יחד עם זאת, הוא גם ציין את תסכול האמריקאים מכך שהסיוע הכלכלי שהם מגישים למדינות המתפתחות פחות יעיל ממה שהיו רוצים.

בהתייחסו לאביב הערבי והטלטלה באזור, רומני אמר שהאמריקאים חשים שהם נגררים אחר הארועים, במקום לעצב אותם. הוא הזכיר את שפיכות הדמים בסוריה, את מצרים ("נשיא מצרים הוא חבר ב"אחים המוסלמים"), לוב ("השגריר שלנו נרצח בפיגוע טרור") ואיראן "המתקדמת לקראת נשק גרעיני. אסור לנו לשכוח שלא רחוק מפה, קול של רשע שלא יתואר דיבר, מאיים על ישראל והעולם המתורבת", אמר רומני בהתייחסו לנאומו של נשיא איראן מחמוד אחמדינג'אד ביום שני במליאת האו"ם.

רומני גם התייחס לרעיון של ההבדלים התרבותיים בין המדינות האחראים לפערים הכלכליים ביניהן - אותו רעיון שהכעיס פלסטינים בעקבות נאומו בכנס גיוס תרומות בירושלים. הפעם, רומני דיבר בכלליות: "השתכנעתי שההבדל הקריטי בין המדינות זו לא גאוגרפיה - מה שמשותף למדינות הכי מצליחות - הן הכי חופשיות. הן מגנות על זכויות היחיד. והם מעודדות יוזמה חופשית".

בסיום נאומו, רומני הבטיח "לעולם לא להתנצל בשביל אמריקה".

רומני (מימין) וקלינטון, היוםצילום: אי-אף-פי


תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ