האופוזיציה ניצחה בבחירות לפרלמנט בגיאורגיה

הנשיא המכהן מיכאיל סאאקשווילי, ששלט במדינה שמונה שנים הודה בהפסדו לחזית האופוזיציה אותה מנהיג המיליארדר בידזינה איוואנישווילי

גרדיאן וד-פ-א
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גרדיאן וד-פ-א

מפלגות האופוזיציה בהנהגתו של המילארדר בידזינה איוונישווילי גברו על מפלגת השלטון של הנשיא המכהן גיאורגיה מיכאיל סאאקשווילי בבחירות לפרלמנט, שנערכו אתמול (שלישי). סאאקשווילי כינס היום מסיבת עיתונאים ובה הודה בהפסדו ואמר כי מפלגתו תהיה אופוזיציה לוחמת

לפי מדגמי הצבעה סופיים, שהתפרסמו אתמול ברשת הטלוויזיה הגיאורגית TV8, האופוזיציה של גיאורגיה זכתה ב 70% מהקולות. גם במדגמי הצבעה מוקדמים יותר הסתמן ניצחון ברור לגוש האופוזיציוני "החלום הגיאורגי" בראשות איוואנישווילי על פני "התנועה לאחדות לאומית" (UNM) של הנשיא סאאקשווילי. סקרים שנערכו מטעם "החלום הגיאורגי" הראו ניצחון סוחף של הגוש ותבוסה ניצחת ל UNM.ספירת הקולות הרשמית אמורה להסתיים היום.

מיכאיל סאאקשווילי מכנס מסיבת עיתונאים בה הוא מודה בהפסדו

אם תוצאות האמת יהיו דומות, זו תהיה תבוסה אדירה לסאאקשווילי שעלה לשלטון ב-2003, אך בשנים האחרונות גברו הקולות המאשימים אותו בהתנהגות רודנית, ויריביו טוענים שהוא מנציח במדינה שלטון יחיד, מצמצם את הדמוקרטיה ומדכא כל התנגדות לשלטונו. בעת שהצביע, לעיני עיתונאים, אמר סאאקשווילי כי הבחירות האלה "יקבעו את גורלה של גיאורגיה". איוואנישווילי, מנהיג "החלום הגיאורגי", לא השתתף בבחירות משום שבית משפט שלל ממנו את אזרחותו, צעד, שלדבריו יזם סאאקשווילי.

הבחירות התנהלו בדרך כלל ללא תקלות, ונמסר כי כ-53% מ-3.6 מיליון אזרחי גיאורגיה השתתפו בהן עד 5 אחרי הצהריים (לפי השעון המקומי). המצביעים היו אמורים לבחור ב 150 נציגים לבית המחוקקים הלאומי. אין צורך בשיעור הצבעה מינימלי כדי שהתוצאות יהיו תקפות.

נמסר כי הארגון לביטחון ולשיתוף פעולה באירופה ידווח היום אם הבחירות היו הוגנות. ואולם, דוברת "החלום הגיאורגי" טענה כי משקיפים ממפלגתה מצאו "הפרות בוטות" של חוק הבחירות, כולל שימוש במסמכים מזויפים, מחסור בפתקי הצבעה, ודיו שנמחקה בקלות אחרי שסומנה על ידו של מצביע למרות שלא היתה אמורה להימחק. באחדים מחלקי טביליסי, שהיא מעוזה של האופוזיציה, יצאו רבים לרחובות כדי לחגוג ומכוניות נסעו ברחובות כשהן צופרות.

ואולם, שיטת הבחירות של גיאורגיה עלולה לגזול מאיוואנישווילי את הניצחון. מדגמי הבחירות מתייחסים רק ל-77 מ-150 המושבים בפרלמנט. מושבים אלה אמורים להיות מחולקים על בסיס מפלגתי, ואילו 73 הנותרים הם מחוזות בחירה, שברובם יש יתרון בולט למפלגתו של סאאקשווילי.

דוברת UNM אמרה בטלוויזיה שהמפלגה זכתה ב-53 לפחות מתוך 73 המושבים האלה, "ולכן, זה אומר שלמפלגה יהיה רוב בפרלמנט החדש". מקור בכיר אחר בממשלה הודה כי יתכן שסאאקשווילי הובס בבחירות אך עם זאת ציין, כי מפלגתו תוכל עדיין לקבל "רוב זעום".

סאאקשווילי עצמו אמור להמשיך לכהן כנשיא עד ינואר 2013. אם איוואנישווילי אכן יזכה ברוב פרלמנטרי וייבחר לראש הממשלה, קשה להאמין שיוכלו לעבוד יחד מאחר שמסע הבחירות שפע השמצות הדדיות ארסיות במיוחד.

אם סאאקשווילי ימשיך עד תום הקדנציה שלו ומפלגתו תישאר בשלטון למרות שהובסה בבחירות הישירות, גיאורגיה עלולה להיקלע לתקופה של חוסר ודאות ואולי אף גרוע מכך. סאאקשווילי אומר כי איוואנישווילי ירחיק את המדינה מהמערב ויחזיר את השפעתה של רוסיה. איוואנישווילי, שהונו מוערך בסכום של כ 6.4 מיליארד דולר (כמעט מחצית מכלכלת גיאורגיה כולה) מכחיש טענה זו.

סאאקשווילי, בן 44, נבחר לנשיא לאחר שבחירות לפרלמנט, שתוצאותיהן היו שנויות במחלוקת, עוררו ב-2003 את "מהפכת הוורדים" שעברה ללא שפיכות דמים. בתחילת שלטונו היה פופולרי וזכה לשבחים בארצו ובמערב לאחר שריסן את השחיתות וביצע רפורמות שחיזקו את הכלכלה.

תדמיתו נפגעה קשות בנובמבר 2007 כשהמשטרה השתמשה ברימוני גז מדמיע, כדורי גומי וזרנוקי מים לפיזור מפגינים נגד השלטון במרכז טביליסי. אולם, הוא הצליח להתגבר על המשבר כשהכריז על בחירות בזק, שבהן ניצח למרות שהאופוזיציה טענה לזיופים רבים. ב-2008 הוא הוביל את המדינה למלחמה עם רוסיה שנמשכה חמישה ימים, והסתיימה בתבוסה גיאורגית.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ