כשפוטין מחליט למחוק את מורשת מדוודב

המלים "אתחול" או "מודרניזציה" כמעט ולא נשמעות יותר, נשיא רוסיה מבטל חוקים של קודמו וביקורות עליו צצות בכלי התקשורת

אלן בארי, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלן בארי, ניו יורק טיימס

באחרונה, כך נראה, יש בקרמלין צורך לבטל כל החלטה שקיבל דמיטרי מדוודב, ולו הקטנה ביותר. מצב עניינים זה התחיל מיד לאחר שמדוודב העביר את הנשיאות לוולדימיר פוטין, שהחליט לבטל יוזמה של קודמו, שהתקבלה רק שמונה חודשים קודם לכן, לפיה הוצאת דיבה לא תיחשב לעבירה פלילית. הוא העלה את גיל הפרישה של פקידים בכירים ל‑70, וסיכל בכך את ניסיונו של מדוודב להצעיר את ההנהגה הרוסית ולקבוע שגיל הפרישה יהיה 60 לכל היותר.

בשבוע שעבר החלו חברי הדומא בבדיקת שינוי צנוע נוסף שהוביל מדוודב בשנה שעברה: להנהיג במדינה שעון קיץ כל ימות השנה. מגיש הצעת החוק לא חסך שבטו ואמר שהחלטת מדוודב "כלל לא מקובלת על חלק גדול מהרוסים".

בימי ברית המועצות יכלו עיתונאים לנחש אם סר חנו של מנהיג זה או אחר באמצעות פענוח של קוד הביורוקרטיה: ­מאמר שהופיע ב"פראבדה" והצביע על כישלונות בתקופת הנהגתו, או העברה של מקומו בכיכר האדומה לשורות האחרונות. אם מצבו של האיש היה קשה באמת, הוא נמחק מתמונות קבוצתיות.

פוטין ומדוודב בימים טובים יותרצילום: אי–פי

מדוודב עדיין לא הגיע לשלב הזה, אולם בחודשים שחלפו מאז פרישתו מהנשיאות חלה סטייה בולטת מדרכו. המלים "אתחול מחדש" או "מודרניזציה" כמעט שאינן נשמעות יותר, הפרטת החברות הממשלתיות בספק, והבחירות הישירות לתפקיד מושלי המחוזות, שנחשבו למתנת הפרידה של מדוודב, רוקנו מתוכן, לאחר שהקרמלין קבע תהליך סינון שהבטיח בחירת מועמדים משלו.

ביקורות על מדוודב התחילו להופיע בכלי תקשורת מרכזיים, וסוגיית שעון הקיץ היא האחרונה שבהן. "אז בחורף לא נזכה לעוד שעה של אור, ובקיץ יחשיך שעה קודם, והכל לשם מטרה אחת: כדי שמדוודב יידע שהוא חסר חשיבות", כתב העיתונאי מיכאיל פישמן בפייסבוק. היועץ הפוליטי גלב פאוולובסקי הגדיר מגמה זו כ"דה-מדוודביזיציה"

עדיין מוקדם להספיד את מדוודב, שחגג באחרונה את יום הולדתו ה‑47. הוא ראש הממשלה, הפוליטיקאי השני בחשיבותו במדינה, וממשיך לעמוד בראש מפלגת השלטון, "רוסיה המאוחדת". בשנה שעברה הוכיח את נאמנותו לפוטין בוויתורו על קדנציה שנייה, ופוטין ידוע כמי שמתגמל על נאמנות.

עם זאת, יש סימנים מובהקים לירידת קרנו של מדוודב. הפופולריות שלו החלה לרדת מאז ציון ארבע שנים למלחמה נגד גיאורגיה בתחילת אוגוסט האחרון. המלחמה הביאה לעלייה חדה באהדה הציבורית כלפי מדוודב, שהזכיר מדי שנה מאז את החלטתו לשלוח צבא לגיאורגיה בשעה שפוטין היה בבייג'ין.

ואולם, השנה, הסתכם ציון המלחמה בסרט דוקומנטרי, שבו גינו גנרלים בדימוס את מדוודב וטענו שהוא פחדן. כשפוטין נשאל על הסרט, הוא הפך את נרטיב המלחמה על ראשו ואמר לעיתונאים שהוא אישר מראש את ההחלטה לתקוף וכי בעת המלחמה שוחח רבות בטלפון עם מדוודב ומשרד ההגנה וניהל את העניינים.

אלכסנדר ראר, שחיבר ביוגרפיה על פוטין, אומר שהשמרנים מסביב לנשיא מאשימים את מדוודב ביצירת אווירה שעודדה את ההתנגדות למשטר שזעזעה את הקרמלין בחורף שעבר, זאת מאחר שנשיאותו שמה קץ לאווירת הפחד שנוצרה בכהונתו הקודמת של פוטין כנשיא. "הם זועמים", הוא אומר, "כי הם חושבים שמדוודב עורר את המהפכה הרוסית".

מה שמפתיע במיוחד הוא העובדה שפוטין מצא לנחוץ לבטל כמה מהיוזמות של מדוודב מלכתחילה, זאת לאחר שבמערב סברו כי מדוודב לא עושה כמעט דבר ללא אישור של פוטין. "כולם יודעים שפוטין ניהל את רוסיה", אמר בעבר בכיר בממשל אובמה.

הנחה זו נראית עתה פחות ברורה מאליה. מאז חזרתו לנשיאות, פוטין החל לבחון מחדש ואף לשנות היבטים רבים במדיניות קודמו. לפתע, היחסים עם יפאן ובלארוס התחממו ואילו היחסים עם אוקראינה התקררו. בכירים במוסקווה אומרים כי פוטין כבר ערך חילופי גברי במשרד הפנים, והעביר מתפקידם מקורבים של מדוודב. לדבריהם, התובע הכללי במדינה יוחלף בקרוב כנראה מאותה סיבה.

מכל אלה אפשר להניח שרבות מפעולותיו של מדוודב לקראת סוף הקדנציה שלו נעשו ללא התייעצות עם פוטין, ובכמה מקרים אף בניגוד לדעתו. "כל מה שמדוודב נגע בו, אפילו השעון, השתנה", סיכם קונסטנטין רמצ'וקוב, עורך העיתון נזאביסימאיה גזאטה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ