המרקסיסט שרצה לשנות את העולם |

ההיסטוריון אריק הובסבאום מת בגיל 95

הובסבאום היהודי-בריטי נחשב לאחד מגדולי ההיסטוריונים במאה ה-20, ונודע בעיקר הודות לגישה המרקסיסטית שבה פירש את העידן המודרני

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ההיסטוריון הבריטי אריק הובסבאום, מחשובי ההיסטוריונים במאה ה-20, מת היום (שני) בבית חולים בלונדון, והוא בן 95. בהודעה שפרסמה משפחתו נמסר כי הובסבאום מת בשעות הבוקר המוקדמות, לאחר מאבק ממושך במחלה קשה.

הובסבאום, שנודע בעיקר הודות לגישה המרקסיסטית שבעזרתה פירש את ההיסטוריה של העידן המודרני, היה פעיל מאוד עד לשנותיו האחרונות. ואך לפני שנתיים, כשהיה בן 93, פרסם ספר על תולדות המרקסיזם בשם "How to Change the World: Tales of Marx and Marxism".

"היסוד האוטופי במחשבתו של מרקס והלהט המוחלט שהיה בהתנגדותו לאי-שוויון ולניצול לא איבדו את יכולתם לעורר השראה, במיוחד כיום", אמר אז בראיון למוסף "הארץ". עם זאת, הוא הודה כי נבואותיו של מרקס בנוגע לתפקידו המהפכני של מעמד הפועלים במעבר ההיסטורי מהקפיטליזם לסוציאליזם היו שגויות, ואין עוד טעם לדבוק בהן.

הובסבאום נולד באלכסנדריה ב-1917 לאב בריטי ואם אוסטרית. הוריו מתו בילדותו, והוא ואחותו הקטנה עברו ב-1931 לחיות אצל דודם בברלין, שם, סיפר שנים לאחר מכן, נחשף למניפסט הקומוניסטי. עם עליית היטלר לשלטון, מצא מפלט בלונדון, שהיתה מאז למקום מושבו העיקרי. בתחילת דרכו עסק רבות בעליית הקפיטליזם, בחיי הפועלים ובמרידות חברתיות שהתחוללו לפני העידן המודרני, ומתחילת שנות ה-80 הוא מוכר גם בזכות מחקריו על הלאומיות.

אריק הובסבאוםצילום: טלוויזיה

למרות המוניטין העולמי שיצא להובסבאום, רק שלושה מספריו הרבים תורגמו עד כה לעברית. "תקופת המהפכה: אירופה 1789-1848" (תורגם על ידי עליזה נצר, הוצאת הדר),  "עידן הקיצוניות - המאה העשרים הקצרה, 1914-1991" (תרגום: כרמית גיא, הוצאת עם עובד/ ספרית אופקים), ו"לאומיות ולאומים מאז עידן המהפכה" (תרגום: עידית שורר, הוצאת רסלינג).

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ