מכתבי האהבה נותרו מיותמים

נכשלה המכירה הפומבית של ארכיונו של גבלס

רק אדם אחד התעניין ברכישת מסמכיו האישיים של שר התעמולה הנאצי - ואולם ההצעה שהגיש היתה נמוכה מהסכום ההתחלתי שנקבע

עופר אדרת
עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים1
עופר אדרת
עופר אדרת

מכתבי האהבה של יוזף גבלס, שר התעמולה הנאצי, לא הצליחו להימכר במכירה הפומבית שנערכה בשבוע שעבר בארה"ב. רק אדם אחד התעניין בארכיון האישי של גבלס, אשר הכיל גם את מכתבי האהבה שלו. ואולם, ההצעה שהגיש - באמצעות שיחת טלפון - היתה נמוכה מהסכום ההתחלתי של 200 אלף דולר, שקיוו בעלי בית המכירות להשיג.

ביל פנגופולוס, מנהל בית המכירות הפומביות "אלכסנדר" בקונטיקט, אמר הלילה ל"הארץ": "זה מאוד מאכזב. כהיסטוריון, אני מאוד עצוב. קל לשכוח את ההיסטוריה, במיוחד את החלקים הלא נעימים שלה". פנגופולוס הביע חשש, שהארכיון יפורק כעת ויימכר בחלקים לסוחרים ואספנים קטנים ברחבי העולם. עם זאת, הוא אמר שינסה למכור את הארכיון בסכום נמוך יותר.

פנגופולוס הביע תסכול מכך שפריטים היסטוריים אחרים נמכרו בתקופה האחרונה במחירים גבוהים יותר מאלה של גבלס. "את השמלה של מרילין מונרו קנו ב-1.2 מילון דולר ואת ‘נעלי האודם' מהסרט ‘הקוסם מארץ עוץ' מכרו בסכום גבוה פי שניים ממה שביקשנו על גבלס", אמר. "הציבור החליט, שהארכיון של גבלס שווה פחות מזוג נעליים", הוסיף.

5 מתוך 5 |
צילום: בית המכירות "אלכסנדר" Alexander Autographs
1 מתוך 5 |
צילום: בית המכירות "אלכסנדר" Alexander Autographs
2 מתוך 5 |
צילום: בית המכירות "אלכסנדר" Alexander Autographs

הארכיון של גבלס, אשר דבר מכירתו נחשף לראשונה ב"הארץ", הוצג בידי בית המכירות כ"אוצר הארכיוני החשוב ביותר מימי מלחמת העולם השנייה שאי פעם הוצע למכירה", אשר "עשוי לספק תובנות פסיכולוגיות למוחו של גבלס שערכן לא יסולא בפז". הוא כולל את כל כתבי היד שלו מלפני מלחמת העולם השנייה. בין היתר, נמצאים בו מכתבים ממשפחה ומחברים, מאמרים שכתב בבית הספר, מכתבי אהבה, שרבוטים, שירה וחומרים אקדמיים של גבלס.

בשנה שעברה מכר בית המכירות "אלכסנדר" את יומניו של יוזף מנגלה, "מלאך המוות מאושוויץ". היומנים נרכשו על ידי יהודי אמריקאי, אשר אמר כי יציג אותם בתערוכה נודדת ברחבי העולם.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ