גינתר גראס על ואנונו: "צדיק נאמן לארצו"

הסופר הגרמני, זוכה פרס נובל, מפאר את מרגל האטום מרדכי ואנונו, בקובץ שירים חדש ושנוי במחלוקת. "רק גיבורים כאלה נדרשים בעולם", הוא כותב

עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עופר אדרת

הסופר הגרמני גינתר גראס שב ותוקף את ישראל. בשיר חדש, שנכלל בקובץ שירים שהוציא כעת לאור, הוא מכנה את מרגל האטום, מרדכי ואנונו, "גיבור של ימינו" וכותב שהוא מהווה "דוגמה". לצד זאת, בין השורות קורא גראס לחשיפת סודות צבאיים במדינות בהן מיוצר נשק להשמדה המונית.

בהתייחסו לוואנונו, כתב גראס בשיר החדש: "רק גיבורים כאלה נדרשים בעולם, הממלמל דיבורי שלום בזמן תכנון השמד". בשיר מתאר גראס את קורות חייו של ואנונו, מילדותו בבאר שבע, דרך לימודיו בישיבה, עבודתו בכור הגרעיני בדימונה, והתנצרותו. גראס מתאר כיצד פותה ונחטף בידי ישראל מחו"ל, איך הואשם בריגול ונאסר ל-18 שנה בבידוד. הוא מכנה אותו "צדיק, אשר נותר נאמן לארצו כל הזמן" ועורך הקבלה בינו לבין יוסף מספר בראשית, אשר הושלך בידי אחיו אל הבור.

בקובץ נכלל גם השיר "מה שחייב להיאמר", שלפני כמה חודשים עורר ביקורת רבה על גראס, שבשיאה אף הוכרז "אישיות בלתי רצויה" בישראל. גראס כתב בו כי לישראל יש "כוח גרעיני שמסכן את השלום העולמי השברירי", אשר נשמר בחשאי ומחוץ לפיקוח בינלאומי. הוא האשים את גרמניה בכך שהיא מסייעת לישראל בהתחמשותה הגרעינית על ידי אספקת הצוללות, אותן ישראל מחמשת בגרעין, לטענתו. בכך, לדבריו, גרמניה שותפה לפשע.

גינתר גראסצילום: רויטרס

הספר מתפרסם לקראת יריד הספרים בפרנקפורט שייפתח באוקטובר ולרגל יום הולדתו ה-85 של גראס, שיחול באמצע אוקטובר. גראס, שנולד ב-1927 בדנציג (היום בפולין), גר היום בעיר ליבק שבגרמניה. את פרסומו העולמי קנה ברומן "תוף הפח" שיצא לאור ב-1959. הספר הזה, כמו רבים מספריו האחרים, תורגם לעברית. ב-1999 זכה הסופר הגרמני בפרס נובל לספרות.

לפני שש שנים חשף גראס כי שירת באס-אס במלחמת העולם השנייה. “התביישתי. הייתי נאצי צעיר וטיפש. אחרי המלחמה הבנתי זאת והתביישתי בכך", אמר בשנה שעברה בראיון לתום שגב, אשר פורסם ב"מוסף הארץ".

דברים אחרים שאמר גראס באותו ראיון עוררו אף הם ביקורת נוקבת בגרמניה, בטענה כי גראס מעוות את ההיסטוריה כדי להאדיר את הסבל של גרמניה במלחמת העולם השנייה. “הטירוף והפשע לא התבטאו רק בשואה ולא נעצרו בסוף המלחמה...השואה לא היתה הפשע היחיד. אנחנו נושאים באחריות לפשעי הנאצים, אבל הפשעים הביאו על הגרמנים אסונות כבדים וכך היו לקורבנות", אמר. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ