עימותים אלימים על רקע השביתה הכללית ביוון; בספרד גוברת הקריאה לעצמאות קטלוניה

האיגודים הגדולים פתחו בשביתה נגד תוכנית הצנע הקוראת לקצץ עוד 11 מיליארד יורו – תנאי מוקדם לקבלת סיוע בינלאומי בטרם תגיע יוון לחדלות פירעון; גם בספרד מתחדשת המחאה

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

משטרת יוון פיזרה בגז מדמיע מפגינים שיידו בקבוקי תבערה ליד הפרלמנט באתונה. על פי הבי-בי-סי, העימותים פרצו במהלך שביתה כללית נגד צעדי הצנע של הממשלה, שביתה ראשונה של איגודי העובדים מאז עליית הקואליציה השמרנית ביוני.

תוכנית הצנע קוראת ליישם קיצוצים של כ-12 מיליארד יורו, תנאי מוקדם של הקהילה הבינלאומית להעברת כספי סיוע בשווי 31 מיליארד יורו. ללא הסיוע עלולה יוון להגיע לחדלות פירעון תוך כמה שבועות. הציבור מתרעם ומתנגד לקיצוצים נוספים שכן האבטלה במדינה הגיעה לשיעור שיא ושליש מהיוונים נדחקו מתחת לקו העוני.

השביתה, הכוללת 50 אלף עובדים ממגזר הבריאות ועד לעובדי נמלי התעופה, הוכרזה על ידי שני איגודי העובדים הגדולים במדינה שמייצגים יחדיו כחצי מכוח העבודה במדינה. לפי אתר בי.בי.סי, בסקר שנערך בשבוע שעבר, 90% מתושבי יוון מאמינים כי הקיצוצים אינם הוגנים ומרבית הנטל נופל על העניים.

עימותים באתונה, בעת השביתה הכללית צילום: אי-אף-פי

לפי הבי-בי-סי, בנקים, שירותים ציבוריים, בתי ספר ואתרים היסטוריים בבירה נותרו היום סגורים. תהלוכה ליד הפרלמנט הפכה אלימה כאשר אנרכיסטים לובשי שחור יידו בקבוקי תבערה ואבנים בכיכר סינטגמה.

במאי 2010 יוון קיבלה סיוע בגובה 110 מיליארד יורו ובאוקטובר 2011 קיבלה סיוע נוסף של 130 מיליארד יורו שטרם הועבר לה במלואו ואשר עבורו היא חייבת לעמוד בתנאים שהציבו הטרויקה – הנציבות האירופית, קרן המטבע הבינלאומית (IMF), והבנק המרכזי של אירופה (ECB). חדלות פירעון של יוון עלולה לגרום לעזיבתה את גוש היורו ולהשלכות קשות על השווקים באירופה ובעולם. ראש הממשלה, אנטוניס סמאראס, מנהל בשבועות האחרונים שיחות רבות עם קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל ובכירים אחרים בגוש היורו בנסיון לשכנעם להעניק ליוון הארכה של שנתיים להגעה ליעד הגרעון הרצוי. "יוון במסלול הנכון", טוען סמאראס, "אך היא זקוקה לזמן נוסף

עימותים באתונה, בעת השביתה הכלליתצילום: אי-אף-פי

גם בספרד היו היום ואתמול עימותים על רקע המצב הכלכלי. המחאה החברתית במדינה, מהראשונות והבולטות שפרצו בעולם בשנתיים האחרונות, מתעוררת מחדש, בעקבות הביקורת הגוברת כלפי ראש הממשלה מריאנו ראחוי והמשבר הכלכלי הקשה שאינו מרפה מהמדינה, בה 50% מהצעירים מובטלים.

עשרות אלפי מפגינים מתנועת המחאה אינדיגנאדוס הקיפו את בניין הפרלמנט וקראו להתפטרותו של ראחוי. בעימותים שפרצו בין שוטרים למוחים נעצרו ונפצעו עשרות מפגינים. בימים הקרובים צפוי ראחוי להודיע על התקציב החדש של ממשלתו, בניסיון נוסף להרגיע את הציבור ואת השווקים מפני המשבר המחריף בספרד.

עימותים באתונה, בעת השביתה הכללית צילום: אי-אף-פי

המשבר הכלכלי בספרד גולש כעת גם למשבר פוליטי בעקבות קריאות מחודשות בקטלוניה, המחוז העשיר במדינה, להיפרד מספרד ולקבל עצמאות. קטלוניה היא בין ארבעת המחוזות שפנו בבקשת סיוע לממשלת ספרד בחודשים האחרונים, לאחר שצברה חוב של 5 מיליארד יורו, לטענתה גם בשל המסים הגבוהים שהיא מעבירה לממשלה, שנועדו לתמוך במחוזות חלשים יותר. נשיא המחוז, ארתור מס, אמר כי ימשיך ללחוץ לקבלת עצמאות, אלא אם כן יקבל המחוז שיעור גדול יותר מהכנסות המסים.

קרדיט: רויטרס

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ