פרארי אחד יותר מדי בסין

העושר של חברי המפלגה הקומוניסטית מביא למשבר אמון בקרב העם - והממשלה הורתה לבעלי התפקידים להימנע ממכוניות יוקרה וממסעדות יקרות

טניה ברניגנין, גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טניה ברניגנין, גרדיאן

למכוניות פרארי ולשעונים שווייצריים יש כוח משיכה עצום בקרב צרכנים סינים עשירים בני מעמד מסוים. אבל הם גם מקור לכאב ראש גדול למפלגה הקומוניסטית, שכן הם סימן בוטה ולא נעים של העושר שצברו כמה מחבריה.

לא חסרים מקרים. באחרונה נדרש פקיד בכיר, יאנג דקאי, להיחקר בחקירת עומק מקוונת מפני שרכש שעונים בשווי עשרות אלפי דולר, שעה ששכרו מוערך בכ‑1,600 דולר לחודש. לפני כחודש התקבלו ידיעות שקורבן ההתנגשות של מכונית הפרארי במארס הוא בנו של אחד מבעלי בריתו של הנשיא הו ג'ינטאו.

"מקרים כמו תאונת הפרארי והשעונים של יאנג פוגעים מאוד בלגיטימיות של המשטר", אומר שיאאובו לו, מומחה לשחיתות באוניברסיטת קולומביה. "הממשלה עומדת בפני אתגר עצום בגלל 'גירעון באמון'. תמונות כאלה מדגישות את הפער ההולך וגדל בין עניים לעשירים בסין, ועד כמה בעלי התפקידים ובני משפחותיהם משתייכים למעמד בעלי היכולת. צופים חדי עין הצביעו על המותגים שהופגנו בישיבה השנתית של קונגרס העם הסיני, הפרלמנט שהוא חותמת גומי למעשה ועם חבריו נמנים טייקונים ואנשי עסקים. יש המכנים את האירוע הזה "שבוע האופנה של בייג'ין".

סוכנות מכוניות פרארי בעיר שנג'ן שבדרום-מזרח סיןצילום: רויטרס

אירועים כאלה מעלים שאלות על שחיתות ונפוטיזם. "אני מתקשה להאמין שבעל תפקיד, שעושה הכל להשיג לעצמו שעוני יוקרה, מסוגל לשרת את העם במסירות", אמר וונג ווניו לכתב הגלובל טיימס. וונג הצית את שערוריית יאנג כשהעלה את תמונותיו לאתר וייבו.

דאלי יאנג, מרצה למדע המדינה באוניברסיטת שיקאגו, סבור שצריכה מעין זו ו"נפנוף בעושר או עבירה על הנורמות פוגעים באמינות המפלגה, שנוטה לבקש אורח חיים צנוע יותר. אמון הציבור ניזוק. כאשר אירועים כאלה מתפרסמים ברשת הם מגבשים את דעת הקהל". ועדת הביקורת למשמעת המחוזות של המפלגה חוקרת את רכושו של יאנג. התמונות שהועלו לרשת הראו אותו עונד לפחות חמישה שעוני יוקרה, כולל דגם מתוצרת ושרון קונסטנטין, ששוויו נע בין 30 ל‑60 אלף דולר.

יאנג אמר מאוחר יותר ששעונו היקר ביותר הוא מונבלאנק ששוויו כ‑5,500 דולר, ושקנה את השעונים בפרק זמן של עשר שנים בשכרו החוקי. זמן קצר לאחר הראיון צצו תצלומים נוספים שלו ובהם הוא עונד עוד שישה שעונים.

בלוגר המכונה הואזונג הוא שהחל את המעקב אחר שעונים יקרים והעריך את שעוניהם של יותר מ‑300 בעלי תפקידים אשתקד. לדבריו, פועלו "איננו בהכרח כלי מוצלח למלחמה בשחיתות. התמונות אינן יכולות לבוא במקום המוסדות הממשלתיים המיועדים לפעול נגד השחיתות. המטרה היא להציג בפומבי את ההכנסות של בעלי התפקידים. מאחר שהכנסותיהם נשמרות בסוד, האדם הפשוט יכול רק לנחש מהן. הם יחפשו בעלי תפקידים שברשותם מצויים חפצי פאר כדרך לפרוק את תסכוליהם". לדבריו, ענידת שעוני יוקרה אינה מצביעה בהכרח על שחיתות, אבל היא אומרת לצופים: "בעלי התפקידים בסין אינם נבחרים, לכן לא אכפת להם מהי תדמיתם הציבורית". הוכחה לרגישות הנושא היא סגירת האתר של הואזונג, שזומן למשטרה "לשתיית תה", לשון נקייה לשיחת אזהרה מאיימת.

הממשלה הורתה לבעלי התפקידים להימנע ממכוניות יוקרה וממסעדות יקרות. בדו"ח של חברת האחזקות הבריטית HSBC בעניין מעמד העשירים בסין נאמר: בשל המצב הכלכלי המאתגר, מקרי השוחד הבולטים והמתח החברתי הגובר בגלל הפער הגדל בחלוקת העושר, קיימת סכנה שייפסקו המתנות מטעם תאגידים או שהתופעה תצטמצם, שכן הממשלה מעוניינת לרסן את הצריכה מנקרת העיניים". לו סבור שוון ג'יאבאו, ראש הממשלה, התחייב לשקול יישום של "חוק השמש", שיחייב את בעלי התפקידים להצהיר על רכושם. "סביר להניח שתהיה התנגדות רבה לחוקי שקיפות קשוחים כל כך, אלא שבלעדיהם הציבור ימשיך להתייחס בציניות לבעלי התפקידים ולהצהרותיהם".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ