לוגו רויטרס
רויטרס

בית משפט גבוה בסין אשרר היום (חמישי) את עונש הקנס בסך 2.4 מיליון דולר שהוטל על האמן אי ויי ויי, ממתנגדי המשטר המפורסמים בעולם, בגין השתמטות מתשלום מס. בכך בא הקץ למאבקו המשפטי של אי בשלטונות, ונסללה הדרך לכליאתו במקרה שלא ישלם את הקנס. מדובר בפעם השנייה שערעורו של אי נדחה.

אי, ש-80 ימי מעצרו עוררו קול זעקה בעולם, אמר עם דחיית ערעורו שלא ישלם את יתרת הקנס, כי יהיה בכך הודאה עקיפה בחוקיות המשפט, שלדבריו בוים. "אם נגזר עליי ללכת לכלא, לא אוכל לעשות נגד זה דבר", אמר, "במדינה הזו אין הגינות ואין צדק. הם לא זקוקים לתירוץ בשביל לעצור אותי, הם הרי יכולים למצוא תירוץ אחר בכל רגע".

אי ויי ויי עם הגעתו לבית המשפט, היוםצילום: אי–פי

פעילי זכויות אדם טוענים שאשרור הקנס הוא ניסיון להשתיק את האמן, שמותח שוב ושוב ביקורת על ממשלת סין, שאינה מכבדת לדבריו את שלטון החוק וזכויות האזרחים. אי, בן 55, ניהל חמישה חודשי מאבק משפטי עם השלטונות שכלל שני ערעורים, ציין כי מנוע מלערער שוב ושאין לו די מזומנים לשלם את יתרת הקנס.

ניסיונות הממשלה להשתיק את אי פעלו במרבית המקרים כחרב פיפיות ועוררו גלי אהדה כלפי האמן. דחיית ערעורו נתפסת בעיני רבים כמהלך צפוי במדינה שבה בתי המשפט, הנשלטים בידי המפלגה הקומוניסטית, נצמדים למדיניות הממשלה. היא גם מעידה על חוסר סובלנות גובר בבייג'ין כלפי מתנגדי שלטון, על רקע העברת הסמכויות הקרובה בצמרת המדינה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ