פרשת אונס מעוררת חשש לגבי זכויות הנשים בתוניסיה החדשה

מאות יצאו לרחובות להפגין תמיכה באישה הטוענת כי נעצרה ונאנסה על ידי שוטרים, בעוד המשטרה טוענת כי התנהגה בצורה לא מוסרית

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס

מאות הפגינו אתמול (שלישי) בתמיכה באישה, הטוענת שנאנסה על ידי שוטרים ועומדת למשפט על פגיעה בחוקי הצניעות. הפרשה מעוררת עניין רב בתוניסיה, שבה הקואליציה בראשות האיסלאמים המתונים עושה מאמצים להכין חוקה חדשה לאחר עשרות שנים של רודנות. ההגדרה בחוקה של זכויות הנשים היא נושא רגיש במיוחד.
מחוקקים, סטודנטים, מורים ועורכי דין השתתפו בהפגנה שנערכה לפני בית המשפט המרכזי של תוניס, ומחו נגד ההאשמות חסרות השחר, לדבריהם, שהאישה מואשמת בהן כדי לשכנע אותה לבטל את תלונתה נגד המשטרה.

האישה, בת 27, טוענת ששלושה שוטרים עצרו בחודש שעבר המכונית בה ישבה עם ארוסה, ולדבריה, אחד מהם הרחיק אותו והשניים האחרים אנסו אותה. השוטרים מכחישים את דבריה מכל וכל, ואומרים שהתנהגה בצורה לא מוסרית עם ארוסה כשעצרו אותה. האשה נחקרה אתמול, והחוקרים היו אמורים להחליט אם ישאירו את ההאשמות נגדה על כנן. אם תורשע בהתנהגות לא מוסרית, היא עלולה לקבל עונש של עד שישה חודשי מאסר.

אזרחי תוניסיה מביעים את כעסם על הפרשה באינטרנט, בטלוויזיה וברחוב ומאשימים את השלטונות בניסיון לטייח פשע ולהאשים את הקורבן. "לא לשוטרים שאונסים ולמערכת הצדק שמשתפת איתם פעולה!" נאמר באחד השלטים שהונפו אתמול בהפגנה. "נשות תוניסיה לא ייכנעו. הן ינצחו או ימותו", נאמר בשלט אחר. לדברי עורכת הדין אמנה זאהרוני, על האישה הופעלו לחצים לבטל את תלונתה נגד השוטרים, אך היא נחושה בהחלטתה "להמשיך עד הסוף כדי לזכות בצדק".

קרדיט: צילום רויטרס

הפרשה משפיעה על הדיון המתנהל בתוניסיה על אודות זכויות הנשים. החוקה הקודמת שלה היתה מתקדמת מאוד בתחום זכויות הנשים, בהשוואה למדינות אחרות באזור, ואחדים ממנהיגים האיסלאמיים הנוכחיים רוצים להחזיר את מחוגי השעון לאחור. "הפרשה הזו מסכנת לא רק את זכויות הנשים אלא גם את החברה כולה. הדבר הגרוע ביותר הוא שגורמים מסוימים מנסים להחזיר את המדינה עשרות שנים לאחור", אמר בהפגנה מוחמד טאהר, שאמר שהוא עובד במשרד.

הפגנות בתוניס, אתמולצילום: רויטרס

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ