אדר פרימור צרוב
אדר פרימור

לפני בדיוק חמש שנים, בספטמבר 2007, קיים מלך ספרד, חואן קרלוס, ביקור סוער בקטלוניה. מאות בדלנים הפגינו נגדו. חלקם הבעירו את דיוקנאותיו. התסיסה הבדלנית הצטרפה לפרשה רועשת נוספת, שבה הרשה לעצמו השבועון הסטירי "אל חואבוס" להציג קריקטורה של הזוג הנסיכותי בעת התעלסות. כאילו לא די באלה, יצאו גם גורמים קתוליים ושמרניים בקריאות לביטול מוסד המלוכה. הטאבו נשבר. המלוכה הפכה למטרה פוליטית גלויה. עתיד הממלכה נראה לפתע מעורפל.

באותם ימים בא לביקור בישראל "מלך" נוסף. ז'ורדי פוז'ול. "המלך פוז'ול" ­ כפי שהוא מכונה בקטלוניה ­ עמד במשך כרבע מאה בראש האזור האוטונומי, והפך אותו מחבל מדוכא שנרמס על ידי המשטר הפרנקיסטי לאזור המשגשג ביותר במדינה.

"אבי האומה הקטלאנית", שפרש מנשיאות האזור ב‑2003, הסביר אז בראיון ל"הארץ" כי הקטלאנים מאסו ביחס של השלטון המרכזי; בעובדה שהתשתיות במחוז מיושנות; ובקשיים שמערים השלטון במדריד בפני הקטלאנים, המבקשים להרחיב את בסיס האוטונומיה שלהם.

מפגן העצמאות הגדול בברצלונה, לפני כשבועיים. כ-1.5 מיליון אנשים (כחמישית מתושבי קטלוניה) השתתפו בוצילום: רויטרס

פוז'ול, בן ה‑82, תמיד הטיף ופעל להדגשת השוני והייחוד הקטלאניים, ועם זאת, הוא גם התנגד לעצמאות, שבה ראה חלום אבסורדי. "נתיניו", ברובם, חלקו עימו את השקפתו זו. מאחר שכך, לא התקשה פוז'ול להצהיר בפסקנות: "לא קיימת סכנה לשלמות הממלכה הספרדית. לא עכשיו, וגם לא בעוד 50 שנה".

אלא שגם למלכים לא ניתנה הנבואה: 1.5 מיליון איש, כחמישית מאוכלוסיית קטלוניה ­ השתתפו לפני כשבועיים במפגן העצמאות הגדול ביותר, שהתקיים מעולם בברצלונה. בתוך נחיל האנשים הזה, היה גם אחד ­ ז'ורדי פוז'ול.

יורשו של פוז'ול, ראש ממשלת קטלוניה, ארתור מאס, החליט השבוע להקדים את הבחירות האזוריות בשנתיים. המטרה: להפוך את הבחירות למשאל עם על עצמאות האזור ­ משאל שהחוקה הספרדית אוסרת לקיימו באופן רשמי.

לפי סקרים שפורסמו בסמוך למפגן הכח האדיר בברצלונה, ועל רקע המשבר הכלכלי החריף הפוקד את ספרד, 51% מהקטלאנים תומכים היום בהתנתקות מהממלכה. רק 19% מתנגדים לעצמאות. ואם כך האם ייתכן שמשבר האירו ­ שכבר הפיל קרוב לתריסר ממשלות באירופה ­ עשוי להביא לראשונה גם לפיצולה של אחת מהמדינות החברות באיחוד?

לאלפונס לופס טנה, אין כל ספק: מנהיג מפלגת "סולידריות קטלאנית למען העצמאות", וממנהיגיה הבולטים של התנועה הבדלנית, לא מתעכב לרגע. בראיון טלפוני ל"הארץ" הוא אומר בנחרצות: "תוך שנתיים עד חמש שנים קטלוניה תהיה מדינה עצמאית".

במשך 21 שנה היה לופס טנה חבר בהנהגת "התכנסות ואיחוד" (CiU) ­ מפלגת השלטון של פוז'ול ומאס. הוא פרש ממנה לפני שנתיים וייסד מפלגה חדשה ולוחמנית יותר: "CiU לא פעלה מספיק למען העצמאות ולמען שיפור מעמדנו בתוך ספרד. אני צופה שמפלגתנו ­ שזכתה מיד עם כניסתה לפרלמט האזורי, ב‑2010, בארבעה מושבים ­ תתחזק עכשיו באופן דרמטי. זאת, מאחר שמערכת הבחירות תתמקד בשאלת העצמאות ולא בשאלות סוציאליות כפי שהיה בעבר. הוכחנו את עמדתנו הנוקשה בסוגייה זו, ולכן גם נהיה חלק מהשלטון הבא".

התמיכה בתנועה הבדלנית הוכפלה מאז שפרץ המשבר הכלכלי ב‑2008. האמנם אתם חייבים את הפופולריות שלכם למיליוני המובטלים ולכלכלה שצפויה להצטמק בעוד כ‑2% השנה?

"זו תהיה טעות לייחס זאת רק למשבר. זה רק אחד הנושאים. הנושא המרכזי הוא היחס כלפינו מצד השלטון המרכזי בספרד. הוא מתייחס אלינו כמיעוט שאינו שווה זכויות. כבודנו וחירותנו הם שעומדים במרכז התעוררותה של התנועה הבדלנית. גם לולא פרץ המשבר הכלכלי, היינו זוכים היום לרוב. הקטלאנים היום תמימי דעים: אין לנו שפה משותפת (תרתי משמע) עם הספרדים".

בקהילה העסקית יש עדיין רבים הסבורים שקטלוניה לא תוכל להתקיים עצמאית בשל התלות הגדולה שלה בספרד.

"זו הערכה שגויה לחלוטין. היצוא שלנו משתווה לזה של ספרד והיבוא שלנו מהעולם כפול מזה שלה. התמ"ג שלנו משתווה לזה של ישראל או של דנמרק וכפול מזה של סלובקיה, למשל. ספרד לא תהיה רשאית להטיל על הסחורות שלנו מכסים, שכן בכך תפר את הסמכות הבלעדית של בריסל".

"קטלוניה , המדינה החדשה של אירופה", היתה ססמת מפגן העצמאות שהתקיים באחרונה בברצלונה. אבל ספרד צפויה להטיל וטו על צירופכם לאיחוד וגם דובר הנציבות האירופית הצהיר שאמנות הארגון אינן ערוכות לקליטה אוטומטית של מדינה שפרשה ממדינה חברה.

"כל המפלגות הקטלאניות שואפות להיות חלק מהאיחוד. מאחר שאנו כבר היום חלק ממנו, אנו מאמינים שהוא יקבל אותנו כחברה מלאה. הנציבות כבר הכחישה את דברי אותו הדובר. האיחוד הרי לא הביע התנגדות כששאלת עצמאות פלנדריה, בבלגיה, עמדה על הפרק וגם לא קרא לסקוטלנד לבטל את משאל העם שהיא מתכוונת לקיים ב‑2014, ושעשוי להביא לפרישתה מהממלכה הבריטית המאוחדת".

הניסיון ההיסטורי מלמד שהבדלנות היא תופעה מדבקת. אלו קשרים אתם מקיימים עם תנועות בדלניות אחרות באירופה ומחוצה לה.

"יש לנו קשרים הדוקים עם הפלמים ובאחרונה דנו באסטרטגיה משותפת עם ה‑SNP (המפלגה הלאומית הסקוטית) בכנס משותף, שבו היו גם נציגים של סרדיניה, קורסיקה והבאסקים. אין לנו כל קשר לקוסובו או למדינות בלקניות אחרות שהיו מעבר למסך הברזל ושתרבותן שונה מזו שהתפתחה במערב אירופה. ייסדנו קשרים גם עם מחוז קבק (קוויבק) שבקנדה. התנועה הבדלנית של קבק משמשת לנו מודל אלא שבניגוד למצב בקנדה (ובבריטניה), ספרד אינה מתירה לנו לקיים משאל עם על עצמאותנו. לכן אנחנו זקוקים לתמיכת האיחוד, ארה"ב והקהילה הבינלאומית כולה".

בניגוד לבאסקים, מעולם לא יצאתם למאבק מזוין. האם מצב זה עשוי להשתנות אם מדריד תכשיל את אסטרטגיית העצמאות שלכם?

"בשום מצב לא נלך לכיוון כזה. לא כך נוהגים במדינה דמוקרטית. את שיתוף הפעולה שלנו עם הבאסקים התחלנו רק כשגם הם הגיעו למסקנה הזו לפני כשנתיים ­ אז הודיעו על זניחת הטרור. לפני כן רק קיימנו איתם שיחות לא רשמיות וגם בהן קראנו להם לסגת מדרך הטרור, בהצהירנו שללא שינוי כזה לא נשתף איתם פעולה".

בעוד שהאוכלוסייה בספרד נחשבת למאוד פרו-פלסטינית, בקטלוניה ­ ובעיקר במעגלים הבדלניים ­ רבים הם אלה שמזדהים דווקא עם ישראל. למה?

"ישראל חתרה לעצמאות והשיגה אותה. היא חידשה את שפתה והתמודדה במשך 65 שנים עם העוינות של העמים הסובבים אותה. מכאן הזדהותנו עם ישראל והעם היהודי. ברמה האישית אני מגדיר את עצמי פרו-ישראלי ופרו-ציוני. אלה תפישות שהועברו אלי בירושה, במשפחה. אני זוכר היטב את הדאגה ששררה בביתי בזמן מלחמת ששת הימים. הייתי אז ילד, בן 10, וכולנו התפללנו למען ישראל".

אבל היום הפלסטינים הם אלה שחותרים לעצמאות.

"לפחות חצי מחברי מפלגתי חברים באגודה הקטלאנית של ידידי ישראל. ישראל היא מדינה דמוקרטית ואנו תומכים בצעדים שהיא נוקטת למען הישרדותה והישרדות העם היהודי. אין לנו כל כוונה לבקר את מה שעושה ממשלתה. אנו מייחלים לשיתוף הפעולה של ישראל, ומקווים שהיא תתמוך בתנועת העצמאות שלנו. מה שברור הוא שקטלוניה העצמאית תהיה ידידה קרובה של ישראל. אין בכך שום ספק".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ