הבחירות בגיאורגיה בשבוע הבא |

האם "מהפכת המטאטא" תחליף את "מהפכת הוורד"

בעקבות פרשת עינויים והתעללות בבית סוהר, יצאו הגיאורגים לרחובות. האם זעם ההמונים יוריד מהשלטון את הנשיא מיכאיל סאאקאשווילי?

ד-פ-א
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ד-פ-א

הגיאורגים יוצאים לרחובות כדי לשרוף מטאטאי זרדים, זאת במחאה על עינויים והתעללות מינית בבתי הכלא ברחבי המדינה. המחאות, שהתעוררו לאחר הפצת סרטון וידאו בו צולם אסיר נאנס תוך שימוש במקל של מטאטא, מתקיימות בימים האחרונים לפני הבחירות לפרלמנט ב-1 באוקטובר.

הבחירות יובילו לשינוי חוקתי משמעותי. לאחר הבחירות לנשיאות שיתקיימו באוקטובר 2013, ראש הממשלה, ולא הנשיא, יהיה בעל הסמכות הפוליטית במדינה. ברשתות החברתיות נקראים הגיאורגים לצאת ל"מהפכת המטאטא", המשכה של "מהפכת הוורד" ב 2003, שהעלתה לשלטון את הנשיא מיכאיל סאאקאשווילי.

לפני יותר משמונה שנים השתלט סאאקאשווילי על הפרלמנט כשהוא אוחז בידו ורד. היום מופיע הנשיא על הכרזות כשזר הוורדים תקוע באחוריו. לדעת רבים, ריח המהפכה נישא באוויר היום יותר מאשר ב 2003. "אנו רוצים לנקות את המדינה. המטאטאים אמורים להראות גם את תהליך הניקוי" אמר סטודנט בשם גוראם. על שער השבועון האנטי-ממשלתי "ליברלי" הופיע צילום בו נראים צעירים שורפים מטאטאים, תחת הכותרת "אימה בכלא". שר הפנים באצ'ו אחלאייה התפטר באחרונה בשל הסרטונים שהראו סוהרים מתעללים באסירים.


פחות משבוע לפני הבחירות מכוסים רחובות טביליסי בכרזות של התנועה הלאומית המאוחדת בהנהגת סאאקאשווילי. לעומת זאת, כרזות תנועת האופוזיציה החדשה, "החלום הגיאורגי ¬ גיאורגיה דמוקרטית" בהנהגת איש העסקים בידזינה איבאנישווילי כמעט שאינן נראות.


"המקורבים לשלטון ובעלי שטחי הפרסום פועלים בצוותא כדי למנוע כל תחרות פוליטית", אמרה מאיה פנז'יקידצה, דוברת מטעם קואליציית מפלגות האופוזיציה. איבאנישווילי המיליארדר שנחשב לאיש העשיר ביותר בגיאורגיה, הוא המועמד הרציני ביותר עימו יתמודד סאאקאשווילי, שמנהיגותו הלוחמנית שנויה כיום במחלוקת.


המערב רואה סוף סוף שאת גיאורגיה מנהיג תליין, אמר בכינוס שנערך בסוף השבוע מנהיג האופוזיציה בן ה 56. הכינוס נערך בעיר זוגדידי, לא רחוק מהגבול עם החבל הפורש אבחזיה. איבאנישווילי פנה לקהל הזועם וניסה להרגיע את האנשים, זאת כיוון שהאופוזיציה חוששת שסאאקאשווילי ינצל את התסיסה כתואנה לדחיית הבחירות.
למעשה, כסאאקאשווילי לפניו, גם איבאנישווילי קיבל סיוע משתדלתנים אמריקאים. עובדה זאת הגבירה את ההשערות בטביליסי ולפיהן ייתכן שארה"ב עשויה לסגת מעזרתה לנשיא בשל המלחמה הרת האסון נגד רוסיה, שהתחוללה בקיץ 2008.

מהומות היום בעיר סיגנאגי בין תומכי מפלגת השלטון לבין תומכי אופוזיציהצילום: רויטרס

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ