קרע בצמרת באיראן, בגלל מיליארדי הדולר המוזרמים כסיוע לסוריה

סכסוך פרץ בין המנהיג הרוחני חמינאי למפקד כוח אל-קודס סוליימני, שהיו מקורבים במשך שנים, בשל כישלונו של סוליימני לדכא את המרד בסוריה

"הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
"הארץ"

איראן מעניקה לנשיא סוריה בשאר אסד סיוע של מיליארדי דולרים - דבר שיוצר קרע בצמרת השלטון בטהראן. העיתון טיימס הלונדוני מוסר כי כישלונו של המשטר בדמשק להביס את המורדים, למרות הסיוע הכספי והצבאי האדיר שהוא מקבל מאיראן, יוצר קרע בין המנהיג הרוחני של איראן, עלי חמינאי, לבין מפקד כוח אל-קודס קאסם סוליימני. כוח אל-קודס מופקד על פעילות משמרות המהפכה במדינות זרות.

מקורות מודיעיניים מערביים, שדבריהם קיבלו אישור ממקורות נוספים, מסרו כי באחרונה פרץ סכסוך בין השניים, שהיו מקורבים במשך שנים, בשל הכישלון בדיכוי המרד בסוריה שנמשך יותר משנה וחצי.

בהתאם לסברה, איראן הוציאה עד כה כ-10 מיליארד דולר על סיוע לסוריה. עריקים מצבא אסד אמרו לנציגי צבא סוריה החופשית במפרץ הפרסי, כי איראן משלמת את משכורות חיילי הממשלה חודשים רבים ומספקת להם נשק וסיוע לוגיסטי.

ההוצאות האדירות האלה הגבירו את החיכוכים בטהראן, משום שכלכלת המדינה סובלת מהסנקציות הבינלאומיות המוטלות עליה בשל תוכניתה הגרעינית. סוליימני, מפקד "כוח אל קודס", יחידת עילית של משמרות המהפכה, מפקח מאחורי הקלעים על ביצוע התוכנית האיראנית בעזרת נציגיו באזור, כולל חיזבאללה וחמאס. בסוף השנה שעברה הוא הבטיח לחמינאי שיצליח להביס את המורדים, אך במקום זאת, העימות הפך תיקו עקוב מדם. כל אותה עת המשיכה איראן להזרים לסוריה נשק, חיילים וכספים בתגובה לסיוע שמקבלים המורדים מסעודיה, טורקיה וקטאר, בברכתה של ארה"ב.

פעולות חיל האוויר הסורי הגדילו בחודשים האחרונים את מספר האבידות בקרב אזרחים, אך לא הביאו להכנעת המורדים, כמצופה. כתוצאה מכך, יש למעשה מצב של תיקו במלחמה ואיראן ממשיכה לשלם את העלויות, הגדלות ללא הרף.

"סוליימני נכשל בהבטחתו לגרום למפנה בסוריה", אמר מקור מערבי ביטחוני. ממשלת איראן יודעת שאין היא יכולה להרשות לעצמה להוציא כספים רבים כל כך, כאשר כלכלתה עומדת על סף קריסה. האינפלציה והאבטלה גואות, ואזרחים אינם מרוצים מהקיבעון של המשטר במלחמה בסוריה, בזמן שהסנקציות ממשיכות להכאיב למדינה.

בכירים במשטר גם מעלים ספקות לגבי האסטרטגיה האיראנית בסוריה, וחוששים מפני תסיסה בבית, אם המלחמה שם תימשך עוד זמן רב והיקף הסיוע האיראני יתפרסם ברבים.

איראן חזרה והדגישה בסוף השבוע שהיא תומכת באסד. עלי אכבר ואלאייטי, יועצו של חמינאי לענייני חוץ, אמר כי ניצחונו של משטר אסד "בטוח", וכי הוא יהווה ניצחון לאיראן. עם זאת, איראן בוחנת מאחורי הקלעים אפשרויות אחרות, ופותחת מחדש בשיחות עם ארגוני אופוזיציה, כולל האחים המוסלמים הסורים, במאמץ לשמור על דריסת רגל במדינה במקרה שמשטרו של אסד יופל.

"נחוץ להם זמן לכונן את הבריתות הנחוצות, כדי לוודא שאיראן לא תגורש מסוריה לנצח", אמר אחד המקורות במפרץ.

חוסר היכולת להביס את המורדים הוא הפגיעה הראשונה במוניטין של סוליימני, העומד בראש כוח אל קודס משנת 2002. הוא ארגן גם את המרד השיעי נגד הכוחות האמריקאים בעיראק, נכנס לבגדאד כרצונו, מתחת לאפם של האמריקאים, והפך ליקיר האליטה השמרנית-הקיצונית בטהראן. הוא מקורב כל כך לאייתוללה חמינאי שנחשב מועמד פוטנציאלי לנשיאות כשאחמדינג'אד יפרוש. אבל רוב המשקיפים סבורים כי לא סביר שמועמדותו תוצג כעת.

חמינאי עם מפקדי משמרות המהפכהצילום: אי-פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ