קצין ורקדנית

לפוצץ גשר ולעשות פירואט

מגישה בתוכנית אירוח, כוכבת במחזה ואם לשלושה. תפקידים אלה ממלאת ג'ין שינג, רקדנית סינית ידועה שהיא גם חייל לשעבר בצבא השחרור העממי

טניה ברנינגן, גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טניה ברנינגן, גרדיאן

ראיון עם ג'ין שינג הוא עניין מייגע. קצב דיבורה התקיף והמהיר ממלא דפים בדקות. אך בעיקר נראה מעייף להיות בנעליה. הופעתה ככוכבת במחזה המוצג בשנחאי הסתיימה, אולם כעת היא מופיעה במופע מחול מודרני, מגישה תוכנית אירוח בטלוויזיה, משמשת בתפקיד שופט-אורח בתחרות כישרונות ומגדלת שלושה ילדים.

כל זה רק בסתיו הנוכחי. חייה בעבר היו עמוסים הרבה יותר, בעיקר הודות למשמעת הצבאית שהוטמעה בה בשנותיה כקולונל בלהקת הבידור של צבא השחרור העממי. מן הסתם היא הרקדנית היחידה שיודעת כיצד לפוצץ גשר. על אף שהיא רק בת 43, מילאה ג'ין, כגבר או כאשה, אינספור תפקידים בשתי יבשות שונות.

"בכל העולם קשה לאנשים לקבל את זה", אמרה ג'ין בהתייחסות לניתוח שינוי המין שעברה. אולם בסין, שמבחינות רבות נותרה שמרנית, כנותה יוצאת דופן. "ההומוסקסואלים הם אי קטן. הטרנסג'נדרים הם אי ממש זעיר". ג'ין אינה מתלוננת כיוון שאינה מאמינה בתלונות. "אני שונאת להתבכיין. מי שרוצה עושה את זה. אם עשית ואתה מתלונן, זה מעורר רחמים".

ג'ין שינג. "אני עדיין מרגישה שהרווחתי מההכשרה הצבאית" צילום: אי-אף-פי

בנוסף מאמינה ג'ין שהניתוח העניק לה זכויות והפך אותה לחזקה ומיוחדת "כיוון שיש לי זווית ראייה רחבה יותר על החברה והחיים". הקריירה שלה זכתה לתשואות מלי יינהה, סוציולוג ואחד מתומכי זכויות להט"ב בסין, שאמר כי "היא עדיין סובלת מאפליה חברתית אולם היא מתמודדת עמה באומץ".

יש לה משפחה וקריירה מוצלחות. הישגיה הפכו אותה לסמל. "בחרתי בבמה והריקוד בחר בי", אמרה ג'ין כשהתאפרה בחדר ההלבשה שלה. כנער צעיר הצטרפה ג'ין ללהקת הבידור הצבאית. כל הבדרנים נדרשו לעבור טירונות, וג'ין למדה להשתמש ברימונים ובמקלעים, גדולים וכבדים מדי לגופה וידיה הדקיקים. שיעורי הריקוד היו קשים גם הם והמדריכים נהגו לעוות ולעקם את גופות הנערים כדי להגמישם.

"בתרבות המערבית היו מגדירים זאת כהתעללות בילדים. בסין זו התרבות. רוצה להיות הטוב ביותר? לך על זה". האם הכו אותם? "אם שגית, כמובן". הגעגועים הביתה היו רבים והגבירו את הלחץ כיוון שהילדים נשלחו למשפחותיהם אחת לשנה. "אני עדיין מרגישה שהרווחתי מההכשרה הצבאית. יש לי הופעה הערב, אבל מחר בתשע בבוקר כבר אהיה בסטודיו לריקוד. גם את להקת הרקדנים שלי אני מנהלת בהקפדה על משמעת. איש אינו מפר את הנהלים שלי", אמרה ג'ין וחייכה בחביבות.

היא למדה מחול מודרני בניו יורק. אולם השיעורים מחוץ לסטודיו חשובים כמו אלו שמתקיימים בו. "אם תשאל במה אני גאה, אומר שאני גאה בכך שבגיל 19, כשנשלחתי מטעם הממשלה לארה"ב, קיבלתי את האחריות לחיי. לא משנה הקושי או אם מדובר בכישלון". שנים רבות חלפו עד שעשתה את הבחירה הקשה. גם כילד ידעה ג'ין ש"משהו לא בסדר. קינאתי באחותי. רציתי להיות במקומה". מבלי להבין את תחושותיו הסתיר אותם במשך שנים. לאחר שהגיע לניו יורק חשב שהוא פשוט הומו, אולם בהמשך חזרה התחושה מימי הילדות. "הרגשה פנימית מוזרה שאני אמור להיות אשה".

להפתעתה של ג'ין, הוריה השמרנים קיבלו את החלטתה בלי לשאול שאלות. אביה הרגיש מאז ומעולם שהיה בה משהו שונה.

סיפור חייה מזכיר סרט קולנוע ("פדרו אלמודובר הוא חבר טוב שלי. בבוא היום הוא יפיק סרט על חיי"). כשהתעוררה לאחר הניתוח הסתבר שהעצבים באחת מרגליה נפגעו קשות והרופאים אמרו שתצלע. "אלוהים, כשגיליתי שהרגל נפגעה רציתי לקפוץ מהחלון. חשבתי שחיי הגיעו לקצם. אבל אחרי שלושה או ארבעה ימים הבנתי שזהו מבחן נוסף". היא חזרה לבמה לאחר פחות משלושה חודשים.

בהמשך אימצה שלושה ילדים. לאחר שנים אחדות ישבה בטיסה משנחאי לפאריס לצד איש עסקים גרמני. האיש, היינץ גרד אויטמן, התקשר אליה למחרת. על אף שנדרשו לו ימים אחדים לעכל את המידע בדבר היותה גבר בעבר, הפכו השניים לזוג. לדבריה, אויטמן מכנה אותה "חולת שליטה". היא מצדה נאבקה כדי להסתגל לדפוסי התנהגותו האירופיים. "ניסיתי לצאת לחופשה, אבל אחרי שלושה ימים היו לי רגשי אשם". באשר לילדים, שאינם רשאים להתקרב לאייפד, תוכניות זבל בטלוויזיה ומזון מהיר, אמרה ג'ין כי "הם קרובים מאוד לאבא. כשאמא בנסיעות, הוא לוקח אותם ל-KFC". בנה הבכור, כיום בן 12, ילמד בקרוב בפנימייה בבריטניה כיוון ש"מערכת החינוך הסינית גרועה... הדבר הראשון שהילדים לומדים הוא לציית".

כיום יש לה תוכנית אירוח בערוץ טלוויזיה המשדר מהונג קונג ולא מסין היבשתית שבה מופעלת צנזורה מחמירה. אך היא בוחרת את הנושאים בזהירות. "איני מתנגדת למפלגה ואני מכירה את החוקים, אבל אני יכולה לדון בנושאים חברתיים".

היא זוכה באמון הממשל כיוון שלדבריה, "הוא יודע שאני יודעת מה הגבול". בנוסף, האם יש דרך טובה יותר להציג את פניה המשתנים של סין מאשר קולונל לשעבר, גלוי לב וטרנסקסואל?

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ