נחשף הסרט הראשון בעולם שצולם בצבע

עד לאחרונה נחשב סרט מ-1908 לסרט הצבעוני הראשון, אך סרטון שצילם אדוארד טרנר הקדים אותו ב-6 שנים: "מנפץ מיתוסים על סרטים בשחור-לבן"

ליטל לוין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ליטל לוין

חלוץ הצילום אדוארד טרנר מת בחטף בשנת 1903, בגיל 29 בלבד. כארבע שנים לפני כן, הוא פרץ דרך בתחום הקולנוע: טרנר, במימון של יזמי הקולנוע פרדריק לי וצ'רלס אורבן, צילם את הסרט הראשון בצבע.

אילו טרנר האריך ימים, ייתכן שהיה נכתב בהיסטוריה של הקולנוע כממציא הסרט הצבעוני. אבל לאחר מותו הצלחתו נשכחה, והוא נזכר רק כמי שהניח את אחת מאבני היסוד בתהליך. ג'ורג' אלברט סמית, שהמשיך בעבודתו של טרנר לאחר מותו, החשיב את הטכניקה של קודמו לכישלון וב-1908 זכה לתואר פורץ הדרך כשהציג לעיני העולם את הקינמקולור (טכניקה להסרטה בצבע) שהמציא.

הסרט שצילם טרנר נקבר באוסף שבשנת 1937 מסר איש העסקים צ'רלס אורבן למוזיאון המדע בלונדון. עד לפני שלוש שנים, כשהאוסף העתיק את מקומו מלונדון לברדפורד, איש לא ידע שהוא שם, כפי שהודה מייקל הרווי, אוצר הסינמטוגרפיה של המוזיאון, בראיון לגרדיאן. "אלמנתו של טרנר לא ראתה פני אחד מעבודתו של בעלה", העיר הבריטיש ג'ורנל אוף פוטוגרפי.

הסרטון שצילם טרנר

צוות מומחים החל בעבודת השחזור של הסרט, בהתאם לפטנט שרשמו לי וטרנר ב-1899. נבנתה מכונת הקרנה מיוחדת, סיפרה בריוני דיקסון ממכון הסרטים הבריטי לבי-בי-סי. כשלבסוף הצליחו להקרין אותו, נגלו צילומי צבע חיוור אך מובחן, שנעלמו מהעולם ל-110 שנים. תוכי צבעוני, ואז שלושת ילדיו של טרנר משחקים יחד בחצר, בסצינה אחת על הנדנדה ובאחרת מנופפים בחמניות צהובות ולפניהם דג זהב שוחה באקווריום. הסרט תוארך ל-1901/2 בזכות הילדים, שתאריכי לידתם ידועים. מוזיאון המדיה הלאומי בבריטניה הציג אותו החודש לראשונה לציבור. תאריך הופעת הסרט הראשון בצבע אי פעם הוקדם בשש שנים לפחות.

גילוי הסרט, אמרה דיקסון לבי-בי-סי, הוא "צעד חשוב בדרך לניפוץ המיתוס על סרטים ישנים בשחור ולבן. 80% מהסרטים שנוצרו בין 1890 ל-1920 היו בצבע. זו היתה הופעת הקול בסרטים שדחתה את הצבע בכמה שנים, עד לחזרתו עם עליית הטכניקולור".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ