בוגרת הטכניון זכתה ב"פרס הגאונות" האמריקאי

מאז שנות ה-80, פרס מקארתור מוענק מדי שנה בארה"ב לקומץ אנשים שהוכיחו מצויינות בתחומם. בין הזוכים: מוסיקאים, מדענים, עיתונאי וסופר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

זו שיחת טלפון משום מקום. אי אפשר להזמין אותה וגם לא להתכונן אליה. אפשר רק לייחל לה, בדרך כלל לשווא. מדי שנה, רק כעשרים אזרחי ארצות הברית מקבלים את השיחה הזו, במהלכה מודיעים להם שבזכות עבודתם היצירתית והמקורית הם נבחרו לקבל את פרס מקארתור, שידוע יותר בכינויו "פרס הגאונות", ושהם מקבלים במתנה 500 אלף דולר.

כריס תייל, מלחין ונגן מנדולינה ואחד מ-23 הגאונים ל-2012 שהוכרזו אתמול, תיאר ללוס אנג'לס טיימס את התחושה. "מעולם לא הרגשתי כל כך חם מבפנים. הלב שלי הלם בחוזקה. פתאום הכתה בי סחרחורת חזקה, ניסיתי להסדיר את נשימתי. חשבתי לעצמי, אלוהים, אני זכיתי במקארתור?".

הפרס של קרן ג'ון ד. וקתרין ט. מקארתור מוענק מאז שנות ה-80 ל"אנשים מוכשרים שהוכיחו ביצירתם מקוריות ומסירות יוצאות מגדר הרגיל", מוסבר באתר של הקרן. אלה משתייכים למגוון רחב של קטגוריות: סופרים, מדענים, אמנים, סוציולוגים, קולנוענים, אנשי רוח, מורים, יזמים - ובעצם יוצרים מקוריים בכל תחום שהוא. הם נבחנים לפי מידת היצירתיות שלהם וההבטחה לעתיד שהם מגלמים - ולאו דווקא על פי הישגיהם.

מריה צ'דנובסקי, זוכת פרס מקארתורצילום: אי–פי

בשונה ממלגות רבות אחרות, אי אפשר להגיש מועמדות למקארתור. כמאה אנשי מפתח מקשת רחבה של תחומים מוזמנים מדי שנה להציע מועמדים לפרס, ורק הם רשאים לעשות כן. הם מושבעים לסודיות גמורה ומתכתבים זה עם זה בעילום שם. ובשונה ממלגות רבות אחרות, הזוכים חופשיים להשתמש בכסף ככל העולה על רוחם. "זו מלגה לתמיכה באנשים, לא בפרויקטים", מסבירה הקרן.

שמותיהם של הגאונים לשנת 2012 הודלפו אתמול, לפי ההאפינגטון פוסט, כמה שעות לפני ההכרזה הרשמית בחצות. 13 גברים ו-10 נשים, שיקבלו את הפרס על פני חמש השנים הבאות. טווח גילאיהם נע בן 31 (המלחין תייל) ל-66, גילו של מוריס לים מילר, יזם קהילתי וחברתי מקליפורניה. בין המאושרים השנה גם מריה צ'דנובסקי, מתמטיקאית ישראלית-אמריקאית בת 35 מאוניברסיטת קולומביה, שאת התואר הראשון והשני שלה עשתה בטכניון בחיפה.

עוד בזוכים: ראג' צ'טי, כלכלן חברתי בן 33 מאוניברסיטת הרווארד שמחקריו משמשים לייעול מדיניות ממשלתית; דינאו מנג'סטו, סופר בן 34, ש"מעשיר את הבנת עולמה של התפוצה האפריקאית באמריקה"; הסופר הדומיניקני-אמריקני זוכה הפוליצר ג'ונוט דיאז, בן 43; דייוויד פינקל, עיתונאי הוושינגטון פוסט, בן 56; נטליה אלמאדה, יוצרת סרטים דוקומנטריים שחוקרת את ההיסטוריה והתרבות של מולדתה מקסיקו; בנואה רולאנד, בונה קשתות לכלי מיתר; קלייר צ'ייס, בת 34, חלילנית ויזמית אמנות שחיה בברוקלין.

"בדרך כלל צריך להגיש מועמדות לדברים כאלה", אמרה לניו יורק טיימס הבמאית נטליה אלמאדה. אחד מסרטיה הראשונים, משנת 2001, עסק בטביעה למוות של אחותה הבכורה בגיל שנתיים וחצי, והשפעת האירוע על משפחתה. "זה חופש עצום, לחשוב שיש לי משהו להישען עליו. זה ענק".

צ'דנובסקי, מתמטיקאית ישראלית בת 35, היא ילידת רוסיה שעברה עם בני משפחתה לישראל בגיל 13. היא השלימה תואר ראשון ושני בטכניון. לאחר מכן עברה לפרינסטון, שם השלימה דוקטורט. מאז 2006 היא פרופסור חברה באוניברסיטת קולומביה.

תחום המחקר של צ'דנובסקי הוא תורת הגרפים. "אני חוקרת תכונות מופשטות, תיאורטיות, של האובייקטים שקרויים גרפים", היא אומרת. אחת מפריצות הדרך המוקדמות של צ'דנובסקי היתה הוכחת השערת הגרף המושלם, שהתפרסמה לראשונה בשנות השישים המוקדמות של המאה הקודמת. באתר הפרס נכתב כי מאז אותו הישג, "המשיכה צ'דנובסקי לייצר סדרה של תוצאות חשובות בתחום תורת הגרפים. אף על פי שתחום המחקר שלה מופשט ביותר, היא מניחה את התשתית הקונספטואלית להעמקת החיבורים בין תורת הגרפים לענפים מרכזיים אחרים של המתמטיקה, כמו תכנון לינארי, גיאומטריה ותורת המורכבות".

23 הזוכים בפרס קיבלו את הבשורה בהפתעה. "התקשרו אלי לפני שבועיים וזאת היתה הפתעה גמורה", מספרת צ'דנובסקי בשיחה מניו יורק. "בהתחלה חשבתי שהם רוצים שאשלח להם מכתב המלצה למישהו אחר, אבל הם המשיכו לדבר איתי יותר מדי זמן ואז הבנתי שאלה חדשות טובות. זה די מדהים ואני עדיין לא ממש מאמינה שזה קרה". לדבריה, הפרס יעזור לה מאוד בעבודתה. "עכשיו יש לי ההכרה הזאת והתמיכה הכלכלית. אין לי תוכניות ספציפיות ואין לפרס התניות כלשהן", היא אומרת.

"גרף הוא הפשטה המייצגת מערך של דברים דומים ואת החיבורים ביניהם, למשל ערים והכבישים שמחברים ביניהן, רשתות של חברויות בין אנשים, אתרי אינטרנט והלינקים שמחברים אותם לאתרים אחרים", כך מסביר אתר קרן מקארתור את אובייקט המחקר של צ'דנובסקי; "כאשר משתמשים בגרפים כדי לפתור בעיות ממשיות, כמו יצירת לוח זמנים יעיל לחברת תעופה או חברת שליחויות. גרפים לרוב מורכבים כל כך שלא ניתן לקבוע אם אפשר לבחון את כל האפשרויות באופן פרטני כדי למצוא את הפתרון הטוב ביותר בפרק זמן מעשי. צ'דנובסקי בוחנת את הסיווגים והתכונות של גרפים שיכולים לשמש קיצורי דרך בשיטות של חישוב גס".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ