עצמותיו של נשיא טורקיה לשעבר יוצאו מהקבר כדי לבדוק חשד להרעלה

משפחתו של טורגוט אוזאל, נשיאה השמיני של טורקיה, שמת לפני 19 שנים, טוענת כי הוא הורעל. היחידה לרפואה משפטית תחקור את נסיבות מותו

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס

עצמותיו של נשיא טורקיה לשעבר, טורגוט אוזאל, יוצאו היום (שלישי) מקברן באיסטנבול בפקודת הפרקליטות, החוקרת חשדות שמותו לפני 19 שנה קשור בפלילים.אחרי מותו טענו בני משפחתו ומקורבים של וזאל כי הוא הורעל; עתה יבדקו צוותים של היחידה לרפואה משפטית, אם בעצמותיו יש אמנם עקבות של רעל.

אוזאל, נשיאה השמיני של הרפובליקה הטורקית, מת מאי ספיקת לב באפריל 1993 בבית חולים באנקרה בגיל 65, כשכיהן כראש המדינה. אוזאל, שנחשב למנהיג שתרם לעיצובה של טורקיה המודרנית כמדינת שוק, היה תומך בלתי מסויג של המערב וצידד בקואליציה בראשות ארה"ב שהדפה את כוחות עיראק מכוויית ב-1991.

לפני שבועיים הגיעו אנשי הפרקליטות למסקנה שיש להוציא את עצמותיו של אוזאל מן הקבר כדי לבצע בהן נתיחה מחודשת; ההחלטה התקבלה בעקבות פרסום דו"ח בחודש יוני של גוף בדיקה שמונה בידי הנשיא המכהן עבדוללה גול, שבו נקבע שיש חשד להרעלה. הדו"ח נערך בתגובה לחשדות שהעלו בני משפחתו וחבריו של אוזאל ביחס לנסיבות מותו לחקירה שנערכה בעקבותיו. עם זאת, בני משפחתו של אוזאל התנגדו להוצאת עצמותיו מהקבר.

טורגוט אוזאלצילום: אי-פי

לאחר תקופה של שלטון צבאי שהחל בהפיכה צבאית ב-1980, שלט אוזאל זמן רב בזירה הפוליטית הטורקית, תחילה כראש ממשלה ולאחר מכן כנשיא; ב-1988, בהיותו ראש ממשלה, הוא ניצל מניסיון התנקשות מידי איש ימין, שירה בו בכינוס מפלגתי ופצע אותו באצבעו.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ