פרשנות |

גם העברת שלטון דמוקרטית לא מבטיחה שקט בגיאורגיה של אחרי סאאקשווילי

גוש "החלום הגיאורגי" בראשות בידזינה איוואנשווילי ניצח בבחירות, אולם הוא מורכב משש מפלגות, שעשויות להתקוטט ולהתפצל לאחר הניצחון

סיימון טיסדול, גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סיימון טיסדול, גרדיאן

לרוסיה ולאיחוד האירופי חשוב מאוד מי ישלוט . אך עדיין לא ברור מה צפוי לקרות לאחר ניצחונו של גוש "החלום הגיאורגי". גיאורגיה מתקרבת לתקופה ארוכה של חוסר יציבות פוליטית, אפילו יחסית להיסטוריה הסוערת שלה. גוש האופוזיציה ניצח בבחירות חשובות לפרלמנט, ולראשונה מאז קבלת העצמאות ב‑1991 נעשית העברת השלטון באמצעות בחירות דמוקרטיות ולא מהפכה.

הנשיא מיכאיל סאאקאשווילי אמנם הודה אתמול, במפתיע, בתבוסת מפלגת השלטון שלו "התנועה הלאומית המאוחדת", אך יריביו המנצחים עלולים להיתקל בבעיות קשות כשיצטרכו לעבוד עם האיש שהשמיצו והוקיעו כרודן במשך חודשים רבים. סאאקאשווילי אמור לפרוש מתפקידו רק באוקטובר 2013 וקשה להאמין שיסתגל למעמד של ברווז צולע ללא מאבק.

לשליט גיאורגיה, מדינה קווקזית קטנה שמספר תושביה כ‑4.5 מיליון, חשיבות עצומה גם עבור רוסיה,­ השליטה הקולוניאלית שלה בעבר שוויתרה עליה ב‑1991 באי רצון בולט, ­וגם עבור ארה"ב ואירופה. חשיבותה של גיאורגיה נובעת לא מגודלה אלא ממיקומה על חלק מחופו המזרחי של הים השחור, בצומת אסטרטגי בין איראן, טורקיה, רוסיה ומדינות המערב.

גיאורגים מחכים לתוצאות הבחירות אתמול בבבירה טביליסי. סביר שפוטין שמח על תוצאות הבחירות תצלום: אי-פי

עבור אירופה הענייה באנרגיה, גיאורגיה היא גורם חיוני בייצוא הנפט והגז מאזור הים הכספי שעדיין איננו בשליטת רוסיה. הקרמלין של ולדימיר פוטין רואה את גיאורגיה כחלק בלתי נפרד מהחצר האחורית שלו, רכוש שהוא "כמעט בחו"ל", ולכן עליה לפעול בהתאם לאינטרסים הרוסיים. לעומת זאת, אירופה סבורה שגיאורגיה שייכת ל"שכונה המזרחית" הפוסט-סובייטית שלה, המצדדת במדיניות שוק ליברלית.

הלאומנים הרוסים מאוד לא מאושרים מהאפשרות שגיאורגיה תצטרף באחד הימים לאיחוד האירופי ולנאט"ו, שלה היא כבר תורמת באמצעות תוכנית "השותפות למען השלום". לא במקרה רוסיה שולטת למעשה בכחמישית משטחה של גיאורגיה מאז 2008, כששלח פוטין את הטנקים שלו עמוק לתוך שטח גיאורגיה כדי לתמוך לכאורה בעצמאותן של דרום אוסטיה ואבחזיה.

הבעיה של שני הצדדים במשוואה האסטרטגית הזאת היא שמנהיגי גיאורגיה אינם עושים מה שנאמר להם לעשות, אפילו על ידי אלה שנחשבים לידידיהם. על שלטונו האוטוריטרי של סאאקאשווילי, שלא הצטיין במיוחד בשמירה על זכויות האדם, העיבה באחרונה שערוריית העינויים בבית הסוהר שהביכה את תומכיו בבריסל. המערב רוצה בגיאורגיה ממשלה יציבה, לא ממשלה ששקועה בסכסוך אישי ומסוכן עם משטרו של פוטין.

ואולם, האיש שעומד מאחורי הגוש האופוזיציוני "החלום הגיאורגי", המיליארדר בידזינה איוואנישווילי, עלול להיות בעייתי אם יהיה ראש הממשלה. איוואנישווילי צבר הון אדיר בתקופת שחיתות האוליגרכים ברוסיה. על פי השמועה, הוא עדיין מחזיק בחלק לא קטן ממניות גזפרום. סאאקאשווילי כינה אותו כצפוי "בובה של הקרמלין", למרות הכחשותיו הנמרצות.

סביר להניח שפוטין שמח מאוד לראות את אויבו המושבע סאאקאשווילי נוחל תבוסה. ואולם, הוא אינו יכול להיות בטוח שאיוואנישווילי, שעד לאחרונה התבודד בטירתו הגדולה והמפוארת הצופה על טביליסי, יציית להוראותיו. קשה להאמין שמלך הקראטה מהקרמלין יהיה שיבוט של ויקטור ינוקוביץ', נשיא אוקראינה ועושה דברו של הקרמלין. האפשרות שהגיאורגים החליפו סאאקשווילי אחד בשני נראית סבירה יותר.

הפרשן תומס דה ואל תיאר את הבחירות כ"התנגשות בין טיטנים", כאשר הדמוקרטיה המושלמת לא ממש בראש מעייניהם. הפרופסור היווני איליה רובאניס מכנה את הפוליטיקה הגיאורגית "פאודליזם פלורליסטי, תחרות בין מנהיג פטריארכלי, ששולט שלטון יחיד , לבין ראש האופוזיציה השואף להדיח אותו כדי לשלוט באותה צורה".

הנשיא סאאקאשווילי ימשיך לכהן עוד שנה ויהיה יריב קשה ועוצמתי. כישורי ההנהגה של איוואנישווילי עדיין לא הועמדו במבחן, תוכניותיו גרנדיוזיות אך פרטיהן מעורפלים. הגוש שבראשו הוא עומד מורכב משש מפלגות, מצב פוטנציאלי לפילוגים ולעריקות. מכאן שלפוליטיקה של גיאורגיה, שמעולם לא היתה רגועה, צפוי ככל הנראה עתיד סוער יותר מתמיד.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ