שנהב הדמים

השנהב הפך למוקד סכסוכים באפריקה. כתוצאה מהביקוש הגובר בעולם, בעיקר בסין, הטבח בפילים בשיאו וציידים לא חוקיים מחסלים רבבות בשנה, יותר מאשר בכל זמן נתון ב-20 השנים האחרונות

ג'פרי ג'טלמן, ניו יורק טיימס
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
ג'פרי ג'טלמן, ניו יורק טיימס

על אף 30 שנות מלחמתו בציד הלא-חוקי, אמר הפקח פול אוניאנגו, מפארק הלאומי גראמבה שברפובליקה הדמוקרטית של קונגו, שהוא מעולם לא ראה מחזה כזה. פגריהם של 22 פילים, אחדים מהם צעירים מאוד, היו מוטלים זה ליד זה בשטח פתוח בסוואנה. רבים מהם נורו פעם אחת בראש.

השטח היה נקי מעקבות. חטי הפילים נעקרו אך לא היתה פגיעה כלשהי בבשרם, כפי שאפשר לצפות כשמדובר בציידים שמחכה להם דרך ארוכה הביתה.

ימים אחדים לאחר מכן, בתחילת אפריל, ראו השומרים בפארק הלאומי גראמבה מסוק של צבא אוגנדה חג בגובה נמוך מעל האזור על אף שלא קיבל אישור טיסה. לדברי השומרים, המסוק חזר על עקבותיו לאחר שטייסיו הבינו שהתגלו. מנהלי הפארק, מדענים ושלטונות קונגו מאמינים כעת כי גורמים בצבא אוגנדה, אחת מבעלות בריתה הנאמנות ביותר של ארה"ב באפריקה, הם האחראים להרג 22 הפילים בירי ממסוק וכן גם לעקירת החטים שלהם, ששוויים מוערך ביותר ממיליון דולר.

"אלה היו צליפות מדויקות, טובות מאוד", אמר אוניאנגו, הפקח הראשי של גראמבה. "הם ירו אפילו בתינוקות. למה? זה נראה כאילו הם באו הנה להרוס הכל".

פיל אפריקאי בקניה

הטבח בפילים באפריקה נמצא כעת בשיאו. מהתנועות להגנת הטבע נמסר כי הציידים הלא חוקיים מחסלים עשרות אלפי פילים בשנה, יותר מאשר בכל זמן נתון בשני העשורים הקודמים, זאת שעה שהסחר בשנהב בשוק השחור הופך יותר ויותר לנחלת הצבא.

בדומה ליהלומי הדמים מסיירה ליאון או למחצבים מקונגו, השנהב כך נראה הפך למקור הסכסוך העכשווי באפריקה. הוא נלקח מזירות קרב מרוחקות, נמכר בקלות תמורת מזומנים ומשמש דלק לליבוי סכסוכים ברחבי היבשת.

אחדות מהכנופיות הידועות לשמצה באפריקה, בהן "צבא ההתנגדות של האל", השבאב והג'נג'וויד בדרפור, טובחות בפילים ומוכרות את החטים שלהם כדי לקנות נשק. ארגוני פשיעה שקשורים אליהן עוסקים בהעברת השנהב לרחבי העולם, מנצלים מדינות חסרות יציבות, גבולות פרוצים ופקידים מושחתים מאפריקה שמדרום לסהרה ועד לסין, לדברי אנשי אכיפת החוק.

אך לא רק פורעי החוק מרוויחים. גורמים באחדים מהצבאות האפריקאיים שארה"ב מכשירה ומממנת במיליוני דולרים שמקורם בכיסי משלמי המסים, כגון צבאות אוגנדה, קונגו ודרום סודאן, היו מעורבים בציד פילים ובסחר בשנהב.

רוב השנהב הלא חוקי (לדעת מומחים כ‑70 אחוז) נמכר לסין. על אף שהסינים אהבו שנהב לאורך הדורות, מעולם לא הרשו לעצמם רבים כל כך לרכוש אותו. השגשוג הכלכלי יצר בסין מעמד ביניים עצום, שהעלה את מחיר השנהב ברחובות בייג'ין למחיר שיא של כ‑1,000 דולר לחצי ק"ג.

בשנה שעברה נעצרו ברחבי אפריקה, מקניה ועד ניגריה, יותר מ‑150 אזרחים סינים שהואשמו בהברחת שנהב. בנוסף מתרבות הראיות שהיקף הציד הלא חוקי גדל באזורים שבהם פועלים סינים מועסקים בסלילת כבישים.

"סין היא מוקד הביקוש", אמר רוברט הורמטס, בכיר במשרד החוץ. ללא הביקוש הסיני כל זה היה מתפוגג". לדבריו, שרת החוץ הילרי קלינטון, שגינתה את סכסוך המחצבים בקונגו לפני שנים אחדות, דנה עם בכירים סינים בנושא השנהב.

אוכלוסיית הפילים הצטמקה לאורך הדורות. "הזהב הלבן" היתה אחת הסיבות העיקריות שבגינן הפך ליאופולד ה‑2 מלך בלגיה את קונגו לאחוזתו הפרטית בשלהי המאה ה‑19 ובין הגורמים שהובילו לקריסתה של קונגו בימינו.

ערימה של חטי פילים שנועדו להישרף בקניה. בשנה שעברה נעצרו ברחבי אפריקה יותר מ‑150 סינים שהואשמו בהברחת שנהב צילומים: אי-פי

בחוף השנהב, ששמה מעיד על עדרי הפילים שחיו ביערותיה, כמעט לא נותר שנהב לאחר מאות שנים של טבח בפילים. הדרישה לשנהב הביאה לכך שחטי פיל בוגר שווים יותר מפי עשרה מההכנסה השנתית הממוצעת ברבות ממדינות אפריקה. איכרים עניים בטנזניה מניחים בדרכים דלועים מורעלים, מזון לפילים. בגבון מוכרים ציידי פילים את החטים לעתים בעבור שק מלח בלבד.

בשנה שעברה היה הציד בשיאו מאז החל המעקב ב‑2002. ב‑2011 נשבר השיא ומשקל השנהב הלא חוקי שנתפס ברחבי העולם עמד על 38.8 טונות (חטים של כ‑4,000 פילים). גורמים בגופי אכיפת החוק אומרים כי העלייה החדה בתפיסות השנהב היא סימן ברור לכך שהפשע המאורגן חדר לעולם התחתון של השנהב, זאת משום שרק מנגנון פלילי משומן היטב "בסיועה של פקידות מושחתת" מסוגל לשנע חטים במשקל מאות קילוגרמים למרחק אלפי קילומטרים סביב העולם, ולהשתמש במכולות מיוחדות שבהן תאי אחסון נסתרים.

"המבריחים שייכים לארגוני פשע הפועלים באפריקה ומנוהלים מאסיה", אמר טום מיליקן, מנכ"ל מערכת המידע על סחר בפילים, גוף מעקב בינלאומי. הוא הוסיף כי "הם מתאימים את עצמם לפעולות גופי אכיפת החוק ומשנים ללא הרף את נתיביהם ודרכי פעולתם.

הדוגלים בשימור הטבע מציינים שהטבח ההמוני ברחבי אפריקה גרוע כפי שהיה או יותר מזה שהתרחש בשנות ה‑80, אז חיסלו הציידים הלא חוקיים יותר ממחצית מאוכלוסיית הפילים באפריקה לפני שהוחל איסור בינלאומי על מסחר בשנהב.

יש מומחים הטוענים שהישרדות המין בסכנה, במיוחד משום שרבים מהאפריקאים שאמורים להגן על בעלי החיים עוסקים כיום בהריגתם. הפארק הלאומי גראמבה שהוקם ב‑1938 משתרע על פני שטח של כ‑5,000 קמ"ר בצפון מזרח קונגו ונחשב לאחד הפארקים המדהימים ביותר באפריקה. חלומו של כל חוקר טבע.

אולם כיום הפך האזור לשדה קרב שבו מתנהל מרוץ חימוש. בכל בוקר יוצאים 140 שומרי היערות לסיור, חמושים ברובי סער, מקלעים ומטולי רימונים. מנהל הפארק לואיס ארנס רוצה להפעיל מעל השטח מזל"טי סיור והנהלת המקום שוקלת לרכוש משקפי ראיית לילה, אפודי מגן ומשאיות קלות חמושות במקלעים.

"קודם כל אנחנו יורים. לא מתריעים ולא מנהלים שיחות", אמר אוניאנגו, מפקד יחידת השומרים שעבד בשמורה קנייתית יותר משני עשורים. הוא פוטר לאחר שאדם שחשוד בציד לא חוקי נתפס על ידי שומרים תחת פיקודו, הוכה קשות ומת מפצעיו.

ביוני עקבו אנשיו של אוניאנגו אחר קבוצת ציידים לא חוקיים, אולם ברגע שפתחו באש האזור כולו הפך לשדה קרב. "הם ירו לעברנו בתת-מקלעים, קלצ'ניקובים, מקלעים ורימונים. לשומרים יש תחמושת שמרנית... הם ירו כאילו אנחנו נמצאים בעיראק. פתאום היינו מעטים מול רבים, ללא כוח אש מתאים", אמר אוניאנגו.

חקירות שנעשו לאחר ההיתקלות הראו שהתוקפים היו אנשי צבא ההתנגדות של האל, הפועלים במרכז אפריקה, טובחים באיכרים והופכים את ילדיהם לעבדים.

אנשי הכוחות המיוחדים של ארה"ב מסייעים לכמה צבאות אפריקאיים בחיפושים אחר מפקד צבא ההתנגדות, ג'וזף קוני, שעל פי שמועות מסתתר באזור נידח ברפובליקה המרכז אפריקאית. נראה שהשנהב הפך לחבל ההצלה שלו. אנשים שערקו מצבא ההתנגדות סיפרו שקוני הורה לחייליו לחסל כמה שיותר פילים ולהעביר לידיו את החטים.

עריקים וניצולים סיפרו כי אנשיו של קוני חיסלו לפחות 29 פילים מאז מאי ורכשו נשק, תחמושת ואמצעי תקשורת ברווחים. לדבריהם, נראה שקוני משתף פעולה עם סוחרי שנהב סודאנים.

סוחרים אומרים כי השנהב מגיע דרך מחסומי גבול בסודאן, שהשוטרים המשרתים בהם קיבלו שוחד בתמורה להתעלמות במשך פרק זמן מסוים מהשיירות שמעבירות סחורות לא חוקיות.

אולם קיימות גם דרכים אחרות. עיר הנמל מומבסה שבקניה נחשבת למרכז ספנות ושינוע. רק מעט מהמכולות במומבסה נבדקות והשנהב מוסתר במכולות המכילות הכל. החל באבוקדו וכלה באנשובי. לעתים מפזרים במכולות פלפלים כדי להטעות את כלבי ההרחה.

גורם אמריקאי אמר כי במפרץ גינאה שבמערב אפריקה פועלים ציידים חמושים היטב שמעמיסים את השנהב ישירות על אוניות דיג סיניות. פקידים סינים סירבו לדון בסחר בשנהב עם שליח השר לענייני יערות וטענו כי "כרגע זה נושא רגיש ביותר".

סוחרי שנהב סודאנים וגורמים מערביים אומרים כי גם מיליציות הג'נג'וויד בדרפור עוסקות בציד לא חוקי. לוחמי הג'נג'וויד, שהואשמו בטבח אלפי בני אדם בתחילת שנות ה‑2000, וקודם לכן בשנות ה‑80, חיסלו אלפי פילים במרכז אפריקה. כיום חשודים מאות אנשי מיליציה שהגיעו מסודאן בהרג של יותר מ‑300 פילים בפארק בובה נג'ידה שבקמרון בינואר השנה.

ב‑2010 נתקלו חיילים אוגנדים בשיירת שנהב של אנשי ג'נג'וויד. "400 איש, פרדות, הרבה נשק ומחנה", אמר גורם מערבי שהוסיף כי עשרה חיילים אוגנדים נהרגו בהיתקלות. הוא הוסיף כי "זה רק מעיד על כוחם של הציידים".

לדברי חוקרים וגורמים במערב, אין ספק שאנשי עסקים מממנים את מסעות הציד האלה ובו בזמן מעוררים, מציתים ומלבים סכסוכים. "לא מדובר בעסקים עצמאיים, זה פשע מאורגן", אמר בכיר במשרד החוץ האמריקאי.

פול אלקן, מנהל אגודה למען איכות הסביבה, אמר שאנשי ג'נג'וויד פושטים בכל מרכז אפריקה וצדים פילים, וכי "זה נעשה בקנה מידה הרבה יותר גדול מאשר חבורת אנשים שבאים רכובים על סוסים. זה נובע מהיעדר שלטון החוק, מחוסר יציבות ומאנרכיה באופן כללי".

והמקום שבו שוררת האנרכיה הגדולה ביותר באפריקה הוא כנראה סומליה ש-20 שנה, בהיעדר ממשלה מרכזית חזקה, לא עשתה דבר. קיצונים איסלאמים, מבריחי נשק, סוחרי עבדים ופיראטים עשו בה כבתוך שלהם. כעת נוסף הסחר בשנהב לבליל הבלתי חוקי הזה.

אחדים מזקני השבטים אומרים כי השבאב, הארגון האיסלאמי המסונף לאל- קאעדה, החל באחרונה לאמן לוחמים כדי שיחדרו לקניה השכנה, יהרגו פילים וייקחו את החטים שלהם כדי לגייס כספים.

אחד מחברי השבאב לשעבר אמר שהארגון מבטיח לתושבי כפרים לאורך הגבול בין שתי המדינות "סחר קל בשנהבים" ומעודד אותם להרוג פילים ולהביא לאנשיו את החטים שלהם. את "השלל" מייצא הארגון אחר כך דרך קיסמאיו, העיר הגדולה האחרונה שהוא עדיין שולט בה, ובה מצוי נמל הידוע לשמצה כמרכז להברחות. "זה עסק מסוכן, אבל יש בו רווחים אדירים", אמר אחד מתושבי קיסמאיו.

רווחים אלה לא נעלמים מעיני חיילים במרכז אפריקה, ששכרם המרבי הוא בדרך כלל כ‑100 דולר לחודש, וזאת אם הם מקבלים אותו. הפקחים בגראמבה עצרו חיילים רבים מצבא קונגו שברשותם נמצאו חטים ובשר פילים. רבים מהם חבשו את הכובעים האדומים של המשמר הנשיאותי, יחידת העלית של הצבא.

"לצערנו, חלק מהצבא עוסק בכך", אמר רב סרן ז'אן-פייר מולאקו, התובע הראשי של צבא קונגו. "זה כסף קל".

לחיילי צבא קונגו יש היסטוריה ארוכה של אונס והרג אזרחים וגזילת משאבים ורכוש. בדו"ח שכתב ג'ון הארט, אחד מראשי חוקרי הפילים בקונגו, ב‑2010 נאמר: "צבא קונגו מעורב כמעט בכל הציד הבלתי חוקי של הפילים".

גם חיילי דרום סודאן אינם טומנים ידם בצלחת, אף על פי שממשלת ארה"ב מעניקה בשנים האחרונות לדרום סודאן סיוע בסך 250 מיליון דולר למטרות צבאיות לא קטלניות. פקחים בגראמבה סיפרו כי במאי ירו בארבעה חיילים מדרום סודאן שצדו שישה פילים והרגו אחד מהם.

אבל הציד ממסוק הוא תופעה חדשה. אוניאנגו אומר כי הצורה שבה היו מסודרים פגרי הפילים, במעגל צפוף עם הגורים במרכז לשם הגנה, ­מלמדת שמסוק ריכז אותם במקום אחד משום שפילים נוהגים בדרך כלל להתפזר לקול הירייה הראשונה.

לארגון הדרום-אפריקאי אפריקן פארקס, המנהל את פארק גראמבה, יש תמונות של מסוק תובלה צבאי מסוג 17‑Mi שטס באפריל בגובה נמוך מעל לפארק. הארגון מסר שבירר את מקור המסוק והתברר שהוא שייך לצבא אוגנדה.

דובר צבא אוגנדה הודה שהמסוק שייך לצבאו, אך ציין שההאשמה על ציד לא חוקי "משוללת כל יסוד", וכי הוא "בטוח שהאשם האמיתי הוא בחיילים מצבא ההתנגדות של האל שנמצאים באזור בהמוניהם וידועים כציידים לא חוקיים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ