האו"ם מזהיר: מספר הפליטים הסורים עלול לזנק ל-700 אלף עד סוף השנה

סוכנות הפליטים של האו"ם מבקשת סיוע בסך 490 מיליון דולר כדי לסייע לפליטים, שרובם חיים באוהלים, להתכונן לחורף. לדבריה, מספר האזרחים שנמלטו מסוריה נאמד ב-294 אלף ואליו נוספים כל יום יותר מ-2,000

אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אי-פי

סוכנות הפליטים של האו"ם הזהירה אתמול כי מספר הפליטים הסורים עלול לזנק עד סוף השנה לכ-700 אלף - עלייה דרמטית ביחס להערכות שפורסמו בשלהי 2011. על פי הערכות מעודכנות של האו"ם, נמלטו עד כה מסוריה 294 אלף בני אדם, רובם לירדן, טורקיה ולבנון. בנוסף מסרה הסוכנות כי היא זקוקה לסיוע בסך 490 מיליון דולר כדי להתמודד עם החמרת המשבר ההומניטרי בסוריה ועל מנת לסייע לפליטים, שרובם מתגוררים באוהלים במחנות זמניים, להתכונן לחורף.

לפי סוכנות הפליטים של האו"ם מדי יום חוצים את גבולותיה של סוריה בין 2,000 ל-3,000 בני אדם. "רבים מהפליטים מגיעים אל מעברי הגבול עם בגדים בלבד. חלקם נאלץ לנטוש כמה מקומות בטרם החליטו לברוח מסוריה. הפליטים האלה זקוקים לסיוע הומניטרי כבר מהיום הראשון", אמר פאנוס מומציס, מתאם הסוכנות לטיפול בפליטים הסורים".

רק לפני כחצי שנה העריכה סוכנות הפליטים שעד סוף שנת 2012, יעמוד מספר הפליטים על כ-100 אלף. ואולם, החרפת הקרבות והגעתם אל שתי הערים המרכזיות - דמשק וחאלב - גרמה לשטף פליטים אדיר, שהוביל למצב שבו הערכות האו"ם כעת גבוהות עד פי שבעה.

אתמול דיווחו מקורות באופוזיציה הסורית כי יותר מ-305 בני אדם נהרגו ברחבי המדינה ביום רביעי, במה שהוגדר כיום הרצחני ביותר מאז שהחלה ההתקוממות נגד הנשיא, בשאר אל-אסד. בשעות הבוקר התחדשו הקרבות בין הצדדים ובאזור העיר חומס נהרגו לפחות 10 בני אדם מירי ארטילרי של הצבא לעבר ריכוזי מורדים. גם מחאלב התקבלו דווחים על עימותים וחילופי אש כבדים. על פי המרכז הסורי לזכויות אדם, שבסיסו בלונדון, לפחות 107 מההרוגים ביום רביעי נטבחו על ידי כוחות הביטחון באחת העיירות מדרום לדמשק. לפחות 199 מההרוגים הם אזרחים.

פשיטת הצבא הסורי באה אחרי שכוחות חמושים תקפו ביום רביעי את מבנה המטכ"ל במרכז הבירה הסורית. ובמקום אירעו שני פיצוצים עזים, שהסבו נזקים למבנה ולמטה חיל האוויר הסורי. עדי ראייה דיווחו כי לאחר מכן המשיכו חמושים לירות ולהשליך רימונים לעבר המבנים, הנמצאים באחד האזורים השמורים ביותר בדמשק. זאת המתקפה הגדולה ביותר מאז הפיגוע במטה לביטחון לאומי בדמשק, שבו נהרגו ארבעה מבכירי מנגנוני הביטחון הסוריים, בהם גיסו של אסד, אסף שווכאת.

בהודעה שפרסם הצבא הסורי נמסר כי "שני טרוריסטים חמושים, הקשורים לגורמים זרים, הפעילו מכונית ממולכדת בבניין המטכ"ל". על פי ההודעה, הפיצוץ גרם לפציעתם של כמה שומרים, לשריפה ולנזק לבניין. "צבא סוריה החופשי" סתר את הדברים ודיווח כי ארבע חוליות נטלו חלק בפיגוע. עדי ראייה דיווחו שלאחר הפיצוצים ניסו חמושים להיכנס לבניין המטכ"ל, בעוד חבריהם ממטירים אש מהגגות הסמוכים. עוד דווח כי בחילופי אש אתמול נהרג כתב של רשת הטלוויזיה האיראנית באנגלית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ