פטריות הקסם של ד"ר שוורצה

מדען שוויצרי הבחין לפני כמה שנים בתופעה חריגה: עצים הנגועים בפטריות מסוימות הופכים לחלומם האקוסטי של בוני הכינורות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

לפני כמה שנים הבחין פרנסיס שוורצה בתופעה חריגה. שוורצה, שעובד במעבדות למדע וטכנולוגיה בסנט גאלן שבשווייץ, ידע שקול עובר מהר יותר דרך עץ בריא, כלומר קשיח ודחוס, מאשר דרך הרכות שמותירה אחריה מתקפת פטריות.

ואולם, הוא גילה שפטריות מסוימות לא רק שאינן מאטות את הקול, אלא שהמאפיינים האקוסטיים של עץ נגוע קשות נראים כשאיפתם של בוני הכינורות. משום כך הזמין שוורצה כמה כינורות שנבנו מעץ נגוע, וגילה שהצליל הנשמע מהם נשמע כצלילו של כינור סטרדיוואריוס.

כיום מנסה שוורצה לטפל בעץ בעזרת הפטריות במטרה להעניק לכלי נגינה חדשים צלילים מלאים, רכים וחמימים שנשמעים בעת נגינה בכינורות שנבנו בשלהי המאה ה 17ותחילת המאה ה 18 בידי יצרן כלי הקשת האיטלקי, אנטוניו סטרדיווארי.

יצרן כלי קשת בקליפורניה בעת בניית כינורות. שוורצה מנסה להעניק לכלי הנגינה צלילים מלאים, רכים וחמימים צילום: רויטרס

קסמו של כינור מבית סטרדיוואריוס הוא עניין שנוי במחלוקת. מלבד עבודת האמן המצוינת, המאסטר ועובדיו בעיר קרמונה השתמשו בסוגי עץ שונים ומן הסתם, בכימיקלים שונים. התקופה שבה פעלו חפפה לשנות הקרה באירופה, בשנים 1645 ל-1715. בחורפים הארוכים ובקיצים הקרירים צמחו העצים באטיות שיצרה נוקשות וקשיחות, הנדרשות לבניית כינור טוב.

לפי שוורצה, הטיפול בעץ בעזרת הפטריות מעניק לו תכונות דומות. הסוגים שבהם השתמש שוורצה הם פיזיספורינוס ויטראוס (Physisporinus vitreus) וקסילריה לונגיפס (Xylaria longipes), הגדלים על עצים מתים. הוא בדק אותם על עצי אשוחית נורווגית (המשמשת לבניית גוף הכלי) ושקמה (לבניית הגב, הצלעות וצוואר הכינור).

הדבר החריג בפטריות אלו הוא יכולתן לפגוע באופן הדרגתי בדפנות תאי העץ אותו הן תוקפות ולהפוך אותן לדקות יותר מבלי להשמידן לגמרי. פעולה זו מותירה מעין פיגומים קשיחים שדרכם יכולים גלי הקול לעבור בקלות, מבלי לפגום בגמישות של העץ. כשהפטריות מסיימות את "עבודתן" , שוורצה מטפל בעץ בעזרת גז שמחסל את הזיהום, ומעביר את הלוחות למרטין שלסקה ולמיכאל רונהיימר, שניהם בוני כינורות בעלי שם, כדי שיהפכו אותם לכלי נגינה.

ומסתבר שהשיטה עובדת. איכות הצליל מדידה באופן סובייקטיבי, וכינורות סטרדיוואריוס שונים אלה מאלה בצליליהם. ואולם במוזיקה, מה שקובע בסופו של דבר הוא ההתנסות האישית. ניסוי שנערך ב-2009 בידי הכנר הבריטי מתיו טרסלר השווה כינורות חדשים שנבנו מאותם עצים שחלק מהם טופלו בפטריות וחלק לא לסטרדיוואריוס שנבנה ב-1711. השופטים המומחים ורוב הקהל היו משוכנעים שהכינורות החדשים הם סטרדיוואריוס.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ