סוף לסערה הציבורית?

הצעת חוק: מילת ילדים תישאר חוקית בגרמניה

לפי ההצעה של משרד המשפטים הגרמני, שנחשפה בתקשורת הגרמנית, מוהלים יוכלו להמשיך למול ילדים, גם ללא משככי כאבים

עופר אדרת
עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עופר אדרת
עופר אדרת

גרמניה תתיר להמשיך לקיים ניתוחי מילה בילדים בלי שהדבר יהווה עבירה על החוק – כך עולה מטיוטת הצעת החוק שגיבש משרד המשפטים הגרמני. המסמך, שנחשף אתמול (שלישי) באתרי האינטרנט של כמה עיתונים גרמנים מובילים, מסדיר את המשך ביצוע הניתוח, אשר עמד בחודשים האחרונים במרכזו של דיון ציבורי ומשפטי שהסעיר את גרמניה ואת העולם היהודי כולו.

לפי טיוטת החוק, מילת בנים תיחשב חוקית בגרמניה ולא תגרור ענישה, אם היא מבוצעת בהסכמת הורי הילד ובכפוף לסטנדרטים רפואיים. אלה כוללים שימוש במשככי כאבים, במידת הצורך. כמו כן, נקבע כי מוהלים יוכלו להמשיך ולבצע את הטקס העתיק גם אם אינם רופאים.

טיוטת הצעת החוק מצליחה לעקוף שני מכשולים קשים שעמדו בלב המחלוקת בין הקהילה היהודית למתנגדי המילה, תוך ניסיון לרצות את שני הצדדים. ראשית, החוק לא כולל דרישה מפורשת וגורפת לשימוש במשככי כאבים, אשר לה התנגדו בתוקף מנהיגי הקהילה היהודית. עם זאת, הוא מזכיר את הצורך להשתמש בהם "במקרים מסוימים" – מבלי לפרט – כפי שדרשו מתנגדי המילה.

טקס ברית מילה בגרמניה, לפני שלושה חודשיםצילום: אי–פי

שנית, החוק לא מחייב את המוהלים לעבור הכשרה נוספת ולא מכפיף אותם לפיקוח של מוסד גרמני כלשהו, כפי שדרשו חלק ממתנגדי המילה. עם זאת, הוא קובע כי עליהם להיות מוכשרים לבצע את הניתוח – כפי שממילא קורה בפועל. לפי טיוטת החוק, מוהלים יוכלו לבצע מילה "גם אם אינם רופאים, אם עברו הכשרה מיוחדת, אשר מסמיכה אותם לבצע את הניתוח". הסייג היחיד שקובע החוק החדש בהקשר זה הוא שמוהלים יוכלו לבצע את הניתוח עד גיל חצי שנה. ביהדות, ממילא מתבצעת המילה בגיל שמונה ימים – כך שאין בכך משום פגיעה בהמשך קיום הטקס. מילת גברים בוגרים תוכל להמשיך ולהתבצע בידי רופאים, כפי שממילא נהוג.

הסייג המשמעותי היחיד שקובע החוק החדש הוא כי מילת ילדים אינה חוקית אם היא "מסכנת את שלום הילד". הניסוח המעורפל הזה לא כולל פירוט על מקרים ומצבים בהם קיימת סכנה לשלום הילד, ונועד, ככל הנראה, לרצות את מתנגדי המילה.

מפגינות בברלין נגד האיסור על ברית מילה, החודשצילום: עופר אדרת

החוק החדש אינו מגביל את ביצוע ניתוחי המילה לטעמים דתיים בלבד, ומאפשר לקיים את הניתוח גם מסיבות אחרות, אשר אינן מפורטות בו. החוק החדש לא ייכלל בסדר הדין הפלילי אלא יוכנס אל ה"קודקס האזרחי הגרמני", המסדיר תחומים שונים של המשפט האזרחי. הוא ייכלל בפרק הדן ב"זכויות הילד" תחת תת הפרק "תוכן והגבלות של הטיפול בילד".

טיוטת החוק הועברה ביום שלישי לעיונם של הממשלות במדינות השונות המרכיבות את גרמניה וכן של הארגונים הנוגעים בדבר. ביום שישי יתקיים במשרד המשפטים הגרמני דיון מיוחד בנושא, בהשתתפות מומחים. הצורך בחקיקת החוק החדש עלה בעקבות פסיקה שהתקבלה בחודש מאי בבית משפט בקלן, לפיה מילת ילדים מהווה פגיעה גופנית שאינה חוקית. בעקבות הפסיקה התעוררה אי ודאות באשר למצב החוקי עד כי כמה בתי חולים ומרפאות הפסיקו לבצע ניתוחי מילה. לאחר מכן פרסם הבונדסטאג קריאה לממשלת גרמניה להסדיר את הנושא בחוק בהקדם.

שטפן קרמר, מזכ"ל מועצת הארגונים היהודיים בברלין, אמר הערב ל"הארץ" כי טיוטת החוק היא אמנם "פשרה", אך מהווה "בסיס שניתן לעבוד איתו". עם זאת, הוא הביע חשש כי הצעת החוק תשתנה עד שתובא להצבעה בפרלמנט הגרמני. “זו רק תחילת הדרך של ההליך החקיקתי. טיוטת חוק לא יוצאת מהפרלמנט באותו אופן בו נכנסה אליו", אמר. לצד זאת, לדבריו, "קיבלנו כבר מסרים לפיו ינסו לאתגר את החוק בבתי המשפט".

בתקופה הקרובה יתנהלו בגרמניה דיונים קדחתניים בניסיון לגבש גרסה סופית של החוק החדש. קרמר אמר, כי יידרשו הבהרות בנוגע לחלקים שונים של החוק החדש, בהן סוגיית משככי הכאבים שיינתנו לילדים שנימולו והתנאים הרפואיים שיידרשו לעמוד בהם המוהלים שמבצעים את הניתוח.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ