לשקם את מאורת הזאב של היטלר

לאורך חלק ניכר ממלחמת העולם השנייה פיקד אדולף היטלר על כוחותיו ממתחם "מאורת הזאב", במעבה היערות של מזרח פולין. האתר הוזנח במשך שנים, ורק עתה החליטה הממשלה בוורשה לשמרו ולהקים בו מוזיאון ותערוכה קבועה

ג'והנה ברנדט, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'והנה ברנדט, ניו יורק טיימס

במשך מאות ימים, בזמן מלחמת העולם השנייה, שלט אדולף היטלר על הרייך השלישי מתוך רשת מסועפת של בניינים ובונקרים הנחבאת במעבה היערות בקנטז'ין ופקד על כוחותיו מתוך מתחם שנקרא "מאורת הזאב".

ואולם, בשעה שפולין, שבשטחה נמצא המתחם, עשתה מאמצים רבים כדי להנציח מחנות השמדה, חשיבותה של העמדה הזו נשכחה במידה רבה, שעה שהאתר הוחכר לחברה פרטית שהפכה אותו למקום שבו לומדים קדרות ומשחקים פיינטבול. אף על פי שבני אדם רבים עדיין באים למקום בגלל חשיבותו ההיסטורית, אין בו מספיק מידע חינוכי שמסופק לציבור. דבר אחד, שקשה לומר שהוא שופע רגישות, יכול להזכיר למבקרים את העבר: אם הם מעוניינים בכך, הם יכולים להצטלם לבושים במדים נאציים.

ואולם, כעת החליטה ממשלת פולין כי "מאורת הזאב" יכולה ללמד לקח היסטורי רב-ערך, ולכן צריך לשמר אותה, בעיקר בגלל התחזקותן של אידיאולוגיות ימניות קיצוניות, המטיפות לשנאה ומתפשטות בכל פינה באירופה. משרד התרבות והמורשת הלאומית של פולין הודיע כי אחת הדרישות לחתימת חוזה חכירה חדש תהיה הפיכת המתחם לאתר היסטורי וחינוכי, שבו יוקם מוזיאון ותוצג תערוכה קבועה ומפורטת מתחת לכיפת השמים.

הבונקר בקנטז'ין, בחודש שעבר. עם נפילת הקומוניזם, הוחכר האתר לחברה פרטית בשם "קן הזאב" צילום:ניו יורק טיימס

"כיום, אף אחד אינו מרגיש את הממד הטראגי של המקום הזה", אומר תומש צ'יצ'ינסקי, היסטוריון העובד בפרויקט השימור. "אנחנו חייבים ליצור דרכים חדשות שבאמצעותן נספר את ההיסטוריה כדי שהדורות הצעירים ירצו ללמוד ולהבין אותה".

היטלר בנה את "מאורת הזאב" כדי שתשמש מפקדתו בחזית המזרחית. המתחם השתרע על פני יותר מ‑2,400 דונמים באזור יערות נידח שהיה שייך בעבר לאצילים פרוסים. היה זה עולם עצמאי שכלל 200 בניינים, בהם בונקרים, מבני מנהלה, מעונות לחיילים ותחנות כוח שעמדו לרשותם של 2,000 החיילים (וקומץ הנשים) שהיו שם.

ב‑1945 ניסו הגרמנים, שנסוגו מפני הצבא האדום, לפוצץ את הבניינים, אולם הם הצליחו באופן חלקי בלבד. אחרי המלחמה, פתחה פולין את האתר לתיירים, אולם לא הכינה תשתית לימודית למבקרים, ובמקום הוצגו רק תמונות, שבהן נראה האתר בתקופה שבה שכנה בו המפקדה של היטלר.

התפרקות הגוש הסובייטי לא הביאה לשינויים רבים ב"מאורת הזאב". פולין המשוחררת החכירה את האתר לחברה פרטית בשם "קן הזאב". חברה זו הפכה בונקרים למלון ומסעדה, הכשירה שבילים לטיולים רגליים והפכה בונקר שהיה שייך לגנרל אלפרד יודל, ­אשר הוצא להורג בעקבות משפט נירנברג, למטווח.

לדברי יאן אולדקובסקי, בן 40, מנהל המוזיאון על מרד ורשה, מספר כי עם הזמן הפך המתחם למעין "דיסנילנד גרוטסקי" ופרט למסעדה ולמלון, הוא הוזנח לגמרי. רוב הבונקרים כוסו בטחב, השבילים אינם מטופלים ואין גישה לנכים. "השינוי הכי הגדול שעשו שם בעשור האחרון היה התקנת כספומט", אומר לוקש יואכימק, בן 36, שב‑11 השנים האחרונות מתלווה לתיירים גרמנים ב"מאורת הזאב" כמדריך טיולים עצמאי.

לואיזה ינקובסקה, בת 22, סטודנטית למדע המדינה מגדנסק שביקרה במתחם לאחרונה, אמרה שבאה לשם כי רצתה לראות את המקום שבו ניסה קולונל קלאוס פון שטאופנברג, קצין בכיר בצבא הגרמני, לרצוח את היטלר ב‑20 ביולי 1944. היא התאכזבה מההזנחה במקום, ואף על פי כן אמרה כי "מרתק להיות במקום שהיה יכול לשנות את ההיסטוריה של מלחמת העולם השנייה, ומי יודע, אולי אפילו את חיינו", אמרה.

יאן זלוסקה, בן 65, מנהל "קן הזאב", אמר כי מצבו העלוב של האתר הוא תוצאה של שנים של חוסר בהירות בנוגע לשאלה מי אחראי על האתר, מחוז קנטז'ין או רשות היערות הממשלתית. "עברו שנים עד שהתקבלה החלטה בעניין. לפני כן, אי אפשר היה אפילו לחשוב על השקעה במקום", הוסיף.

לחצו להגדלה

עכשיו, כשנקבע כי האחראית למקום היא רשות היערות הממשלתית אומר זלוסקה כי חברת "קן הזאב" מוכנה לפעול ולקדם את השיקום. הוא מגן על החברה ואומר כי האתר היה יכול להיות ממוסחר עוד יותר אילו נוהל בידי חברה אחרת. לדבריו, חברה אמריקאית הציעה ב‑1991 להקים במקום קזינו ­לצד שחזור משרדו של היטלר. לדברי זלוסקה, בפברואר, בשעה שחברת "קן הזאב" חכרה את המקום ל-20 שנים, היא הסכימה לכבד את ערכו "כאתר היסטורי שבו נקבע גורלה של מלחמת העולם השנייה".

החברה הבטיחה לשפץ אולם קולנוע ולהקרין בו סרטים דוקומנטריים על המלחמה. היא גם משתפת פעולה עם בכירים ברשות היערות ועם היסטוריונים ממוזיאון מלחמת העולם השנייה, שאמור להיפתח ב‑2014 בגדנסק, במטרה ליצור תערוכה מתמדת קבועה על מה שהתרחש במקום. מטרת המיצגים, אומר בכיר במשרד התרבות הפולני, היא להראות לבני אדם כיצד יכולות השקפות עולם כמו האידיאולוגיה הנאצית לעוות חברה שלמה. המיצגים ינסו להראות את חיי היום-יום בעמדת הפיקוד ואת ההחלטות המזוויעות שהתקבלו בה.

ויבקה סור בת ה‑51 ובעלה מתיאס, בן 48, מגרמניה אומרים שהיה חשוב לראות את האתר אפילו לפני השיפוצים המתוכננים בו. לדבריהם, הם היו צריכים לראות במו עיניהם את המקום שבו התרחשו אירועים שקשה לדמיינם. "עם זאת", אומר סור, "זה מראה לנו איזו דרך ארוכה עברנו מאז". אשתו הנידה בראשה ואמרה: "נכון, אבל בכל זאת נחוצה לנו תזכורת. ההיסטוריה נוטה לחזור על עצמה".

מאורת הזאב אחרי ניסיון ההתנקשות בהיטלר, יולי 1944 צילום: Bundesarchiv

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ