בגלל "סיכון בטחוני" |

משטרת סרביה אסרה על קיום מצעד גאווה בבלגרד

זהו המצעד השני ברציפות שמבוטל במדינה לאחר האלימות הקשה שפרצה ב-2010. פעילי זכויות הומואים: סרביה נכנעת לבריונות

רויטרס
רויטרס

משטרת סרביה אסרה על קיומם של מצעד הגאווה ואירועים אחרים שתוכננו לסוף השבוע זאת עקב חששות מהתנכלויות של אנשי ימין ולאומנים קיצונים. ב-2011 אסרה בלגרד ברגע האחרון על קיום מצעד הגאווה בשל חשש מהישנות האירועים האלימים שהתרחשו שנה קודם ושהותירו עשרות פצועים ועצורים לאחר עימותים בין מתנגדי המצעד לכוחות המשטרה. "האיסור מוחל עקב בעיות ביטחון", אמר אתמול (רביעי) מפכ"ל המשטרה מילורד וליוביץ'.

החברה השמרנית במדינות הבלקן טרם קיבלה את רעיון זכויות ההומוסקסואלים, ואירועים "גאים" אחרים באזור הסתיימו בדרך כלל באלימות. על ממשלת סרביה שהוקמה לפני כשלושה חודשים ומורכבת מלאומנים וסוציאליסטים, מופעל לחץ כדי שתוכיח את נכונותה לאשר את המצעד ולהגן על זכויות האדם, זאת כדי שיימשך הדיון על אישור בקשת ההצטרפות שלה לאיחוד האירופי.

בובאן סטויאנוביץ' פעיל הקהילה הגאה, אמר כי האיסור "מוכיח שהמדינה נכנעת פעם נוספת לבריונות ולאלימות". הוא הוסיף כי, "הבעיה אינה העובדה שלא נצעד ב 6 באוקטובר, אלא כיצד נתמודד עם הרדיפה המתמשכת".

הפטריארך איריניי, ראש הכנסיה האורתודוכסית, כינה את האירוע "מצעד הבושה". "זה מטיל צל כבד על בלגראד, על התרבות הנוצרית שלנו ועל כבוד המשפחה המהווה את יסודות המין האנושי", אמר.עוד אמר הפטריארך כי על ממשלת בלגראד לאסור גם את קיום תערוכתה של הצלמת השוודית אליזבת אולסון ואלין, שלדעתו ביזתה את ישו המופיע בצילום לבוש בגדי אישה ונועל נעלי עקב.

גם הקהילה המוסלמית בסרביה דרשה לאסור על קיום התערוכה. "אלו לא אמנות ולא חופש הביטוי. זהו עלבון ברור ומודע לאמונה", נאמר בהודעת הקהילה.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ